וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הטירוף נגמר? קיפאון במכירת דירות ברבעון הראשון של השנה

עודכן לאחרונה: 7.6.2022 / 14:51

האוצר מפרסם את דוח הנדל"ן לרבעון הראשון של 2022 ממנו עולה כי נבלם מספר העסקאות, בעיקר בשל ירידה חדה ברכישות שביצעו משקיעים. האם מדובר בסימן ראשון להתייצבות השוק ואולי אף לירידה עתידית במחירי הדירות? עוד בדוח: גידול ברכישות בפריפריה

אגף הכלכלנית הראשית באוצר מפרסם היום את נתוני שוק הנדל"ן לרבעון הראשון של 2022 ואפשר שיש בהם, בפעם הראשונה, סימנים להאטה בשוק שנחשב לרותח: ברבעון הראשון של השנה נרכשו 31 אלף דירות בשוק החופשי, ללא שינוי בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. בכך נבלם הגידול המהיר בסך העסקאות אשר נמשך מאז הרבעון האחרון של 2020.

זאת ועוד: בהשוואה לרמה הגבוהה שנרשמה ברבעון האחרון אשתקד, ירד סך העסקאות בשוק החופשי בשיעור חד של 23%.

עוד מגלה הסקירה כי היציבות במספר העסקאות בשוק החופשי (בהשוואה לרבעון הראשון אשתקד) הושגה על רקע גידול במספר העסקאות בפריפריה לעומת ירידה ברכישות באזורי הביקוש
במרכז הארץ.

אילוסטרציה. ShutterStock
פחות משקיעים, יותר רכישות בפריפריה. סקירת הנדל"ן של האוצר/ShutterStock

הירידה החדה ביותר מאז העלאת המס על משקיעים לפני 7 שנים

רכישות המשקיעים ברבעון הראשון השנה הסתכמו בחמשת אלפי דירות, ירידה חדהשל 23% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד וירידה חדה עוד יותר, של 60% בהשוואה לרמה הגבוהה שנרשמה ברבעון האחרון אשתקד.

עוצמת ירידות אלו דומה לזו שנרשמה ברבעון הראשון שלאחר העלאת המס הקודמת על המשקיעים ביוני 2015.

סך חיובי מס רכישה על דירות להשקעה הסתכמו ברבעון הראשון השנה ב-736 מיליון שקל, ללא שינוי נומינלי (ירידה ריאלית של 3% ) בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, בו שיעור המס עמד עדיין על 5%.

בכך, מסבירים באוצר, כפי שהעריכו בשלב החקיקה, העלאת שיעור המס לא הביאה להגדלת הגביה מדירות להשקעה, וזו גם לא הייתה מטרתה.

מכירות המשקיעים ברבעון הראשון השנה עמדו על 4.7 אלף דירות, גידול של 6% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. "מלאי" הדירות בידי משקיעים ירד במהלך הרבעון באלפיים וחמש מאות דירות, הירידה הרבעונית הגבוהה ביותר לפחות מאז תחילת העשור הקודם.

רכישות דירה ראשונה בשוק החופשי הסתכמו ב-9.13 אלף דירות, רמת שיא ברכישות אלו , המהווה גידול של 22% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד וגידול של 5% בהשוואה לשיא הקודם שנרשם ברבעון האחרון אשתקד. בולט במיוחד זינוק ברכישות אלו בפריפריה.

רכישות משפרי הדיור הסתכמו ברבעון הראשון ב-3.12 אלף דירות, ירידה של 4% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד.

באוצר מסבירים כי המתאם הגבוה שנמצא בין קצב השינוי במחירי הדירות למשקל הפריפריה ברכישות
דירה ראשונה ומשפרי דיור בלבד, עשוי לרמז כי האצה בקצב עליית מחירי הדירות "מאיצה" באוכלוסיות אלו לרכוש דירה באזורים בהם יכולתם הכספית מאפשרת זאת.

כמה דירות קנינו בסך הכל? מכירת דירות חדשות בשוק החופשי ברבעון הראשון השנה הסתכמה ב-9.8 אלף דירות, ירידה של 3% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. רכישת דירות יד שניה
הסתכמה ב-22 אלף דירות, גידול של 2% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד.

בסקירה עולה גם תמונה ייחודית לגבי ירושלים. בדוח בולטת העובדה לפיה בעיר ירושלים מספר העסקאות השתווה לשיא הקודם שנרשם בשנת 2013 ,על רקע "מענק ירושלים" שניתן באותה שנה לרוכשי דירה ראשונה, בעוד שברמה הארצית הייתה שנת 2021 שנת שיא במספר העסקאות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully