וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מדוע ביטוח לאומי לא שולח הודעה בדואר לפני עיקול חשבון הבנק?

עודכן לאחרונה: 30.5.2022 / 10:35

מדיווחים שבדקנו עולה חשש שבביטוח הלאומי לא שולחים התראות בדואר רשום או לכל הפחות בדואר רגיל. הביטוח הלאומי: "מרגע יצירת החוב ועד לתחילת התהליכים, נציגינו מנסים ליצור קשר עם האזרח באמצעות מכתבים, מידע באתר האישי, שליחת מיילים ומסרונים לנייד"

מדוע המוסד לביטוח לאומי לא שולח הודעה בדואר רגיל או בדואר רשום לפני שהוא מעקל לבעלי חוב את חשבון הבנק שלהם או מקזז סכומים מקצבת הילדים? כמה מקרים שבדקנו מעלים את החשש לפיו במוסד שולחים התראות לבעלי חוב שונים באמצעות המערכת האינטרנטית בלבד וכאשר הם אינם משלמים את החוב (על פי טענתם, בשל כך שהם לא היו מודעים אליו), המוסד לביטוח לאומי מעקל להם את החשבון או מקזז חלקים מקצבת הילדים.

דוגמה לסיפור שכזה היא המקרה של אלעד ממודיעין. בחודש מרץ האחרון הוא נאלץ להתקיים על דמי אבטלה, לאחר שאיבד את משרתו בשל ההתפרצות של נגיף הקורונה בחודשים ינואר-פברואר 2022. בחודש אפריל הוא חזר לעבוד ואף דיווח על כך למוסד לביטוח לאומי, אלא שההודעה שלו לא נקלטה בזמן ובמוסד לביטוח לאומי כבר שילמו לו חלק מדמי האבטלה גם לחודש אפריל.

אלעד כלל לא היה מודע שלמעשה נוצר לו חוב בשל קבלת דמי אבטלה במקביל לשכר מעבודה, אבל לאחר כשנה הוא שם לב שהסכום קוזז מקצבת הילדים שלה הוא זכאי: "אחרי שנה אני רואה שכמה חודשים אחורה אנחנו מקבלים קצבת ילדים בסכום מוזר, נראה לי 50 שקל. התעלמתי חודש אחד, שניים אבל אז החלטתי שצריך לברר מה קרה".


אלעד מוסיף: "אשתי התקשרה לביטוח לאומי והם סיפרו שיש לי חוב ולכן מקזזים לנו חלק מקצבת הילדים. אבל המוקדנית לא הסכימה לספר מה החוב כי זה היה קשור אליי ואשתי היא זו שצלצלה. התקשרתי אני, והמוקדן אמר לי שהם רואים חוב שלא שילמתי. אמרתי שלא שלחו מכתב והפקיד ענה ששלחו באתר. שלחו מכתב אחד וזהו. אני כמובן לא נכנס לאתר כל יומיים ולא ראיתי אותו, לא קיבלתי התראה לא במייל ולא בהודעה על זה ששלחו התראה לאתר".

המשך הסיפור של אלעד משונה אף יותר, נכון להיום הוא לא מסוגל לשלם את החוב שלו למרות פניות חוזרות ונשנות אל המוסד לביטוח לאומי. לאחר שהוא החליט שהוא משלם את הסכום, הוא ביקש לבטל לפחות את הריבית וההצמדה שנצברו לחובתו, אך במוקד הטלפוני אמרו לו כי רק לאחר שהוא יגיע פיזית לפגישה בסניף המוסד לביטוח לאומי יבטלו לו את ההצמדה.

המוסד לביטוח לאומי אשדוד. ראובן קסטרו
המוסד לביטוח לאומי: לא כולם חשופים להודעות שנשלחות אליהם, לרבות התראות על חוב/ראובן קסטרו

בסוף הוא ויתר: "החלטתי שאין הגיון בלשבת שם כמה שעות ולהפסיד יותר כסף ממה שאני מתכוון להתווכח עליו, בסוף כשבאתי כבר לשלם השובר שהיה באינטרנט לתשלום בבנק הדואר היה לא עדכני, כי עד שכל זה קרה הם הספיקו להחזיר את היד לכיס שלי ולגבות ישירות מקצבת הילדים. אז כבר לא יכולתי לשלם את השובר כי הסכום לא היה נכון...".

אלעד מוסיף ואומר: "התקשרתי שיוציאו שובר חדש או יתנו לי לשלם באשראי. אבל מי שצריך לבטל את השובר זה רק הסניף, והם לא עשו את זה ואולי לעולם לא יעשו את זה. וכל עוד יש שובר אי אפשר לשלם באשראי או עם שובר על סכום לא נכון. אמרתי להם, אני רוצה לשלם, אני לא יכול? אמרו לי לא, אבל אין לנו מה לעשות או שתחכה ואולי יבטלו, או שתלך לסניף כדי לבטל את השובר ולשלם. ויתרתי והשלמתי על המציאות הקיימת".

ואכן סביב חודש מאי בשנה שעברה נשלח אליו שובר באמצעות המערכת האינטרנטית ואף נכתב: "על פי ההסדר עליך לשלם שובר אחד" אך כאמור השובר לא רלוונטי כבר לחוב.

כאשר פנינו למוסד לביטוח לאומי קיבלנו את התגובה הבאה: "לצערנו, למרות בקשותינו החוזרות והנשנות לא הועברו אלינו נתונים כדי שנוכל לבדוק את הטענות לאשורן". נציין כי וואלה! העביר לידי דוברות המוסד לביטוח לאומי את כל המידע הדרוש, אך לא כל מידע שהיה עלול לחשוף את המרואיינים בכתבה.

מכל מקום במוסד לביטוח לאומי השיבו: "למיטב ידיעתנו מהמידע המוגבל שקיבלנו, מדובר על מקרים בהם לא שולמו דמי ביטוח לאומי מעל לשנה ומקרה נוסף של קבלת גמלה שלא היו זכאים לה והם התבקשו לשלם את החוב. באופן כללי, מרגע יצירת החוב ועד לתחילת תהליכים ישנם חודשיים שנציגים מנסים ליצור קשר עם האזרח באמצעות מכתבים, מידע באתר האישי, שליחת מיילים ומסרונים לנייד (למי שביקש ועדכן נתונים אצלנו)".

מוקד טלפוני. ShutterStock
המוקד הטלפוני (אילוסטרציה) שיכול לקבוע תור לעוד חודש, אבל מה יעשה בינתיים מי שחשבון הבנק שלו עוקל?/ShutterStock

"ואיך אני אשלם בינתיים בסופרמרקט?"

ביניים: הבנק הודיע על העיקול

איה מאזור המרכז גילתה ביום אחד שיש לה עיקול על חשבון הבנק: "תקשרו מהבנק להגיד שיש עיקול מביטוח לאומי בגלל הפרשי תשלום." גם איה מספרת שהיא לא קיבלה מכתב בדואר, בטח לא מכתב רשום וגם לא SMS או מייל, "לא קיבלתי שום התראה, הם טענו שהם שלחו מכתב אבל אני לא קיבלתי אותו".

איה לא לבד, גם דיויד מירושלים מצא את עצמו אבוד בנבכי הבירוקרטיה של הביטוח הלאומי. לדבריו חשבון הבנק שלו עוקל ללא התראה מראש זאת משום שהוא לא שילם דמי ביטוח לאומי במשך שנה לאחר שלא עבד. דיויד ציין בפני וואלה: "לא התכוונתי לחמוק מתשלום אבל פשוט לא ידעתי שיש לי חוב, כי אף אחד לא שלח לי מכתב, מייל או SMS, יום אחד אתה קם בבוקר וקולט שאתה לא יכול למשוך כסף".

דיויד אף השמיע לוואלה! הקלטת שיחה שנערכה בינו לבין מוקדן של הביטוח הלאומי, "רק אחרי כמעט שעה של שיחה ורק לאחר שאמרתי שאני רוצה לשלם באשראי סכום של בערך 500 שקל, הסכימו שאשלם, אבל עד ששאלתי האופציה היחידה הייתה לקבוע תור לעוד חודש בסניף בירושלים - ועד אז איך אשלם בסופר?".

שלושת המקרים של אלעד איה ודיויד מחדדים את השאלה מדוע הביטוח הלאומי לא שולח התראות לחייבים באמצעות דואר רשום או לכל הפחות דואר רגיל? נכון שיש חייבים שמנסים להתחמק מתשלום כדין בשלל תירוצים, אך במקרים רבים החייבים לביטוח הלאומי הם אנשים קשי יום, שלא תמיד מודעים לכל מני ניואנסים בגבייה - ואשר מוצאים את עצמם לפתע בחוסר יכולת לנהל את חייהם.


תגובת הביטוח הלאומי:

"מרגע יצירת החוב ועד לתחילת תהליכים ישנם חודשיים שנציגים מנסים ליצור קשר עם האזרח באמצעות מכתבים, מידע באתר האישי, שליחת מיילים ומסרונים לנייד (למי שביקש ועדכן נתונים אצלנו) צריך לזכור - תשלום ביטוח לאומי מבטיח רצף ביטוחי לטובת זכויות סוציאליות כגון: דמי אבטלה, מילואים, דמי לידה ועוד".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully