וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מ"מניית העם" לנתבעת? מדינת ישראל תובעת מאות מיליונים מטבע

עודכן לאחרונה: 11.5.2022 / 12:30

מדינת ישראל הגישה תביעה בסך של כ-340 מיליון שקל נגד חברת "טבע", זאת בטענה שהחברה הפרה וגזלה - בפיתוח ובשיווק הגרסה המחודשת של תכשיר הקופקסון - את זכויות הקנין הרוחני של המדינה, ולא שילמה בגינם תמלוגים כחוק. טבע: "תביעה ממחזרת טענות וחסרת בסיס"

מדינת ישראל, באמצעות פרקליטות המדינה, הגישה היום לבית המשפט המחוזי מרכז (לוד) כתב תביעה בסך של כ- 340 מיליון (100 מיליון דולר) נגד חברת "טבע", בגין הפרת זכויות של המדינה בקניין רוחני עקב אי תשלום תמלוגים ממכירת תכשיר קופקסון בגרסתו המחודשת לטיפול בטרשת נפוצה.

התביעה הוגשה כחלק מהפעילות של היחידה לאכיפה אזרחית בפרקליטות המדינה, אגף החשב הכללי במשרד האוצר ומשרד הבריאות להגנה על נכסי המדינה וזכויותיה, לרבות על זכויות קנין רוחני באמצעות אכיפה בכלים אזרחיים, כגון הגשת תביעות אזרחיות בשיעורים כספיים ניכרים בשם המדינה ולמען כלל הציבור.

טבע כפר סבא לוגו חדש. סיון פרג',
בניין טבע בכפר סבא. פעם הייתה פאר התעשייה הרפואית הישראלית, היום היא נתבעת על ידי המדינה/סיון פרג'

הרקע לתביעה

התרופה קופקסון לטיפול בטרשת נפוצה פותחה על ידי מכון ויצמן וזכויות השיווק שלה שייכות לחברת טבע.

התרופה ניתנה בתחילה כזריקה תת-עורית למטופל, במשטר מינון חד-יומי של 20 מ"ג. בסמוך לפקיעת הפטנטים על החומר הפעיל, השיקה טבע את הקופקסון בגרסה חדשה של משטר מינון 40 מ"ג שלוש פעמים בשבוע.

למשטר המינון החדש יתרונות משמעותיים לחולים, הוא משפר את היענות החולה לטיפול, מפחית תופעות לוואי וגם יש לו פרופיל בטיחותי משופר. הגרסה החדשה של התרופה אושרה על ידי ה-FDA, זכתה להצלחה גדולה ונמכרה, לפי ההערכה, בהיקפים כספיים של מיליארדי דולרים. טבע אף רשמה פטנטים ברחבי העולם המגנים על משטר המינון החדש של התרופה.

המדינה, המיוצגת על ידי עורכות הדין אסנת דפנה וענבל טואף מהיחידה לאכיפה אזרחית בפרקליטות המדינה ועורכי הדין ליעד וטשטיין ואמירה מנגלוס, טוענת בכתב תביעתה, כי בפיתוח ובשיווק הגרסה המחודשת של תכשיר הקופקסון, הפרה טבע וגזלה את זכויות הקנין הרוחני של המדינה ולא שילמה לה תמלוגים המוערכים במיליוני שקלים.

בכתב התביעה נטען, כי "לא נותר למדינה מנוס אלא לנקוט בהליכים משפטיים כנגד חברת טבע על מנת לוודא שתקבל תמורה הולמת עבור שימוש במשאב ציבורי שהביא לטבע הכנסות בהיקפים גדולים מאד".

המדינה סבורה, כי התכשיר החדש של קופקסון מבוסס על מחקר חלוצי ופורץ דרך שערכו פרופ' קורצ'ין (לשעבר מנהל המחלקה הנוירולוגית בבית החולים איכילוב) וד"ר פלכטר (מנהל השירות הקליני לאבחון ומחקר בטרשת נפוצה בבית החולים אסף הרופא), שכל הזכויות בתוצריו נתונות למדינה. לעמדת המדינה, טבע הסתמכה על המחקר כהוכחת היתכנות למשטר המינון החדש, לרבות בבקשות פטנט שהגישה וכפי שגם נקבע בהליכים בארה"ב, אף בתמיכה לבקשה ל-FDA לאישור התכשיר במשטר המינון החדש.

בכתב התביעה נטען, כי טבע ניצלה את תוצרי המחקר במוצר, הגישה בקשת פטנט על שמה ולאחר מכן זנחה את הבקשה, וכל זאת מאחורי גבה של המדינה ומבלי לדווח למדינה או לקבל את הסכמתה ומבלי לשלם למדינה תמלוגים כמתחייב. במשך שנים ארוכות, המשיכה טבע להסתיר את גזל זכויות הקנין של המדינה, עד שהפרשה התגלתה למדינה במקרה בעקבות תביעה אישית שהגישו החוקרים נגד טבע בשנת 2018.

אילוסטרציה. ShutterStock
זריקה (אילוסטרציה) לטענת המדינה אישור ה-FDA לגרסה החדשה והמשופרת של הקופקסון, התבסס על מחקר שזוכיותיו שייכות למדינת ישראל/ShutterStock

"טבע קיבלה טובת הנאה בעלת ערך עצום"

על פי כתב התביעה, "מעשיה של טבע הם גם מקרה מובהק של עשיית עושר ולא במשפט שכן טבע קיבלה, שלא על פי זכות שבדין, טובת הנאה בעלת ערך עצום - התוצרים והידע הנובעים מהמחקר פורץ הדרך של פרופ' קורצ'ין וד"ר פלכטר שהיוו הוכחת היתכנות למשטר המינון החדש שהיה בעל יתרונות רפואיים מובהקים ואפשר לטבע לשמור על בלעדיות של כמה שנים נוספות בשוק ששוויו מוערך במיליארדי דולרים. לפיכך, על טבע לשלם למזכה (המדינה) את שוויה של טובת ההנאה הנגזר במקרים מסוג זה מתשלום תמלוגים על מכירות".

במסגרת כתב התביעה, מבקשת המדינה מבית המשפט המחוזי להורות לטבע לשלם פיצוי כספי למדינה, בשלב זה, בהערכה גסה בלבד המבוססת, על פי עמדת המדינה, על הערכות שמרניות של סכום התמלוגים ומכירות המוצר, בסך של 340 מיליון שקל (כ-100 מיליון דולר), תוך שהמדינה שומרת על זכויותיה לתקן את הסכום בהמשך בהתאם לדוחות ולמידע הפיננסי שתמסור "טבע".

מחברת טבע נמסר בתגובה: "מדובר בתביעה הממחזת טענות חסרות בסיס שנטענו נגד טבע בעבר, בתביעה התלויה ועומדת עוד משנת 2018. טבע תגיב לטענות לגופן במסגרת ההליך המשפטי, כמקובל".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully