וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יותר חשמל, פחות דלק: מה קורה למניות יצרניות הרכב החשמלי?

עודכן לאחרונה: 28.7.2022 / 9:53

מגמת הצמיחה בביקוש לכלי רכב חשמליים שהתחילה עם דאגה מפני ההתחממות הגלובלית, התחזקה משתי סיבות עיקריות: רפורמות ממשלתיות שנועדו לקדם "אפס פליטה", אבל לא פחות מכך - הזינוק במחירי הדלק שהפך את הרכב החשמלי למשתלם יותר. מה קרה למניות בתחום?

הטענת רכב חשמלי. ShutterStock
טעינה לרכב חשמלי. מעבר לחשיבה הירוקה, משבר האנרגיה תרם לביקושים/ShutterStock

הנהגים כבר לא מעוניינים בנהימת מנוע ומתמסרים לטרנד הרכב החשמלי, שמחירו לא מפסיק לעלות. העלייה כה חדה, עד שאפילו יבואני הרכב מעדיפים להחזיר ללקוחות את כספם בשל בעיות אספקה, רק כדי למכור את אותו הרכב בעשרות אחוזים יותר עם עגינתו בנמל.

על פי נתוני הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה כ-2 מיליון כלי רכב חשמליים והיברידיים נמכרו ברחבי העולם במהלך הרבעון הראשון של 2022, המהווים עלייה של כ-75% לעומת הרבעון הראשון של 2021, שנה שבמהלכה נמכר מספר שיא של כ-6.6 מיליון כלי רכב חשמליים והיברידיים (לאורך כל השנה).

נתח השוק של המכוניות החשמליות גדל גם הוא לכ-10% מכלל מכירות הרכבים בעולם, והסוכנות מייחסת זאת בעיקר לסובסידיות של הממשלות השונות בנושא, שעמדו על כ-30 מיליארד דולר אותה שנה.

מניות רכב חשמלי 0722. ללא, מערכת וואלה!
מניות חברות הרכב החשמלי/מערכת וואלה!, ללא

ההערכות השמרניות של הסוכנות מעלות כי מספר כלי הרכב החשמליים וההיברידיים יעמוד על כ-200 מיליון עד שנת 2030, אך עדיין לא יגיעו לקצב צמיחה שנקבע כרף של 60% מכלל כלי הרכב שייסעו בכבישי העולם עד שנת 2050.

האשמה בעיכוב נעוצה בעיקר בשרשרת האספקה שהתארכה מאז הקורונה, שלצד האינפלציה ועליית המחירים, הרושם המתקבל הוא שהן אינן מהוות כל חסם עבור לקוחות הרכבים החדשים, שרק מגבירים את הביקוש למכוניות החשמליות, בעידוד הממשלות.

הדבר ניכר גם בביקוש למניות התחום, שעלו בממוצע בכ-379.19% מאז שפל הקורונה, ובראשן אחת החברות שהכי מזוהה עם התחום - טסלה, שעלתה ב-979% לאותה תקופה, וב-830% מאז סוף 2019, וזאת למרות שספגה ירידה של כ-26.5% מאז תחילת השנה.

חברת הרכבים החשמליים הסינית BYD מובילה כיום את טבלת מכירות המכוניות החשמליות מתחילת השנה עם מכירת כ-640 אלף כלי רכב בחציון הראשון של 2022, והיא גם היחידה שקיבלה את אמון המשקיעים בתקופה זו עם עלייה של 6.47% במנייתה, כאשר כל שאר הסקטור (והבורסות) ירד (ראו טבלה).

מי שמתקשה להתרומם עוד מאז סוף 2019 היא חברת SAIC MOTOR הסינית, המחזיקה במותג הרכב MG, שירדה כ-32.6% לאותה תקופה. SAIC מחזיקה בישראל מרכז חדשנות, אך מפעל הייצור שלה ממוקם בשנחאי, סין, שמתמודד עם סגרים חוזרים בשל מדיניות הממשלה בנושא הקורונה.

מדליין ריד, אנליסטית המחקר של חברת תעודות הסל האמריקאית Global X, הסבירה לוואלה! כסף כי "גם על רקע קשיי האינפלציה והשיבושים בשרשראות האספקה הביקוש לכלי רכב חשמליים נוסק, וכמה מהדגמים האחרונים שהושקו על ידי החברות השונות מושכים עשרות אלפי הזמנות ויוצרים רשימות המתנה ארוכות.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

פיטרו חוגגת יום הולדת עגול ואתם נהנים ממבצע של פעם ב-60 שנה

בשיתוף פיטרו
מדלן ריד. באדיבות GLOBAL X,
מדליין ריד, אנליסטית המחקר של חברת תעודות הסל האמריקאית Global X/באדיבות GLOBAL X

תרומת מחיר הדלק

מחירי הדלק הגבוהים תורמים גם הם להגברת העניין הצרכני בכלי רכב היברידיים וחשמליים, אפילו בארה"ב, בה במהלך כחצי השנה הראשונה של 2022 עלו החיפושים המקוונים לכלי רכב היברידיים וחשמליים ב-25% ו-73% בהתאמה.

עליית מחירי כלי הרכב החשמליים בשנת 2022, בשל הבעיות בשרשראות האספקה ומחירי החומרים הגבוהים, לא עצרה גם היא את הביקוש הגבוה, שרק תומך בעליות מחיר אלה.

לכך ניתן להוסיף את סיכום מדיניות מדינות האיחוד האירופאי מהחודש שעבר להפסקת פליטות הפחמן ממכוניות חדשות עד שנת 2035. משמעות הדבר היא שאחרי שנת 2035 האיחוד יאסור מכירה של כלי רכב חדשים המונעים על ידי דלק או דיזל.

החלטה זו תניע המשך צמיחה של כלי הרכב החשמליים, ועבור משקיעים שרוצים להרוויח מחשמול מגזר התעבורה, החלטה זו היא התפתחות חיובית שיש לה פוטנציאל להיטיב עם החברות הללו לאורך שרשרת הערך של התחום.

הטענת רכב חשמלי. ShutterStock
אחרי שנת 2035 האיחוד האירופי יאסור מכירה של כלי רכב חדשים המונעים על ידי דלק או דיזל/ShutterStock

אפס פליטה

לתעשייה זו יש גם רוח גבית מובנית לאור מדיניות ממשלות העולם בנושא שינויי האקלים שהולידו התחייבויות משמעותיות מצד יצרניות כלי הרכב לחשמל את הציים שלהן, לצד העניין הצרכני הגדל בהן וירידת עלויות ייצור הסוללות (שהינו אחד המרכיבים שהכי מייקרים את הרכב החשמלי).

כך לדוגמא, יותר מ-135 מדינות התחייבו ליעד של 0 פליטות נטו בכל תחומי הכלכלה שלהן, כשרבות מהן מכוונות לשנת 2050 או מוקדם יותר.

בנוסף, לאור העובדה שצמיחת מכירות כלי הרכב החשמליים עולה על צמיחת מכירות כלי הרכב הרגילים, אנו מעריכים שחברות שמכינות את עצמן לעתיד של תעבורה חשמלית, ממוצבות טוב יותר להרוויח מהמגמה.

כך למשל במאי 2022 הצהיר הרברט דיס, מנכ"ל פולקסווגן, שהאחרונה מצפה שעסקיה בתחום החשמלי יהיו רווחיים לא פחות מעסקי מנועי הבעירה - ומוקדם יותר מאשר העריכה במקור.

פולקסווגן מתכננת לפתח כלי רכב חשמליים בלבד לאחר 2026, ובשנת 2030, תשעה מתוך 14 דגמים מתוכננים להיות כלי רכב חשמליים המונעים ע"י סוללה. החברה שואפת להגיע למצב שבו כלי הרכב החשמליים שלה יהוו לפחות 70% ממכירותיה באירופה עד שנת 2030.

במרץ 2022 היא גם הכריזה על אסטרטגיית החשמול שלה, במיוחד עבור השוק בארה"ב, שבה היא חוזה השקה של 25 דגמים חדשים של כלי רכב חשמליים והשתלטות על נתח של 55% ממכירות כלי הרכב החשמליים עד שנת 2030.

ברבעון הראשון של 2022 היא מכרה כ-98.4 אלף מכוניות מסקטור זה, שייצגו 6.8% ממכירות כלל כלי הרכב בתחום ברבעון זה.

עם זאת, אנו מעריכים כי סביבת כלי הרכב החשמליים עשויה להיות תחרותית יותר, כאשר שאר יצרניות כלי הרכב המסורתיים יעברו להתמקד בחשמול".

למרות שטסלה האמריקאית מובילה בפער גדול בהיבט שווי החברה, ואף הובילה את מספר מכירות המכוניות החשמליות ברבעון הראשון של 2022, מי שמובילה את התחום היא לא אחרת מאשר סין.
נתוני הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה מראים כי מחצית מכלי הרכב ההיברידיים והחשמליים החדשים בשנת 2021 נמכרו בסין, כ-35% באירופה, ורק כ-10% מהם נמכרו בארה"ב.


התחום כבר כבש את שוק ההון, כמו גם את דוושת הגז בכיס הנהגים. השאלה היחידה שנשאלת כעת היא מי ילחץ קודם על דוושת הבלם: הצרכנים או המשקיעים?

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully