וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ליברמן ומיכאלי מקדמים חופשת לידה לאבות בתשלום מלא

עודכן לאחרונה: 11.5.2022 / 13:39

החופשה ל-14 ימים, תהיה החל מהשבוע ה-15 ללידה - ובתנאי שהיולדת תחזור לעבודתה. תנאי נוסף: מדובר בחלק מתקציב המדינה לשנת 2023, שכלל לא בטוח כי הממשלה הנוכחית תצליח להעביר

שר האוצר, אביגדור ליברמן, ושרת התחבורה והבטיחות בדרכים, מרב מיכאלי, הודיעו על קידום חופשת לידה לאבות בתשלום מלא כחלק מתקציב המדינה הקרוב. במסגרת המתווה הצפוי תינתן חופשת לידה לאבות החל מהשבוע ה-15 ללידה. המתווה המלא יסוכם עד להגשת התקציב לממשלה ב-16 ביוני. סוכם כי היא תימשך לפחות 14 יום ובתנאי שהאישה תחזור לעבודתה.

על פי השרים, צעד זה נועד לצמצם את פערי השכר בין גברים לנשים בשוק העבודה ולאפשר לאבות את הזכות להורות פעילה ולקשר קרוב שבין אב לתינוק/ת, וכן לאפשר לכל ילדה וילד את הקשר הקרוב עם שני ההורים.

המתווה החדש צפוי להיות מאושר במסגרת תקציב המדינה הקרוב ויחל משנת 2023. תנאי הזכאות לאבות יהיה זהה לזה של נשים ויעמוד על 10 חודשי עבודה מתוך 14 החודשים שלפני יום הפסקת העבודה, או 15 חודשים מתוך 22 החודשים האמורים.

על פי הודעת ליברמן ומיכאלי: "צעד זה מתווסף לשורת צעדים שמקדמת הממשלה לשילוב נשים בשוק העבודה ולצמצום הפערים בגיל הרך, בדגש על התאמת גיל הפרישה מעבודה של נשים לעלייה בתוחלת החיים".

יש לציין כי מדובר בחקיקה שאמורה להיות חלק מתקציב 2023, שהממשלה הנוכחית אמורה לגבש עד לאמצע יוני. הבעיה העיקרית היא שעל פי המצב בכנסת, כלל לא בטוח שהתקציב יעבור. למרות חשיבותו של הצעד לקידום השוויון המגדרי בשוק העבודה, אפשר שמדובר לא בתכנית אופרטיבית אלא בהיערכות לקמפיין בחירות שבמרכזו נושאים שהממשלה הנוכחית תקדם - בהנחה שתזכה שוב למנדט מהציבור.

תינוק נולד. ShutterStock
תינוק נולד (אילוסטרציה), ספק אם הממשלה תצליח להעביר את התקציב שיגרום לו לבלות יותר זמן עם אבא/ShutterStock

בהמלצת ה-OECD

במדינת ישראל ישנן כ-180 אלף לידות בשנה, מהן כ-130 אלף נשים זכאיות לתשלום בתקופת ההורות והלידה. כיום עומדת תקופת ההורות והלידה לנשים בישראל על 15 שבועות בתשלום מלא והיא ניתנת לאם.

על פי החוק הקיים, יכול האב להחליף את האם ב-7 מתוך 15 השבועות, אולם זאת על חשבון האם, ובתנאי שהאם יוצאת לעבוד באותו פרק זמן. בפועל, רק כ-1% מסך הגברים מממשים אפשרות זו.

על פי מחקר שנערך באגף הכלכלנית הראשית במשרד האוצר, שכרן של אמהות לאחר לידת הילד הראשון צונח בכ-30%, בעיקר בשל צמצום היקף המשרה; אך גם עשור לאחר מכן היא נמוכה בכ-28% ביחס לאבות. במסגרת המחקר הומלץ מפורשות על יישום מתווה חופשת לידה לאבות כפתרון אפשרי לצמצום הפערים המגדריים בטווח הארוך.

גם ארגון ה-OECD ממליץ על תקופת לידה לאבות ככלי מדיניות מרכזי לצמצום פערי השכר המגדריים. בנוסף, חופשת לידה לאבות תאפשר חזרה מהירה יותר של האם לשוק העבודה, ונמצא כי זמן הטיפול הצמוד של האב מיטיב עם התינוק/ת ומקדם את חוסנם והתפתחותם. חופשת הלידה לאבות גם מקטינה את התמריץ השלילי להעסקת אימהות, שעדיין קיים.

אביגדור ליברמן בישיבת סיעת ישראל ביתנו, 9 במאי 2022. ראובן קסטרו
שר האוצר אביגדור ליברמן: "אזרחי ישראל יודעים שיש כאן ממשלה שדואגת להם". תכנית עבודה או קמפיין בחירות?/ראובן קסטרו

"לא כל יום מתגשם חזון שאני נאבקת עליו כמעט 20 שנה"

שר האוצר, אביגדור ליברמן: "מדינת ישראל צריכה תקציב והכלכלה הישראלית צריכה וודאות. אחד מאבני היסוד של התקציב לשנת 2023 הוא צמצום פערים בחברה הישראלית ולכן אני שמח להוביל יחד עם השרה מרב מיכאלי מתן חופשת לידה לאבות בתשלום מלא.

הצעד יאפשר לאבות את הזכות להורות פעילה ולקשר קרוב יותר עם התינוק או התינוקת ויקטין את התמרוץ השלילי להעסקת אמהות. אזרחי ישראל יודעים שיש כאן ממשלה שדואגת להם, לרווחתם ומשדרגת באופן משמעותי את איכות החיים שלהם".

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, מרב מיכאלי: "לא כל יום מתגשם חזון שאני נאבקת עליו כמעט 20 שנה. המאבק לשוויון מתרחש בהמון חזיתות כל הזמן. מאוד נדיר שיש דבר אחד, שינוי אחד שיכול להשפיע על הרבה חזיתות בבת אחת. חופשת לידה לאבות היא שינוי בדיוק כזה.

בחופשת הלידה, מתחזק הקשר בין הורה לילדה או הילד, גם מתעצבים התפקידים המגדריים וגם עולם העבודה מתעצב בחופשת הלידה. עכשיו הם יתעצבו באופן שוויוהי בהרבה.

חופשת לידה לאבות היא דרישה של מפלגת העבודה בהסכמים הקולאצייונים. אכן שר האוצר ואני דיברנו על זה כבר לפני התקציב הקודם והיו הרבה סיבות יש כאלה שהוא לא הזכיר אות אבל עכשיו
סוף סוף - הצלחנו. אני מודה שוב לשר האוצר ליברמן שהופך כל יום יותר ויותר שותף למאבק לשיוויון.

אני גאה להיות חלק מממשלה שעושה צעדים ככ משמעותיים למען שוויון מגדרי ושוויון אזרחי אני רוצה להזכיר לכולם את המאמצים שאנחנו חייבות וחייבים לעשות כדי לשמור על הממשלה הזו רוצה להודות לחברתי השר אורנה ברביבאי, שרת הכלכלכה, שבמשרדה יכתב החוק שמאפשר את מימוש חופשת הלידה לאבות ולחברתי מרב כהן שותפתי גם לקבינט לשוויון מגדרי כמובן שהיא שותפה למאבק הזה יחד עם ארגוני נשים ארגונים פמיניסטים פמיניסטיות רבות שבמשך עשרות שנים נאבקות על הדבר המובן מאליו של שוויון במשפחה בבית ובעבודה".

ישיבת סיעת העבודה בכנסת, ירושלים 17 בינואר 2022. ראובן קסטרו
שרת התחבורה מרב מיכאלי: "חופשת לידה לאבות היא דרישה של מפלגת העבודה". נראה שגם היא כבר נמצאת בקמפיין בחירות/ראובן קסטרו

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully