וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ירידה בצריכת גז בישול בישראל. מה לדעתכם הסיבה?

עודכן לאחרונה: 9.8.2022 / 17:06

מנתונים שמציג מינהל הדלק והגז במשרד האנרגיה עולה כי חלה מגמת ירידה הדרגתית בצריכת גפ"מ. בשנת 2017 עמדה צריכת הגפ"מ במשק הישראלי על 634 אלפי טון ובשנת 2021 היא עמדה על 559 אלפי טון בלבד. ירידה של כ-6%

ניקוי כיריים. ShutterStock
גז בישול. משמש בסקטור הפרטי בעיקר לבישול ולחימום, אבל עיקר הירידה בצריכה, בגלל מעבר מפעלים לגז טבעי/ShutterStock

מינהל הדלק והגז במשרד האנרגיה מפרסם היום את המגמות העיקריות בצריכת הגפ"מ (גז פחממני מעובה) המכונה גם "גז בישול" במשק הישראלי.

הגפ"מ הינו אחד ממוצרי האנרגיה המרכזיים במשק הישראלי ומשמש בעיקר לצרכי בישול והסקה. מנתונים שמציג מינהל הדלק והגז עולה כי חלה מגמת ירידה הדרגתית בצריכת גפ"מ. בעוד שבשנת 2017 עמדה צריכת הגפ"מ במשק הישראלי על 634 אלפי טון, בשנת 2021 היא עמדה על 559 אלפי טון בלבד.

מדובר בירידה של כ-6% בצריכת הגפ"מ והיא נוצרה בעקבות מעבר לקוחות תעשייתים לשימוש בגז טבעי, ומעבר הדרגתי של לקוחות ביתיים לבישול בכיריים חשמליות או באינדוקציה תוך חיסכון בעלויותיהם. תהליך זה הינו במסגרת המגמה הכללית להפחתת השימוש באנרגיות שאינן מבוססות נפט ומוצריו, וכחלק ממדיניות משרד האנרגיה בשנים האחרונות.

ליאור שילת. דור פזואלו,
מנכ"ל משרד האנרגיה, ליאור שילת. הקים צוות בין-משרדי אשר תפקידו לבחון דרכים לצמצום השימוש בגפ"מ/דור פזואלו

מהנתונים עולה כי בכל חודש נצרכים בממוצע כ-46 אלפי טון גפ"מ, מתוכם כ- 12 אלפי טון לטובת השימוש במגזר הביתי. עוד עולה כי כיום ישנם 59 ספקי גפ"מ מורשים, בעוד שבשנת 2017 עמד מספרם על 39 בלבד. העלייה במספר הספקים, שעומדת על כ-51%, הינה בעקבות צעדיו של משרד האנרגיה לקידום תחרות במשק הגפ"מ ועידוד הצרכנים להשוות מחירים בין הספקים השונים. בשנים האחרונות ננקטו פעולות רבות ואף הועלו על ידי המשרד מספר קמפיינים, שנועדו להביא לידיעת הציבור כי כל צרכן רשאי לרכוש גז מספק הגז המורשה אשר מציע לו את השירות והמחיר הטובים ביותר.

עוד עולה מהנתונים כי צריכת הגפ"מ במגזר הביתי בשנת 2021 הייתה הגבוהה ביותר, ועמדה על כ-28%. המגזר השני הוא הרשות הפלסטינית שהצריכה בו עמדה על כ-25%. לאחריהם עמדו המגזר המסחרי עם צריכה של כ-21% והמגזר התעשייתי עם צריכה של כ-20%. המגזרים עם צריכת הגפ"מ הנמוכה ביותר ניצבים בפער ניכר והם המגזר האוטומטיבי (4%)- גפ"מ לכלי רכב, אשר צריכת מוצר בו מתבססת אך ורק על פערי מיסוי, והמגזר החקלאי (2%).

בתוך כך, מנכ"ל משרד האנרגיה, ליאור שילת, הקים צוות בין-משרדי אשר תפקידו לבחון דרכים לצמצום השימוש בגפ"מ ולהציג מקורות אנרגיה אלטרנטיביים נקיים ויעילים יותר למסחר, לתעשייה ולמגזר הביתי, וזאת בהתאם להחלטת ממשלה 1231 לעניין מפרץ חיפה. צוות זה צפוי לגבש את מסקנותיו בחודשים הקרובים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully