וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בורסה: גבעות זינקה ב-22% בעקבות סימני הנפט

אילן מוסנאים

23.2.2003 / 17:18

המעו"ף טיפס ב-1.7%; מחזור המסחר נמוך - 96 מיליון שקל; הפועלים התאוששה בעלייה של 2.2% ולאומי עלתה ב-1.4%


הבורסה של תל אביב פתחה את שבוע המסחר בעליות של כ-1.6% במחזור נמוך של כ-96 מיליון שקל. זאת, בעקבות העליות ביום שישי בוול סטריט וההתקדמות במגעים להקמת ממשלה בראשות הליכוד, המפד"ל ושינוי. גורם נוסף שהשפיע על המסחר הוא התקווה כי הנגיד לשעבר יעקב פרנקל יתמנה בממשלה החדשה לשר אוצר.

המסחר התנהל במחזורים נמוכים, כשבמהלך הבוקר המעו"ף נסחר בעליות של כ-1%. בשעות הצהריים המאוחרות התחזקו העליות במדדים והמעו"ף נסחר ברמות של עד 1.7%. עד לשעת הסגירה שמר המדד על עלייה של 1.7% לרמה של 313.61 נקודות ומדד תל אביב 100 עלה ב-1.4% לרמה של 318.9 נקודות. התל-טק נסגר בעלייה של 1.9%.

אביחי מזור, מנכ"ל גידורים, ציין כי "לא נכון להאשים את שחקני המעו"ף בעליות שראינו היום". לדבריו, שחקני המעו"ף נמצאים בפקיעה הנוכחית כשהם מאוזנים מבחינת ההחזקות בנכס הבסיס, ולכן אין להם אינטרס מיוחד לגבי הרמות בהן תיסגר הפקיעה. הוא מעריך, לעומת זאת, שאפשר שדווקא גוף מוסדי, שאולי תפס פוזיציה לקראת הפקיעה היה אחראי לחלק מהרכישות. בנוסף, הוא סבור כי הדיווחים כי הצטרפותה של שינוי לממשלה בשותפות עם הליכוד והמפד"ל וחלוקת התיקים בציפייה שהמפלגה תקבל לאחריותה תיקים כלכליים תרמה אף היא לאווירה החיובית בשוק.

מניית בנק הפועלים , שירדה ביום חמישי בכ-1.8% עקב החלטת מעלות להוריד את דירוג האשראי של הפועלים, לאומי והבינלאומי, תיקנה היום ועלתה ב-2.2%. זאת, למרות הידיעה ב"מעריב" לפיה בנק ישראל אילץ את הבנק להפריש 220 מיליון שקל בגין חלקו (כ-323 מיליון דולר) במימון העסקה בה רכשה קבוצת שמרוק 50% ממניות פלאפון. מניית בנק לאומי עלתה ב-1.4%.

יחידת ההשתתפות של גבעות עולם טיפסה בכ-22% במחזור גבוה של כ-300 אלף שקל. זאת, בעקבות הודעת החברה כי בקידוח "מגד 4" שהיא מבצעת באזור ראש העין נצפו טיפות נפט וכן גז בשכבת המטרה של הקידוח ובשבבי הסלע נצפה נפט. החברה מסרה עוד כי נקדחה והוצאה ליבה (CORE) באורך 16 מטר ובה נצפה נפט חי. הליבה, שמהווה חתך גיאולוגי של שכבת המטרה, נאטמה, נארזה ונשלחה לארה"ב לשם בדיקה וניתוח מעבדתיים. ליבה שנייה תיחתך ותוצא מתוך שכבת המטרה בקרוב.

בעקבות הבהרות שנדרשו מהחברה היא הבהירה כי היא עדיין מצויה בשלבי איסוף נתונים, הן מהליבה הנזכרת והן מהליבה הבאה. כמו כן, בכוונת החברה לבצע לוגים חשמליים ומבחני הפקה. רק עם סיום איסוף הנתונים מפעולות אלו ועיבודם, תוכל החברה לגבש הערכה באשר לשאלה אם מדובר בבאר מסחרית.

מניות חברות הביטוח, שרשמו ירידות חדות בשני ימי המסחר האחרונים, מתאוששות היום למרות הידיעה ב"ידיעות אחרונות" לפיה הרפורמה שמשרד האוצר מתכנן בפעילות ביטוחי החיים (מהלך שהיה אחראי לירידות בשבוע שעבר) תביא לגל של אזהרות רווח בענף. מגדל ביטוח עלתה ב-1.3% וכלל ביטוח עלתה ב-0.4%.

מניית טבע ירדה ב-0.5% במחזור של 11 מיליון שקל - הגבוה בבורסה. המניה עלתה ביום שישי בנאסד"ק בכ-1.2% לאחר שהודיעה כי קיבלה את אישור ה-FDA לשיווק טבליות ה-Tamoxifen במינון של 10 ו-20 מ"ג. מדובר בגירסה הגנרית לתרופת ה-Nolvadex של אסטרה זנקה, שנועדה לטפל בסרטן השד. מכירות התרופה השנתיות, במונחי המוצר המקורי, מסתכמות בכחצי מיליארד דולר.

מניית טאואר סמיקונדקטור טיפסה ב-6.1%. נראה כי המניה, שרשמה בתקופה האחרונה ירידות חדות (כ-30% מתחילת החודש), מגיבה לידיעה שפירסם הבוקר "מעריב" לפיה השותפות האסטרטגיות הזרות של החברה מביעות אמון בתוכנית העסקית שלה ויזרימו 44 מיליון דולר לטובת הקמת מפעל ה-FAB2 במגדל העמק.

מניית חברת קסטרו עלתה ב-5.1% בעקבות פרסום הדו"חות לרבעון הרביעי של 2002. החברה דיווחה על עלייה של כ-2% במכירותיה במהלך הרבעון ל-98 מיליון שקל. הרווח הנקי צמח בשיעור מרשים יותר של כ-30% והסתכם בכ-12.5 מיליון שקל.

לעומתה, נפלה מניית תיא תקשורת ב-8.2% בעקבות חולשה בדו"חות. החברה דיווחה ב-2002 על ירידה של 14% ברווחים ל-5.3 מיליון שקל וזאת על אף גידול קל של כ-2.5% בהכנסות ל-97.2 מיליון שקל. מניית החברה האם תיא השקעות סיימה את המסחר בירידה של 13% במחזור גבוה של כ-520 אלף שקל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully