וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

איך אומרים "וולט" בערבית? אפליקציית האוכל שכבשה את המגזר

אילנה שטוטלנד

עודכן לאחרונה: 23.7.2022 / 7:00

ד"ר חסן עבאסי רצה בסך הכל להזמין המבורגר, אבל אז גילה את המחסור בשירותי משלוח מזון במגזר שאין בו כמעט כרטיסי אשראי ולרבים מהקהל היעד הפוטנציאלי אין כתובת מגורים. זה נגמר עם אפליקציה שגייסה כבר מיליוני דולרים ופועלת מול קרוב ל-1,000 מסעדות

מסך אפליקציית HAAT. סטודיו HAAT,
מסך אפליקציית HAAT/סטודיו HAAT

רוב שנות חייו התגורר חסן עבאסי, ד"ר למדעי המחשב, בחיפה. לפני ארבע שנים, אחרי שעבר לאום אל-פחם, רצה להזמין לעצמו בורגר ו"פשוט לא הצלחתי", כפי שהוא מספר. "התקשרתי, ניסיתי לשלם באשראי, אמרו שלא מקבלים אשראי. רציתי לראות תפריט באונליין, אמרו: 'נגיד לך בעל פה', אפילו תמונה ודף פייסבוק לא היו להם. גם שליח לא הצלחתי למצוא, ואחרי שכבר נמצא השליח, אז כשהוא הגיע לאזור שלי, לקח לו רבע שעה למצוא את הבית כי אין כתובת מדויקת: אין שם רחוב, אין מספר בית".

עבאסי, 32 (בעל שלושה תארים מהטכניון, שעבד בעברו באינטל, ב-IBM, ובגוגל) החליט לתעל את הסיוט הקולינארי שעבר עד לקבלת הבורגר הנשגב לטובת פיתוח אפליקציית המשלוחים HAAT (בתרגום: "תביא" בערבית). מדובר בפלטפורמת הזמנות ומשלוחים המתמקדת בערים ללא תשתיות, שאמורה לענות על כל הפערים שערים ללא תשתית סובלות מהם: האפליקציה מקשרת בין המסעדה, לשליח וללקוח הסופי, כאשר דרכה מסופקים פתרונות ללקוחות ללא כתובות, שימוש במזומן וניהול מערך משלוחים עבור מסעדות ללא תשתיות דיגיטליות.

הוא הקים את החברה ב- 2019, והאפליקציה יצאה לשוק ב- 2020. "אמרתי: 'וואו, כמה בעיות יש', והחלטתי שלכולם מגיע להזמין אוכל הביתה, לא רק למישהו שגר בהרצליה, חיפה או ניו יורק", מספר עבאסי. "פיתחתי טכנולוגיה לזהות מקומות ללא כתובות. אנו יודעים ללמוד את מיקום בית הלקוח על פי מיקום המכשיר שלו. בהתחלה כשהשליח מגיע זה יכול להיות לא תמיד הכי מדויק שבעולם, אבל בכל הזמנה נוספת של הלקוח לומדים את מסלול השליח ומריצים אלגוריתמיקה שעל פיה להבא כבר נדע את המיקום המדויק של המזמין, בהתאם למיקום שבו השליח התעכב יותר זמן".

איך מתגברים על סוגיית האשראי?
"מאפשרים לאנשים לשלם במזומן, כאשר השליח מראש משלם למסעדה את הכסף עבור ההזמנה, ואז מהלקוח השליח לוקח את אותו סכום פלוס מחיר משלוח: 20 שקל. אנחנו גם מגבים את השליח למקרה והלקוח לא ישלם לו כסף. אנחנו סופגים את זה, וגם בודקים את הלקוח. אם לקוח ללא סיבה מוצדקת מבטל או לא משלם לשליח, אז הוא נחסם. בנוסף לכך, דאגנו למסעדות למכשיר דיגיטאלי שעליו יש את התפריט ודרכו מתבצעות ההזמנות. אנחנו בונים למסעדה את התפריט הראשוני ומספקים לה את התשתית הזאת. במקרה הצורך גם שולחים צלם, ודואגים בעצם לכל המערך: גם שליחים, גם שרות לקוחות, הכל. מכל הזמנה שמתבצעת אנחנו לוקחים עמלה של 15%-18%, תלוי בוותק ובאזור".

אפליקציית האט. סטודיו HAAT,
סיפור שהתחיל ברצון לאכול המבורגר/סטודיו HAAT

הקורונה באה בזמן

האפליקציה, לדברי עבאסי, החלה לפעול חודשים ספורים לפני הקורונה. מגפת הקורונה, שהפכה את הזמנות האון ליין לגמרי למיין סטרים, הגיחה בזמן טוב גם עבור אפליקציית HAAT. "השרות שלנו ניתן כיום בכ-40-50 ערים וכפרים במגזר הערבי, המתפרשים על פני 15 אזורים ברחבי הארץ", מספר עבאסי. "שרות ההזמנה דרך האפליקציה פועל באום אל-פחם (שם התחלנו), בנצרת, בקעה אלגרביה, כל ואדי ערה, סחנין, שפרעם, טייבה, טירה, טמרה, כפר כנא, ירכא, כפר יאסיף ועוד. כ-1,000 מסעדות במגזר עובדות דרכינו, ביניהן רשת באסל בוגרג, אל-פרופסור באום אל-פחם, חומוסיות, מקומות אוכל קטנים במגזר".

ספר על סצנת המשלוחים במגזר.
"למשל באום אל-פאם היחס בין כמות האנשים לכמות ההזמנות הוא 50%. זה מספר מטורף. היחס בדרך כלל לערים מוצלחות זה 20%-25%. ואילו בבקעה אל גרביה והסביבה יש כ-35-40 אלף תושבים שעושים 18 אלף הזמנות בחודש. זו מגמה מאוד חזקה, מספר ההזמנות מאוד גבוה ביחס לנתונים שיש אפילו בעולם".

גם כיום, טוען עבאסי, "ברוב המגזר אין בכלל כתובות, ואחוז השימוש במזומן הוא מעל 80%, כאשר מחזיקי אשראי הם פחות מ-50%, ולמעלה מ-95% מהמסעדות הן ללא פלטפורמה דיגיטאלית. אנחנו עובדים היום עם 1,000 מסעדות ועוד לא כיסינו אחוז גדול מהמסעדות. לאפליקציה יש כחצי מיליון הורדות, כאשר ישנם כ-200,000 משתמשים פעילים, כלומר כאלה שעשו לפחות הזמנה אחת. אנחנו יכולים לשלש את עצמנו במגזר".

בימים אלה עושה החברה מהלכים על מנת להגדיל את העסקים שמשתפים איתה פעולה ואת המשתמשים בה.

"עכשיו למשל אנחנו מתחילים פיילוט ברהט למגזר הבדואי, ומתחילים גם להיכנס לפריפריה של המגזר היהודי", מספר עבאסי. "בסוף יולי למשל אנחנו נכנסים לכרמיאל. בנוסף לכך, בסוף יולי גם מתחילים פיילוט בטול כארם ברשות הפלסטינית. ואילו בסוף ספטמבר - תחילת אוקטובר נריץ פיילוט בכמה ערים במרוקו".

sheen-shitof

עוד בוואלה!

תרפיית מציאות מדומה: טיפול להתמודדות עם חרדה

בשיתוף zap doctors
ד"ר חסן עבאסי, מייסד HAAT. מחמוד זידאן,
ד"ר חסן עבאסי, מייסד HAAT/מחמוד זידאן

לא מתחרה בוולט

לא, הוא לא מתכוון להתחרות בוולט. "אנחנו לא מתכוונים להיכנס למקומות שאין לנו בהם יתרון משמעותי, שבהם אחוז המשתמשים במזומן הוא נמוך, או שיש כתובות מדויקות. אנחנו רואים את עצמנו בערים שנחשבות פריפריה. ליד כרמיאל למשל יש את מג'ד אלכרום, נחף ועוד. גם בירושלים אנחנו עובדים עם כמה מסעדות, והקהל שמחובר באזור הזה לאפליקציה שלנו עונה בערך על הקריטריונים של חזון האפליקציה.

אני מראש לא מכוון לערים כמו תל אביב, שבה כולם מגהצים כרטיסי אשראי. אנחנו כמובן רוצים לשרת את כולם - גם את אלה שיש להם כתובת ואשראי - אבל החזון הוא לשרת מקומות שאנו יכולים להוסיף להם ערך מוסף. כמובן שהאפליקציה תומכת בכל, ואפשר לשלם גם באשראי. אבל אנחנו ממשיכים לגדול בארץ באותן ערים שתואמות אותנו ומחפשים עוד ערים סביב לעולם".

עבאסי מוסיף: "מתחילת הדרך הצטרפו אלינו מקדונלדס ופיצה האט בסניפים שנמצאים במגזר. קודם היו מגיעים אליהם לקנות באופן פיזי, ומאז שהצטרפו לאפליקציה הצלחנו לייצר כמות הזמנות בערך כמו שנעשית בסניף. כלומר הכפלנו את השוק. עכשיו מצטרפות אלינו רשתות נוספות. ממש לאחרונה הצטרפה אלינו רשת KFC. התחלנו איתם פיילוט בנצרת ועכשיו מתרחבים לעוד מקומות, כמו אום אל-פחם ובקעה אל גרביה שיעבדו דרך האפליקציה שלנו. התחלנו גם פיילוט עם דומינוס פיצה בנצרת ומתרחבים לאט-לאט לעוד מקומות".

בעוד שבארץ יש כרגע בעיית גיוס עובדים בחלק מענפי השרות, עבאסי טוען ש"דווקא לנו יש יתרון מאוד משמעותי. כשאתה בתל אביב, כמות התחרות על העובדים היא מאוד גדולה. אצלנו במגזר אין הרבה מקומות עבודה, אז לאנשים יש הזדמנות לעבוד כשליחים ליד הבית ואין לנו מתחרים. גם אין חברות שיגנבו את כוח האדם. היום עובדים אתנו 800 שליחים ו-100 איש נמצאים במשרדי החברה באום אל-פחם, מהם כ-20% מהנדסים ומתכנתים".

כרגע החברה נמצאת לקראת סבב גיוס נוסף בכוונה להתרחב. "ההתרחבות מצד אחד היא גאוגרפית במגזר ובמקומות נוספים, ומצד שני הכוונה היא לא רק להתמקד באוכל אלא גם בדברים נוספים כמו בתי מרקחת, ביגוד, סופרים ועוד", אומר עבאסי. "בשנה הראשונה הבאנו כסף מחברים, ממשפחה, הוכחנו הצלחה ואז הצטרפו משקיעים רציניים, כמו גיגי לוי, איל ולדמן, Dynamic loop ואחרים. עד היום גייסנו 3.7 מיליון דולר. כרגע אנחנו לקראת סבב גיוס נוסף על מנת לגדול".

כיצד אתה רואה את המיזם בעוד כמה שנים?
"אני רוצה להוביל את תחום המשלוחים לא רק בתחום האוכל במקומות ללא תשתיות סביב העולם שעונים לחזון החברה שלנו. להיות באלפי ערים בכ-20 מדינות ברחבי העולם. החזון שלנו הוא לאפשר לכל אחד בישראל, וכאמור בעתיד גם ברחבי העולם, להזמין אוכל ומוצרים נוספים עד פתח ביתו ללא קשר לאופי העיר או היישוב בהם הוא מתגורר".

עם השנים גם חלק מהערים והעסקים שאתה מכוון אליהם יתפתחו. אתה לא חושש שבשלב מסוים השרות שלך לא יהיה נחוץ?
"אני מעדיף שיהיו ערים עם תשתיות, יותר קל לשרת במקום שבו יש תשתית. אני אשמח להיות זה שאצעיד את אותם העסקים קדימה מבחינת תשתיות, ונתאים עצמנו לאט-לאט לשינויים שיקרו. אם למשל יהיו ערים שהתשלומים פתאום יהפכו דרך הטלפון, נתאים עצמנו לכך".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully