וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ההייטק הטיס את הייצוא הישראלי לשיא של כל הזמנים

עודכן לאחרונה: 7.4.2022 / 10:04

נתוני הייצוא הישראלי בשנת 2021 שברו את כל השיאים. הנתון המעניין ביותר: ייצוא השירותים עקף לראשונה את ייצוא הסחורות, או במילים אחרות: ההייטק הוא שאחראי למספרים המעולים: 143 מיליארד דולר, עלייה של יותר מ-25 מיליארד דולר מהשנה שקדמה לקורונה

משרד הכלכלה והתעשייה מפרסם נתונים מעודדים בנושא היקף היצוא הישראלי. לפי המשרד, יצוא הסחורות והשירותים הישראלי הסתכם בשנת 2021 בכ-143 מיליארד דולר. מדובר בגידול של כ-25% לעומת היצוא בשנת 2020. במשרד הכלכלה והתעשייה, מציינים שהנתונים חריגים גם ביחס לתקופה שלפני הקורונה אז שיא היצוא נרשם בשנת 2019 ועמד על כ- 117.5 מיליארד דולר.

מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה מציין כי הרכב היצוא בשנת 2021 מהווה גם הוא נקודת ציון חשובה שכן יצוא השירותים, לראשונה, עלה על יצוא הסחורות ומהווה 52% מהיצוא הישראלי לעומת 48% ליצוא הסחורות. מדובר בנתון גבוה במיוחד גם בהשוואה למדינות המפותחות, עדות לאבולוציה שעוברת הכלכלה הישראלית עם הפיכתו של ענף ההייטק מהמרענן הרשמי של התעשייה הישראלית לקטר שמושך אותה אחריו.

הגידול הגבוה ניכר הן בסחורות וביתר שאת בשירותים עם שיעורי גידול חסרי תקדים בראייה היסטורית. עם כל המחמאות להייטק, ראוי לשים לב לכך שגם ייצוא הסחורות צמח בשיעור של 17% לעומת שנת 2020 - זאת בהשוואה לקיפאון מסוימת בשנים האחרונות.

ולמרות זאת, הכוכב הבלתי מעורער הוא ההייטק, שאחראי לכך שייצוא השירותים צמח בקצב כפול: 34%. קצב הגידול חריג בגובהו גם בהשוואה לגידול הממוצע של סקטור השירותים בשנים האחרונות.

עבודה על מחשב. ShutterStock
הכירו את פועלי הייצוא המצטיינים של 2021, עובדי ההייטק/ShutterStock

מייצאים בעיקר לאירופה

כאשר בוחנים את ענפי המסחר בהם נרשם הגידול ניתן לראות כי נרשם גידול במרבית מרכיבי היצוא כאשר גידול חריג בהשוואה לממוצע נרשם ביצוא היהלומים, שצמח בשנה האחרונה בכ-71%, עדות להמשך התאוששות הענף בישראל.

עוד בגזרת הסחורות צמחו משמעותית יצוא ציוד רפואי ואופטי (+31%), יצוא מוצרי המתכת (+26%) ויצוא המיכון והציוד האלקטרוני (+20%). בגזרת השירותים, צמח יצוא שירותי התחבורה בכ-131%, במידה לא מבוטלת הודות לעלייה החריגה מאז תקופת הקורונה במחירי התחבורה הימית והאווירית.

בהמשך למגמה בשנים האחרונות, יצוא התוכנה, המהווה את המרכיב המשמעותי ביצוא חברות ההייטק, צמח בשיעור של 26% והיום מהווה את הענף המוביל ביצוא הישראלי עם נתח של 27% מכלל היצוא. עוד בגזרת השירותים, יצוא כתוצאה ממכירת חברות הזנק צמח בשיעור של 273% וחזר לרמתו מלפני תקופת הקורונה לאחר ששנת 2020 היתה שנה עם מיעוט רכישות חברות הזנק.

בראייה גיאוגרפית, בהסתכלות על יצוא הסחורות ללא יהלומים, ניתן לראות כי חלק עיקרי ביצוא (40%) מופנה לשווקי אירופה, 32% לשווקים באמריקה וכ-25% לשווקי אסיה.

שרת הכלכלה והתעשייה, אורנה ברביבאי: "נתוני הייצוא הגבוהים הם עדות לחוסן ולעוצמה של התעשייה הישראלית, המתמודדת לא אחת עם אתגרים ביטחוניים, קשיים בשרשראות האספקה, עומס בנמלים ועליית מחירי תשומות הייצור. נמשיך לעמוד לצד התעשייה הישראלית, כדי לאפשר לה לצמוח ולתרום לחוסנה הכלכלי של ישראל".

מנהל מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה, אוהד כהן: "מינהל סחר חוץ פועל באינטנסיביות על מנת להמשיך ולקדם את היצוא הישראלי לשוקי העולם וזאת באמצעות קידום יוזמות ותהליכים לכינון הסכמי סחר חופשי, מתן מענה וליווי מקצועי צמוד לחברות הישראליות - באמצעות מערך הנציגויות הכלכליות ב-55 מוקדי פעילות עסקית ברחבי העולם - ואף בהענקת תמיכה מימונית לחברות המעוניינות לפעול בשווקים הגלובליים.

התוצאות של פעילותנו, משתקפות - בין השאר - בנתוני היצוא השוברים שיאים וכן בהיקף סיפורי ההצלחה והפידבקים שאנו מקבלים מהתעשייה הישראלית. נמשיך לחתור ולפעול להענקת מעטפת השירות הטובה ביותר עבור חברות התעשייה הישראלית על מנת להגביר את הצמיחה ואת התעסוקה האיכותית במשק הישראלי".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully