וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הערכת זכיונות ערוץ 2: ההוצאה על התוכן תופחת ב-13%

רוני קורן-דינר

17.2.2003 / 16:54

מועצת הרשות: זהו האיזון הראוי בין האינטרסים הציבוריים עליהם מופקדת המועצה לבין ההפסדים הצפויים לערוץ בסך 112 מיליון שקל בשנה


מועצת הרשות השנייה קבעה את התנאים להארכת הזכיונות בערוץ 2. זיכיון ערוץ 2 הנוכחי מסתיים בנובמבר 2003, ולפי החלטת הממשלה ותיקון חוק הרשות השנייה שעבר בכנסת לאחרונה, הזיכיון יוארך בשנתיים ללא מכרז - לפי כללים שתקבע הרשות.

לאחר שימוע שערכה מועצת הרשות לנציגים של גופי השידור השונים, היא קבעה כי מכסת ההפקה המקומית תעלה מ-43.5% מכלל שעות השידור ל-45%. ההוצאה הכוללת למימון, הפקה ורכישה של תוכניות תפחת בכ-13%: במקום 418 מיליון שקל שהוציאו הזכיינים על תוכן בשנת 2002, תעמוד ההשקעה בתוכן על 363 מיליון שקל (121 מיליון שקל לכל זכיין) בכל אחת משנות הארכת הזיכיון - או 57% מההכנסות נטו - הגבוה מבין שניהם.

גם בתחום מכתבי ההתחייבות והערבויות הקלה הרשות השנייה על הזכיינים: היקף הערבויות שעל זכייני ערוץ 2 להפקיד ברשות ירד מ-44.5 מיליון שקל ל-30 מיליון שקל. היקף מכתבי ההתחייבות שעל זכייני ערוץ 2 להעביר לרשות הורד מ-294 מיליון שקל ל-178 מיליון שקל. עם זאת, הזכיינים יתחייבו להשלים את הגירעון הכספי הנצבר בחברת החדשות של ערוץ 2 (שהיקפו לא נמסר לפי שעה).

מן המועצה נמסר כי בדיונים הובאו בחשבון התחזיות הכלכליות שהוצגו בפניה, לפיהם פעילות על פי הכללים הקיימים תביא הפסדים של 112 מיליון שקל בשנה, ומאידך נשקלו האינטרסים הציבוריים עליהם היא מופקדת. כן לדברי חברי המועצה, נעשתה הקפדה יתרה על כך שתנאי הסף של זכייני ערוץ 2 יהיו שווים בעיקרם לתנאים שקבעה לפעילותו של ערוץ 10. עוד נמסר מהמועצה כי לרשות הזכיינים עומדות אופציות לצמצום ההפסדים לפי שיקול דעתם, ובהם התייעלות מאסיווית ו/או מיזוג לשני זכיינים בלבד כפי שמאפשר להם החוק. תנאי הסף הללו משקפים לדעת המועצה מינימום הכרחי ליצירת ערוץ ברודקאסט.

בנוסף להקלות בהוצאה לשידורים ובערבויות, קבעה המועצה הקלות והתאמות בחלק מכללי התוכניות החדשים הנוגעים לתנאי נאותות הפקה, אשר ייכנסו לתוקפם ב-1 בנובמבר 2003. לאחר תום התקופה הזכיינים יידרשו לעמוד בכל הכללים ללא ההקלות. ההוצאה הנדרשת מכל זכיין בגין 74 שעות של הפקות מקור בסוגה עילית (דרמה ותעודה) תרד, ותעמוד על 84 מיליון שקל במקום 90 מיליון שקל לשנה לערוץ כולו.

מכסת הסוגה העילית לא שונתה, וכל זכיין יחוייב לשדר 34 שעות דרמה (בעלות של כ-18 מיליון שקל) ו-40 שעות תוכניות תעודה (בעלות של כ-10 מיליון שקל) - סה"כ 74 שעות כאמור. ההתאמות שבוצעו לגבי הז'אנרים הללו נוגעות לחלוקה הפנימית בין סוגי הדרמה וסוגי תוכניות התעודה, שעל כל זכיין לשדר.

נאותות ההפקה של הז'אנרים במכסת דרמה בודדת, סרטי תעודה, סרטי טלוויזיה וסרטי דרמה תיעודית הוגדלה, ולעומת זאת ניתן לזכיין חופש פעולה גדול יותר ויכולת ניוד בהוצאות, במסגרת שאר שעות הדרמה והתעודה.

הקלות נוספות ניתנו בהשתתפות הזכיינים במימון סרטי קולנוע, שתרד כמעט ב-50%, ובשיתוף הפעולה עם גורמי שידור אחרים: ההשקעה בסרטי קולנוע תעמוד על 8 מיליון שקל לערוץ בשנה, במקום כ-15 מיליון שקל. בהפקת תוכניות מסוגה עילית קנויה, תתיר הרשות שיתוף פעולה בין זכיין לגורם אחר. כלל השת"פ לא יעלה על 80% ממכסת תוכניות הסוגה העילית (במקום 40%).

הרשות תתיר שת"פ עם גופי שידור בכבלים ובלוויין בהיקף שלא יעלה על 20% מכלל השת"פ המותרים. שאר שת"פ (80%) יותרו עם מוסדות וגופים שאינם גופי שידור ועם קרנות ציבוריות בתנאי שהתקשרות הקרן תתבצע ישירות עם יוצר התכנית ולא עם הזכיין. תכנית שהופקה בשת"פ תחשב למכסת הפקה מקומית ולמכסת סוגה עילית אם הזכיין השקיע לפחות 60% מתקציב ההפקה בפועל. הזכיין לא יידרש להשלים את הסכום שנחסך כתוצאה מהשת"פ.

בנוסף לתנאים אלו הרחיבה המועצה את דרישותיה בתחום התוכן באופן הבא: על כל זכיין לשדר לפחות תכנית אחת בשבוע בענייני אקטואליה או בתחום השיח הציבורי, בשעות צפיית השיא; על כל זכיין לשדר דרמה בודדת אחת ממכסת הדרמות אליה הוא מחוייב בנושא הפריפריה. על מנת ליצור תמריץ לעיסוק בפריפריה כל הפקה נוספת שתעסוק בנושא זה תוכר ב-150% למכסת ההפקה המקומית. זאת, בתנאי שלפחות אחד מהיוצרים המרכזיים של כל יצירה בקטגוריה זו יהיה תושב הפריפריה או נמנה עליה.

דרישה נוספת בתחום התוכן היא שידור סדרה תיעודית או סדרת דרמה תיעודית בנושא ההיסטוריה היהודית או הציונית, בת 4-6 פרקים, בהשקעה כוללת של כ-2.7 מיליון שקל - בנוסף למחויבויות האחרות. ההפקה תוכר ב-120% למכסת ההפקה המקומית.

כמו כן, הזכיין אמור לקבוע סדר יום שילווה את תוכניותיו במהלך תקופת ההארכה, ובו יהיה עיסוק מעמיק.לדרישה זו מצטרף פרוייקט אחד מרכזי לפי בחירתו של כל זכיין באחד מבין הנושאים הבאים: נושא חברתי רלוונטי, נושא מהתרבות היהודית או ממורשת ישראל או בנושא תרבות כללית, מדע וטכנולוגיה.

כתוצאה מאיומם של הזכיינים כי בתנאים מסויימים לא יממשו את הארכת הזיכיון, הבהירה המועצה כי במקרה שבו לא יוארכו כל הזיכיונות בערוץ 2 וכתוצאה מכך תורחב יחידת השידור של בעלי הזיכיון הנותרים, יוגדלו המחויבויות של בעלי הזיכיון הנותרים. עוד הבהירה המועצה כי אם לדעתה ישתנו התנאים הכלכליים באופן מהותי ביחס לתחזיות שעמדו בפניה בעת קבלת ההחלטות היא תשקול בדיקה מחודשת של ההתחייבויות.עוזי פלד, מנכ"ל טלעד, מסר בתגובה: "מקריאה ראשונה נראה כי חברי מועצת הרשות לא הפנימו עד כמה קשה המצב הכלכלי בשוק הפרסום בכלל ובשוק הפרסום הטלוויזיוני בפרט. יחד עם זאת, ישנן במסמך גם מספר נקודות אור. הנושא יועבר לדיון בפני מועצת הדירקטוריון של טלעד, שם תתקבל החלטה אם נוכל לאור המטלות הקשות לקבל את תנאי הארכת הזיכיון".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully