וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הבנקים יאלצו לרתק 50-60 מיליארד שקל בעקבות הוראה שמגבש בנק ישראל

ליאור כגן

16.2.2003 / 14:50

בנקאי בכיר: "לא נוכל לעמוד בדרישת הנזילות של בנק ישראל - מדובר בחוזר קשה מאוד"; הבנקים עשויים להפחית את שיעור הריבית על פיקדונות קצרים ולדחוף את הלקוחות להפקיד בפיקדונות ארוכים

מטיוטת חוזר אותה הפיץ בנק ישראל לצורך קבלת משוב מהבנקים עולה כי הם יחויבו להגדיל את חובת הנזילות ביחס לפיקדונות קצרים של עד חודש עד ליחס של 1. המשמעות היא ששיעור הנכסים הנזילים שיחויבו הבנקים להחזיק מול פיקדונות הציבור לטווח של חודש יגדל בשיעור משמעותי. מכך נובע כי יכולת הבנקים להעניק אשראי תיפגע באופן משמעותי - דבר שיפגע בהכנסות המימון. לפי הערכות, הבנקים יאלצו לרתק כ-50-60 מיליארד שקל במידה וטיוטת החוזר תיכנס לתוקף.

לפי הערכת בנקאים, בבנקים ישנם פיקדונות שיקליים של הציבור לטווח של עד חודש בהיקף של כ-120 מיליארד שקל. כיום מחזיקים הבנקים נכסים נזילים של כ-50-60 מיליארד שקל מול פיקדונות אלו, הרוב באמצעות הפקדת כספים בבנק ישראל. לכן, ההוראה המתגבשת בבנק ישראל תחייב את הבנקים לרתק כ-50-60 מיליארד שקל.

הבנקים מתכננים להילחם בכוונת בנק ישראל להגדיל את חובת הנזילות ביחס לפיקדונות קצרים. "לא נוכל לעמוד בדרישת הנזילות של בנק ישראל - מדובר בחוזר קשה מאוד", אומר בנקאי בכיר. בבנקים מציינים כי מדובר בדרישה מוגזמת ובלתי ניתנת ליישום.

בבנקים מציינים כי במידה וטיוטת המפקח על הבנקים, החתומה על ידי יצחק טל, תהפוך להוראה שתחייב ביצוע, לא יהיה מנוס מנקיטת צעדים שיפגעו בציבור המפקדים. בבנקים מתכננים להפחית את שיעור הריבית שמקבל הציבור על פיקדונות קצרים ובמקביל ינסו לדחוף את הלקוחות להפקיד בפיקדונות ארוכים יותר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully