וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הארנונה תתייקר, אבל יש גם בשורות טובות

25.5.2022 / 16:03

מדד השכר הציבורי השפיע על הארנונה שנשלם ב-2023 והיא תעלה בשיעור של 1.37 אחוזים. עם זאת, העלייה נמוכה בכחצי אחוז מזו של השנה שעברה. איך מחשבים כמה ארנונה אנחנו משלמים?

הארנונה שישלמו תושבי ישראל בשנת 2023 צפויה להתייקר בשיעור של 1.37% ביחס לשנת 2022, כך עולה מבדיקה שערך משרד עורכי הדין כץ גבע, איצקוביץ (KGI) המתמחה במיסוי מוניציפלי.
לדברי משרד כץ גבע, איצקוביץ (KGI), בהתאם לחוק ההסדרים, מתעדכנים תעריפי הארנונה ברשויות המקומיות מדי שנה, על פי נוסחה משולבת, הלוקחת בחשבון 50% מהתייקרות מדד המחירים לצרכן ו- 50% מהתייקרות מדד השכר הציבורי.

המדידה נעשית בין המדדים הידועים ב- 20/5/2022 אל מול המדדים הידועים ב - 20/5/2021.
השנה, למרות שמדד המחירים לצרכן עלה בתקופה הזו בשיעור של 1.98%, הרי שבגלל הירידה שחלה במדד השכר הציבורי בתקופה המקבילה (% 0.61 -), תתייקר הארנונה בשיעור נמוך יחסית לשיעור עליית המדד לתקופה המקבילה ותעמוד על 1.37%. לשם השוואה, ב-2022 הארנונה התייקרה ב- 1.92%.

"שיעור ההעלאה שנקבע מחייב את כל הרשויות במדינה, אבל כל רשות רשאית לבקש בקשה חריגה להעלות או להפחית את הארנונה ביחס לשיעור העדכון", מסביר עו"ד אלכס כץ. "מדי שנה עשרות רשויות מגישות בקשות חריגות שכאלה, אך כאמור רק שרי הפנים רשאים להתיר לרשות מקומית לסטות משיעור העדכון הארצי".

שיעורי העדכון בשנים 2023-2007

שיעור עדכון הארנונה. יחצ,
שיעור עדכון הארנונה/יחצ

לדברי עו"ד כץ, משרד הפנים קבע קווים מנחים בבואו לבחון בקשות חריגות: למשל, הפחתה חריגה תאושר לרשות שמוגדרת כיציבה, שאין לה גירעון ושהיא מאוזנת בתקציב השוטף. לעומת זאת, לא תאושר הפחתה חריגה לרשות הנמצאת בתוכנית הבראה או התייעלות".

עוד מסביר עו"ד כץ, כי "אזרח רגיל לא יכול גם הוא להשיג על שעור ההעלאה, אלא זו זכות השמורה לרשויות בלבד. על פי הדין, בשנה רגילה שאינה שנת בחירות, החלטת מועצת עיר בדבר הטלת ארנונה תתקבל לא יאוחר מ-1 ביולי שלפני שנת הכספים שלגביה מוטלת הארנונה. לפני העברת הבקשה למשרד הפנים נדרשת הרשות המקומית להודיע לכל נישום באופן ספציפי בדבר כוונתה להגיש בקשה מעין זו ולפרט בפניו את תמציתה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully