מדינה בפלוס: ההכנסות ממשיכות לעלות. הגירעון מתחת לאחוז אחד

מדינת ישראל מרוויחה יותר ומוציאה פחות. הגידול בהכנסות - כתוצאה מגביית מיסים מיחידים וחברות. הירידה בהוצאות: בשל התמתנות הוצאות הסיוע בגין הקורונה, אבל גם בגלל השיתוק הפוליטי. מכל מקום, נתוני הגירעון מהווים עוד אינדיקציה לחוסנו של המשק הישראלי

10/05/2022

הגירעון ירד אל מתחת לאחוז, ועמד על 0.6%, כך לפי נתונים שמפרסמם היום אגף החשב הכללי במשרד האוצר יהלי רוטנברג. לפי האוצר הירידה בגירעון משקפת ירידה של 0.7 נקודות אחוז תוצר ביחס לחודש קודם.

באוצר הסבירו כי גם החודש הירידה בגירעון נובעת בעיקר מירידה בהיקף בהוצאות תוכנית הסיוע הכלכלי בגין נגיף הקורונה, זאת לצד גידול משמעותי ומתמשך בצד ההכנסות כך שהוצאות הממשלה מתחילת השנה עמדו על כ-134 מיליארדי שקל, מתוכם כ-3 מיליארד שקל להוצאות לתוכנית הסיוע הכלכלי להתמודדות עם משבר הקורונה זהו קיטון של 15.7% לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

יחד עם זאת, חלק מהירידה בהוצאות הממשלה נובעת גם מהשיתוק הפוליטי שחלקו בשל תקופת פגרה בעבודה הפרלמנטרית וחלקו בשל אובדן הרוב של הקואליציה במליאה, דבר שמעכב הוצאות הדורשות חקיקה, אם כי באוצר לא מנו זאת בין הסיבות לירידה בהוצאות המדינה.

עוד ציינו באוצר כי חודש מרץ הינו הרביעי ברציפות בו נרשם עודף תקציבי. היקף העודף עמד על כשמונה מיליארד שקל, הנובע ברובו מהיקף הגביה בהכנסות ממסים כאשר רק בחודש אפריל הסתכמו הכנסות המדינה ממסים ב- 36.5 מיליארד שקל.

הגביה ממסים ישירים עלתה ב-20% לעומת אשתקד והיא הכניסה למדינה כ-21.7 מיליארד שקל זאת לעומת 17.3 מיליארד שקל באפריל אשתקד.

כעת במבצע מיוחד

בדיקה חכמה מאתרת סיכון מוגבר ללקות בשבץ מוחי

מוגש מטעם שחל
בניין משרד האוצר. ראובן קסטרו
בניין משרד האוצר בירושלים. מה יעשו עם כל העודף?(צילום: ראובן קסטרו)

המדינה גבתה 1.8 מילארד שקל מהבלו

וכמה כסף גבתה המדינה מהמיסים שלנו? מס הכנסה מעצמאים ומחברות (ברוטו) - באפריל 2022 הסתכמה הגביה בסעיף זה ב- 8.2 מיליארד שקל לעומת 6.2 מיליארד שקל באפריל אשתקד. בשיעורי מס אחידים, זוהי עליה של 28%.

הגבייה מעצמאים (כולל בעלי מניות בחברות) עלתה ב-12% בעוד שהגבייה מחברות עלתה ב-34%.
ההכנסות ממסים עקיפים באפריל האחרון הסתכמו ב- 14.2 מיליארד שקל, זאת לעומת 13.5 מיליארד שקל בתקופה מקבילה אשתקד. בשיעורי מס אחידים, הכנסות ממסים עקיפים נשארו ללא שינוי במונחים ריאליים וזאת כתוצאה מהחזרי מע"מ גבוהים לעומת אפריל 2021.

סך ההכנסות נטו ממע"מ באפריל 2022 הגיעו לכ-10.3 מיליארד שקל, לעומת 9.9 מיליארד שקל באפריל 2021. ההכנסות ממס קניה-יבוא הסתכמו באפריל בכ-1.8 מיליארד שקל, עליה של 8% לעומת אפריל 2021. העלייה מוסברת בחלקה ע"י יבוא גבוה יחסית של כלי רכב באפריל האחרון.

הדבר מוסבר בכך שלמרות שיש עדיין משבר ייצור בתעשיית הרכב, המלחמה באוקראינה והאמברגו על רוסיה, גרמו להסטה של כלי רכב ממדינות אלה למדינות אחרות, ביניהן גם ישראל.

וכמה המדינה הרוויחה מהדלק, שהוסיף להתייקר גם במהלך חודש אפריל? הכנסות מהבלו על הדלק, שהופחת בחצי שקל לליטר למשך שלושה חודשים, הסתכמו באפריל ב- 1.8 מיליארד שקל (לפני ניכוי החזרי הסדר הסולר), גידול של 1% לעומת אפריל אשתקד. ההתמתנות בעליה מוסברת בחלקה ע"י מיעוט ימי עבודה בשל חג הפסח.

.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully