וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סוכנות הדירוג Fitch מביעה אמון בכלכלה הישראלית עם דירוג A+

עודכן לאחרונה: 1.8.2022 / 17:36

חברת הדירוג Fitch אישרה מחדש את דירוג האשראי של מדינת ישראל ברמה של A+ והותירה את התחזית על "יציבה". החברה צופה לכלכלת ישראל צמיחה של 4.6% השנה, אך ב-2023 רק 3%, על רקע ההאטה הכלכלית. בסך הכל משקף הדירוג "יציב" את החוסן הכלכלי היחסי של ישראל

קניון עזריאלי תל אביב.. יחצ עזריאלי,
קניון עזריאלי בתל אביב. הצמיחה תאט, אבל תוסיף להיות טובה באופן יחסי למרבית מדינות העולם/יחצ עזריאלי

התחזית: האינפלציה ב-2022, 4.1%

חברת דירוג האשראי הבינלאומית Fitch פרסמה היום הודעה על אישור מחדש של דירוג האשראי של מדינת ישראל ברמה של +A עם תחזית יציבה. בהודעתה מדגישה החברה את האלמנטים החזקים בכלכלת ישראל וביניהם: כלכלה מגוונת ואיתנה, חשבונות חיצוניים חזקים ומבנה מוסדי חזק. על פי החברה, החולשות העיקריות על דירוג האשראי הן נטל חוב גבוה באופן יחסי, סיכונים ביטחוניים וחוסר יציבות פוליטית.

החברה צופה כי צמיחת הכלכלה תעמוד על 4.6% בשנת 2022 ו-3% בשנת 2023 וזאת על רקע ההאטה בכלכלה העולמית, השפעת האינפלציה על הצריכה ומחסור בכוח עבודה בסקטורים מסוימים, כאשר סקטור ההיי-טק ממשיך להפגין ביצועים חזקים. עם זאת לדעת החברה, חוסר יציבות פוליטית עלול להגביל את המשך גידול ההשקעה בחינוך ובתשתיות הנדרשות לטובת שיפור הפריון.

כמו כן, החברה מעריכה כי האינפלציה בסוף השנה תעמוד על 4.1% לאור עליית המחירים העולמית והעלייה במחירי הדיור. חברת הדירוג מציינת כי שוק העבודה בישראל חזר למצבו טרם תקופת הקורונה, מה שעשוי לתרום ללחץ על המחירים בטווח הבינוני. החברה ממשיכה לציין את החשבונות החיצוניים החזקים של המדינה ואת ההשפעה הממתנת של הסכמי הגז על רמות המחירים בישראל.

חיזבאללה מאיים על אסדות הגז בישראל. יולי 2022. אתר רשמי, עיבוד תמונה
שני סעיפים בדוח: הגז הטבעי והאיום הבטחוני. על פי סוכנות הדירוג, ישראל הוכיחה שהיא מתמודדת היטב עם איומים גיאו-פוליטיים/עיבוד תמונה, אתר רשמי

חוסר היציבות הפוליטי - סכנה

בהתייחסות למסגרת הפיסקאלית, החברה צופה שיעור גירעון נמוך של 0.8% בשנת 2022 - זאת כתוצאה מצמיחה יוצאת דופן בהכנסות המדינה, וטווח גירעון של 2-3% מהתוצר בשנים 2023-2024, בקנה אחד עם מדינות המדורגות A.

חברת הדירוג צופה כי תירשם הורדה ניכרת בנטל החוב, כאשר החברה סבורה כי יחס החוב לתוצר יעמוד על 63.9% בסוף השנה, לעומת 68.8% אשתקד. האמור בזכות צמיחה נומינלית גבוהה, ריבית ריאלית שלילית וגירעונות נמוכים. חברת הדירוג צופה שהחוב לתוצר ירד לשיעור של כ-61% עד שנת 2024.

החברה צופה שתקציב המדינה לא יעבור לפני הרבעון השני של שנת 2023 ועל כן מדינת ישראל תפעל במנגנון של תקציב המשכי המגביל את היקף ההוצאה החודשית המותרת על-ידי הממשלה. החברה רואה סיכון באי הקמת ממשלה לאחר הבחירות, מה שעלול להוביל לסבב בחירות נוסף ועיכוב בהעברת התקציב.

החברה מציינת בהודעתה את הסיכונים הביטחוניים כגורם המכביד על דירוג האשראי. יחד עם זאת, הכלכלה הישראלית הפגינה חוסן בפני אירועים גיאו-פוליטיים.

החברה מסבירה כי שיפור בדירוג האשראי ייתכן במקרה שמגמת הפחתת יחס החוב לתוצר תימשך לאורך זמן בשילוב קביעת מדיניות פיסקאלית נבונה, וירידה בסיכוני היציבות פוליטית והסיכונים הביטחוניים. לחילופין, אם תירשם עלייה מתמשכת ביחס החוב לתוצר, או אם יתממשו סיכונים ביטחוניים או פוליטיים, עם השפעה כלכלית חמורה וארוכת טווח, תיתכן פעולת דירוג שלילית.

דירוגה הנוכחי של מדינת ישראל על-ידי חברות הדירוג הבינלאומיות:S&P AA- יציב, פיץ' A+ יציב, מודי'ס A1 חיובי.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

קק"ל מעודדת לימודי אקלים באמצעות מלגות לסטודנטים צעירים

בשיתוף קק"ל
יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן במהלך ישיבת סיעתו 27 ביוני 2022. ראובן קסטרו
שר האוצר אביגדור ליברמן. שמח על הבעת האמון/ראובן קסטרו

"הבעת אמון"

שר האוצר, אביגדור ליברמן: "הודעת חברת פיץ' על אישור הדירוג של מדינת ישראל מהווה הבעת אמון בכלכלת ישראל, בייחוד לאור התאוששות ממשבר הקורונה, הגירעון הנמוך וצמיחה גבוהה בהכנסות המדינה".

החשב הכללי, יהלי רוטנברג: "אישור הדירוג בתקופה של אי ודאות בכלכלה העולמית הינו עדות לביצועים החזקים של הכלכלה הישראלית הבאים לידי ביטוי בנתוני הצמיחה, החשבונות החיצוניים והנתונים הפיסקליים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully