וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נפצעת בתאונת עבודה? אם אתה פלסטיני, לא תקבל החזר הוצאות

עודכן לאחרונה: 28.8.2022 / 14:00

פועלים פלסטינים שנפצעו בעבודה בישראל לא מקבלים החזר הוצאות רפואיות למרות ששילמו דמי ביטוח לאומי. הסיבה: מערכת המחשוב בשירות החברה שזכתה במכרז הביטוח הלאומי לטיפול בפניות, תושלם רק בימים הקרובים. בינתיים נשארים הפועלים ללא מענה, שיפוי ופיצוי

תאונת עבודה. ShutterStock
תאונת עבודה (אילוסטרציה). על פי טענת "קו לעובד", נמנעים מהפולעים הפלסטינים החזרי הוצאות, בשל מחדל טכנולוגי-בירוקרטי/ShutterStock

פועלים פלסטינים שעובדים בישראל ומשלמים דמי ביטוח לאומי לא מקבלים החזר על הוצאותיהם כשמונה חודשים, כך עולה מפניה של עמותת קו לעובד למוסד לביטוח לאומי.

מדובר בפועלים ששילמו דמי ביטוח לאומי, נפגעו במהלך העבודה בישראל והוציאו אלפי שקלים על טיפולים רפואיים וניתוחים. אותם פועלים כבר קיבלו הכרה מהביטוח הלאומי אך כעת בגלל קושי בירוקרטי והיעדר תשובות, הם עומדים חסרי אונים.

על פי תגובת הביטוח הלאומי וחברת פמי שזכתה במכרז לבחינת קובלנות רפואיות לשם החזר הוצאות, ניתן להבין כי העיכוב נגרם בשל התמשכות בניית המערכת הממוחשבת עבור פמי. עקב כך לא נבדקו המסמכים הרפואיים.

אלא שדווקא התגובות מעלות את השאלה: מדוע מערכת ממוחשבת כזאת לא הייתה קיימת ברשות החברה עת ניגשה למכרז - ועוד יותר מכך: מדוע במוסד לביטוח לאומי לא בדקו זאת מראש?

אחרי הכל, פמי אינה הצד שמנהל מגע ישיר עם העובדים, אלא רק מספקת שירותי בדיקת תוכן לארגונים השונים, במקרה זה קופות החולים, שהן אחראיות להמשך התהליך.

עובדים פלסטינים בסיום יום עבודה באריאל, 3 בפברואר 2016. רויטרס
פועלים פלסטינים. מי ידאג למי שנפצעו בתאונות עבודה? (לפועלים המצולמים אין קשר לנושא הכתבה)/רויטרס

"לא שלחו שום שיק"

על מנת שפועל פלסטיני יקבל החזר הוצאות רפואיות, עליו לפנות לחברת שבודקת את הקבלות ואת המסמכים הרפואיים, שכן שירות בחינת הקבלות לצורך תשלום החזר הוצאות רפואיות על ידי הביטוח הלאומי הופרט.

החברה שאחראית לבדוק את המסמכים היא חברת פמי, שזכתה במכרז של הביטוח הלאומי ומקבלת תשלום מהביטוח הלאומי כדי לספק את השירותים, אבל לפי דברי גורמים בקו לעובד, החברה לא מקיימת אחר התחייבותה.

כדי לסבר את האוזן, ההליך שבו פועל פלסטיני מקבל החזר מהביטוח הלאומי, עובד באופן הבא: על הפועל הפלסטיני לשלוח את הקבלות והמסמכים הרפואיים למנהל מדור תאונות עבודה בקופ"ח "כללית". המנהל מעביר אותן הלאה - ופמי אמורה לבדוק ולאשר את המסמכים. את האישור פמי צריכה להעביר למוסד לביטוח לאומי, שבודק, מאשר ומעביר את הסכום אל ה"כללית", שאמורה להוציא המחאה למי שנמצאו זכאים.

אלא שממכתב שנשלח אל המוסד לביטוח לאומי על ידי עו"ד אלעד כהנא מ"קו לעובד" עולה טענה לפיה לא התקבל נכון להיום אף שיק בחזרה לידי הפועלים:

"על אף שחלפו למעלה משמונה חודשים מאז החלה פמי את פעילותה, לא התקבל אצלנו ולו שיק אחד בכל הפניות שנשלחו לטיפולה מאז אוקטובר. להבנתנו, הבעיה ידועה ומוכרת גם למוסד לביטוח לאומי. לא למותר לציין שמדובר בפרק זמן ארוך, של למעלה משמונה שבועות, החורג בהרבה מפרק הזמן הסביר לטיפול בבקשה כאמור, ואף חורג מפרק הזמן שנמסר כמסגרת הזמן המקסימלית לטיפול בפניה המוגשת לקופ"ח כללית".

בקו לעובד אמר לוואלה כי הם שלחו קבלות בשמם של הפועלים הפלסטינים לטיפולה של פמי מ-1 באוקטובר 2021. אבל מאז ועד סוף יולי 2022 הפועלים לא קיבלנו החזרים עבור הקבלות שהועברו לטיפול החברה.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

מיקום אסטרטגי, נוף מרהיב ודירות מפוארות: השכונה המסקרנת שנבנית במרכז

בשיתוף אאורה נדל"ן

תגובת הביטוח הלאומי:

"הביטוח הלאומי יצא במכרז לטובת הסדרת תשלומי החזרי הוצאות על פי החוק לעובדים פלסטינאים שנפצעו בישראל.

יצוין כי הקצבאות משולמות באופן סדיר והתשלום המדובר הוא על הוצאות נלוות כגון: נסיעה לבית חולים וכיו"ב.

חברת פמי בונה מערכות מחשוב מותאמות לקבלת כל המיידעים הרפואיים מהשטח הפלסטינאי, ובכלל זה קבלות, תרגום המידע וממשקים עם קופות החולים בישראל.

מדובר בהסדרה שורשית של הנושא ובניית מערכות ממוחשבות היא לא דבר של מה בכך. מהדיווח של חברת פמי לביטוח הלאומי עולה כי המערכת תהיה מוכנה עד סוף השבוע הזה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully