וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אנרג'יאן מודיעה: מצאנו גז טבעי, כנראה בכמות מסחרית

עודכן לאחרונה: 9.5.2022 / 10:12

בשורה משמחת למשק האנרגיה הישראלי: חברת אנרג'יאן מודיעה על מציאת גז טבעי בבלוק 12. המשמעות: התגלית מובילה לוודאות גבוהה להמצאות של כמעט 60 BCM באזור "אולימפוס" (בלוק 12 והפרוספקטים הנוספים במאגר תנין) ופותחת אפשרויות רבות למכירה לשוק המקומי והאזורי

אנרג'יאן מודיעה על גילוי גז בכמות מסחרית בקידוח שבוצע בבאר "אתנה" שבבלוק 12.

הגילוי באתנה כולל כמות גז המוערכת בכ- 8 BCM, והוא מגדיל באופן משמעותי את הוודאות להימצאותם של 50 BCM נוספים בכלל אזור "אולימפוס" הנמצא תחת זכיונה של החברה (כולל את בלוק 12 ואת החלקים שטרם נקדחו בתנין- מצ"ב מפה). סה"כ מעריכה החברה כי מדובר בכ- 58 BCM של גז לשימוש מסחרי.

פיתוח "אתנה" לטובת מסחור הגז יוכל להתבצע בטווח הקצר על ידי חיבור לאסדה הצפה של אנרג'יאן (FPSO), מה שיגדיל את הרווחיות של פיתוח מאגר כריש תנין. לחלופין, ניתן יהיה לבצע זאת כחלק מפיתוח חדש ונרחב יותר של אזור "אולימפוס".

מפת אזור אולימפוס שבו נמצא גז טבעי. יח"צ,
מפת אזור "אולימפוס" שבו נמצא גז טבעי/יח"צ

לאירופה דרך קפריסין או מצרים

בהמשך לגילוי, אנרג'יאן בוחנת מספר אפשרויות למסחור הגז באזור אולימפוס, ללקוחות מקומיים וליצוא, כולל:

• הסכמים חדשים בשוק המקומי הישראלי, המתבססים על הצמיחה המתמשכת בשוק.

• מכירות על בסיס SPOT (מכירה מיידית לפי דרישה וזמינות). הסכם SPOT נחתם עם חברת החשמל במרץ 2022.

• פיתוח הסכם ההבנות שנחתם עם חברת הגז המצרית EGAS למכירה של עד 3 BCM בשנה, לכדי הסכם מחייב.

• ייצוא למדינות אחרות באזור ובאירופה דרך צינורות והנזלה דרך קפריסין ו/או מצרים.

יצויין כי הגז שיופק מבלוק 12 אינו מחויב בתשלום תמלוגים למוכרים המקוריים של זיכיונות כריש ותנין, מה שיוביל לעליה של כ- 8% בהכנסות עבור אותה כמות גז נמכרת, ביחס לגז מכריש ותנין.

מתיוס ריגס ועופר בלוך חותמים על הסכם בין אנרג'יאן וחברת החשמל. יח"צ,
מתיוס ריגס (מימין) ומנכ"ל חברת החשמל (היוצא) עופר בלוך, חותמים על הזכם אספקת גז טבעי מאנרג'יאן לחברת החשמל/יח"צ

51 ימים של קידוח

מתיוס ריגס, מנכ"ל אנרג'יאן: "אנו שמחים וגאים להודיע על תגלית הגז החדשה בבאר 'אתנה', ועל הפוטנציאל בכל אזור "אולימפוס" (בלוק 12 ומאגר תנין). בהתאם, אנו שוקלים אסטרטגיות מסחריות שונות, הן עבור "אתנה" והן עבור "אולימפוס" כולו, כולל מכירה לשוק המקומי ונתיבי ייצוא שונים.

התגלית הזו, לצד הפחתת סיכון אי הוודאות לגבי גז נוסף בכל 'אולימפוס', מחזקת את מקומו של מזרח הים התיכון כגורם גלובלי משמעותי בתחום חיפושי הגז, ומהווה אישור למחויבותנו לתחרות וליציבות האספקה לאזור. הגילוי הזה מאפשר אופטימיזציה של הפורטפוליו הישראלי שלנו, ומהווה השגה של אחת מאבני הדרך חשובות שלנו ל-2022".

הקידוח של באר "אתנה" נעשה בבלוק 12, שכולו תחת רשיון של אנרג'יאן. הבאר נמצאת 20 ק"מ ממאגר כריש ו-20 ק"מ מתנין. הקידוח בוצע בעומק של 1,769 מטר בתוך הים, נמשך 51 ימים, ועלותו היתה נמוכה מ-35 מליון דולר. מדובר בבאר החמישית ברציפות שקודחת אנרג'יאן בהצלחה בישראל.

אזור "אולימפוס" של אנרג'יאן כולל כאמור את בלוק 12 ואת הפרוספקטים הנוספים בחזקת תנין. הגילויים הקיימים והצפויים באזור זה הם כולם בעלי מאפיינים גיאולוגיים דומים. לכן, באנרג'יאן בטוחים שהגילוי באתנה הפחית באופן משמעותי את אי הוודאות לגבי שאר האזור, כך שסך כמות הגז המוערכת עומדת על כ- 58 BCM.

צילום לוויין אזור אולימפוס שבו נמצא גז טבעי. יח"צ,
צילום לוויין של אזור הקידוח/יח"צ

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully