וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לא הלך על ביצים: שר החקלאות מסכם קדנציה סוערת

עודכן לאחרונה: 7.10.2022 / 12:35

שר החקלאות עודד פורר מסכם יותר משנה של כהונה רצופת מאבקים: היכן הצליח עם הרפורמה והיכן פחות, מדוע הוא חושב שאת מה שעשו למנכ"לית שלו לא היו עושים לגבר ומדוע הוא עדיין רואה בליכוד שותפה פוטנציאלית

עודד פוררר 2. ראובן קסטרו
שר החקלאות, עודד פורר/ראובן קסטרו

שבועיים אחרי שנכנס למשרד החקלאות, מינה עודד פורר את נעמה קאופמן-פס למנכ"לית שעומדת בראשו. הכהונה שלה הייתה יכולה לעבור בשקט יחסי, לולא השר החליט לעשות את מה ששרי חקלאות אחרים לא העזו - לצאת לרפורמות מרחיקות לכת בענפי הירקות, הפירות וההטלה (ביצים) ולפתוח חזית קשה מול החקלאים. מכיוון שהנגישות אליו מסובכת יותר, הפכה המנכ"לית לשק החבטות הזמין לגברים מהסוג הישן.

הזלזול והתיעוב שהפגינו עסקני החקלאות כלפיה, באו לידי ביטוי בשפע אופנים, חלקם שוביניסטים עד גועל. בעת ביקור בצפון, צחקו מאחורי גבה, "הנה באה עוד תרנגולת ללול", וכשביקרה באחת הרפתות, התבדחו שהפרות מתקשרות היטב עם המנכ"לית, כי הן מדברות באותה שפה.

אבל השיא במתקפות על קאופמן-פס הגיע דווקא ממקור לא צפוי, אחרי שנחשפו ב"וואלה" צילומי המסך מהטלפון של אבו (אבשלום) וילן, מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, בהם נראים מסרונים ששלח לו צביקה כהן - סמנכ"ל בכיר במשרד החקלאות - במהלך המו"מ על הרפורמה בחקלאות. כהן נתן לווילן תדרוך צמוד והיה מודאג שמישהו עלה עליו ו"שרף" אותו.

במקום להכות על חטא, וילן הסתער במלוא הכוח על קאופמן-פס, הגיש נגדה תלונה לנציבות המדינה, למשטרה, ליועצת המשפטית לממשלה ולראש הממשלה, בטענה שהיא או אנשיה חדרו לפרטיותו כשצילמו את מסך הטלפון שלו. כשנשאל אם קיבל הודעות מכהן, הסביר וילן ששר החקלאות נתן לו אישור אישי לשוחח עם "הגורמים המקצועיים במשרד". גם כאן דאג להקטין את המנכ"לית, והמשיך להתייחס אליה כפקידה נמוכת דרג ולא כראוי לגורם המקצועי המוסמך ביותר בהיררכיה.

עודד פורר 3. ראובן קסטרו
האם החקלאים החרימו את המנכ"לית בגלל היותה אישה?/ראובן קסטרו

החקלאים משקרים?

פורר זועם על היחס המשפיל שקיבלה המנכ"לית שלו ועל האופן הבוטה שבו בחרו החקלאים לנהל את המאבק שלהם נגד הרפורמות שהוביל. "התלונה נגד צביקה כהן נמצאת כרגע בנציבות שירות המדינה", הוא אומר כשאנחנו נפגשים במשרד השני עליו הוא מופקד, המשרד לפיתוח הפריפריה הנגב והגליל, שבאופן אירוני נמצאים סמוך למשרדו של וילן בבית תנועת המושבים, בשדרות שאול המלך בתל אביב.

"המאבק שמנהלים ארגוני החקלאים מצביע על חוסר ניקיון כפיים ואני לא מבין על מה ועל למה הם נלחמים. אתן לך דוגמא שתקל על הציבור להבין את האירוע: תארי לעצמך שבמו"מ בין המדינה לחברות הגז, סמנכ"ל בכיר במשרד האנרגיה היה מתדרך את החברות איך לנהוג בישיבות. את חושבת שהוא היה נשאר במשרד דקה אחרי זה?".

וילן טוען שצביקה כהן לא תדרך אותו, אלא מסר לו אינפורמציה מקצועית בלבד, ושאתה, במו פיך, אישרת לו לקבל מאנשי המקצוע במשרד.
"אין שקר גדול מזה, מהסיבה הפשוטה: בכל דיון ביקשו החקלאים לא לנהל את המו"מ מול המנכ"לית".

למה?
"את זה תשאלי אותם. קבל עם ועולם אמרתי שינהלו את המו"מ מול הגורם המקצועי במשרד, שהוא המנכ"לית. אם יחסר להם משהו, הם יכולים לפנות אליה ואם לא יקבלו את המענה שיפנו אלי. מעולם לא ישבתי עם אבו וילן בארבע עיניים".

אתה טוען שווילן משקר?
"משקר ובמצח נחושה. כשאני קורא מה את המסרונים שפרסמת ב'וואלה', אין בינם לבין נתונים מקצועיים שום קשר. אם מישהו קיבל אישור ממני לדבר עם הצד השני במו"מ, למה הוא חושש ש'ישרפו אותו'?"

איך משרד החקלאות יכול להמשיך להתנהל באופן תקין, כשמתגלה שסמנכ"ל בכיר הוא בעצם חפרפרת?
"זה היה הקושי הגדול ביותר בהעברת הרפורמה. המשרד הזה ראה את עצמו במשך השנים כמשרד החקלאים, כזה שמשרת את תנועת הקיבוצים והמושבים. פתאום הגיע שר שחושב ששר החקלאות אחראי על החקלאות הישראלית, כדי שתיתן את המיטב לאזרחים וגם דואג לחקלאים. בעבר לצערי לא הבינו, שכשעושים איתם קומבינות, לא רק שלא עוזרים להם, אלא גורמים נזק עצום.

"ההתנפלות על המנכ"לית לא רק שלא הגיעה לה, אלא אני מרשה לעצמי להגיד שאם הייתה מנכ"ל ולא מנכ"לית היו נוהגים בה אחרת. נעמה ניהלה את המו"מ במקצועיות, מסירות, יושרה חסרת תקדים ובהגינות, והיא ספגה הערות שוביניסטיות לא פעם ולא פעמיים. היא קיבלה ממני גיבוי מלא והחקלאים ניסו לעקוף אותה בכל דרך. אם הייתי ממנה מנכ"לית לא טובה הייתי עושה לה נזק. היא מנכ"לית מעולה.

"הגישו נגדה ונגדי תלונות, אין בעיה, אנחנו הלכנו לפי הספר, אבל אני חושב שהם חצו את כל הגבולות. תראי, אחרי הכל יש פה מאבק על הרבה מאוד כסף והרבה מאוד כוח. כשאתה מפרק גורמים חזקים והעשירים, הם נלחמים בך בכל העוצמה, הם היו רגילים לנהל את האירוע וכנראה שיש להם ממה לחשוש".

sheen-shitof

עוד בוואלה!

התהליך המסקרן של מיחזור אריזות מתכת

בשיתוף תאגיד המיחזור תמיר
עודד פורר 4. ראובן קסטרו
""שוק הפירות והירקות מגלגל למעל מ- 22 מיליארד שקלים"/ראובן קסטרו

קרב על מיליארדים

"שוק הפירות והירקות מגלגל למעל מ- 22 מיליארד שקלים אם מורידים אפילו אחוז במחיר שלהם, פוגעים ב - 220 מיליון שקלים, שזה המון כסף. שווה לחקלאים לקחת משרדי לובינג ויחסי ציבור ולהוציא עליהם כמה מיליונים, זה שווה להם את הכסף. הם ארגונים כלכליים רווחיים מאוד וחזקים מאוד והיה לי ברור מראש שהצעדים האלה יתקלו בהתנגדות חזקה. בסופו של דבר יהיו פה חקלאים חדשניים שיקבלו תקציב אדיר להשקעות הון, מחקר ופיתוח וגם תמיכה ישירה". מסביר פורר את מה שעומד, ככל הנראה, מאחורי האמוציות.

פורר בגיבוי שר האוצר, אביגדור ליברמן, יו"ר מפלגתו, "ישראל ביתנו", החליט להכניס את היד עמוק לתוך האש ושחרר את הג'יני מבקבוק הלובי החקלאי, שנחשב לאחד החזקים והדורסניים בישראל, ומככב ברשימת המשפיעים על יוקר המחיה של אזרחי ישראל.

כאמור, הלחץ עליו לא הופעל רק מבחוץ, אלא מתוך הקואליציה עצמה ומתוך המשרד שלו עצמו. "שתביני, בסוף הלובי והכוח של הכסף מופעל בכל משרדי הממשלה וכדי להצליח צריך זמן, לפחות קדנציה כשהלוביסטים מושרשים במשרדים כל כך עמוק.

"זה שהאופוזיציה התנגדה לכל מה שעשינו, זה הגיוני, אבל כשזה בא מהקואליציה, זה לא מתקבל על הדעת. כל הח"כים של הלובי החקלאי ניסו לטרפד את הרפורמה והציבו אולטימטומים. כשאני יוצא ברפורמה לפירות וירקות מתנפלים עלי מהמשרד לאיכות הסביבה.

כשאני רוצה לשנות את התקן לאירופאי כדי לייבא שמן זית, משרד הבריאות כותב שחשוב לשמר את תעשיית שמן הזית הישראלית, 'כי משחו פה מלכים בשמן'. הראו לי מכתב שקיבל השר הקודם מתוך המשרד, שהזהיר אותו מפני יבוא של חמאה, כי זה יביא לקריסת הענף, הרפתות והחקלאים. היבוא נפתח, קווי היצור עובדים ולפרות שלום".

אבל מחיר החמאה לא ירד למרות הייבוא. חבילה עדיין נמכרת סביב העשרה שקלים פלוס מינוס.
"אבל החמאה לא חסרה על המדפים כמו קודם ועדיין אפשר למצוא חמאה במחיר שהיה תחת הפיקוח. זו מהותה של תחרות. המחלות של השוק הישראלי רבות, לא רק שהוא סגור וריכוזי, יש גם מכסות. קיבלנו משק ריכוזי, עם רשתות שיווק גדולות ששולטות בשוק וגם אחרי שמפעל הפסיק לייצר שוקולד בגלל בעיה בריאותית, אף יצרן אחר לא העז להתחרות על המקום שלו על המדפים מהפחד.

"ח"כ אלכס קושניר הגיש הצעת חוק במחייבת חלוקה של שטחי מדף כדי לתת הזדמנות ליצרנים חדשים. אחלה שתמכרי דבש זול, אבל אם אין לא מקום על המדף הצרכן לא יקנה אותו. כבר עכשיו קרפור מתחילה לשווק כאן מוצרים זולים שמתחילים לטלטל את השוק".

עודד פורר 5. ראובן קסטרו
"כשאני רוצה לשנות את התקן לאירופאי כדי לייבא שמן זית, משרד הבריאות כותב שחשוב לשמר את תעשיית שמן הזית הישראלית, 'כי משחו פה מלכים בשמן'"/ראובן קסטרו

כלום לא חתום

נכון לרגע זה, הושגו הסכמות בין משרד החקלאות לחקלאים על הרפורמה, אבל ההסכם עצמו עדיין לא נחתם והחקלאים כבר הודיעו שלא יקיימו אותו ומחכים להקמת הממשלה הבאה. באופן אבסורדי, מה שתוקע אותה כרגע, הוא לא אחר משרד החקלאות עצמו, או ליתר דיוק האגף להגנת הצומח שלא מתיר את יבוא הפירות והירקות כיוון שאינו עומד בתקנות שלו.

"הרפורמה בפירות ובירקות עומדת על שתי רגליים", מסביר פורר את האנומליה. "הורדת המכסים הושלמה, כשרובם יורדים לאפס על פני חמש שנים, ומהצד השני שינוי תקנות הגנת הצומח. למרות התנגדות היועצת המשפטית במשרד שלי, הגשתי את התקנות החדשות להגנת הצומח לכנסת, אבל לא בטוח שיו"ר ועדת הכלכלה ירצה להעביר אותן.

"זו הפעם הראשונה שיהיה ספר מכובד שבו תהיינה הדרישות של כל מדינה. תביא הצהרת מדינה ותוכל לייבא בלי צורך ברישיון. עם כל הקושי, הצלחנו להביא לארץ אננס, פירות יער ושום ורואים ירידה במחיר. הורדנו מכסים גם בדגים".

אין לרפורמה משמעות שהצרכן ירגיש בכיס. על סלמון אין מכס ועל האמנון ממילא משלמים מכס זעום, ושניהם מהווים כמעט 78% מהשוק. למי יש כסף לקנות לוקוס?
"כשהם יהיו יותר זולים, אנשים יוכלו לקנות אותם".

גם ייבוא הדבש שלך לא עבר בשקט.
"הסיפור הזה הזוי לגמרי. בכל שנה מייבאים דבש סביב ראש השנה. רציתי להגדיל את הכמות, אבל בגלל הבחירות זה בלתי אפשרי. בהסכם העקרונות מופיע ביטול המכס על הדבש ומתן תמיכה ישירה. יש פה מלחמה על כל נרטיב כדי להפוך אותי לאויב החקלאים. הם יכולים לספר לי סיפורים על הפגיעה בהאבקה.

מסתבר שגם דבורי הדבש צריכות תחרות ולכן מביאים להן את דבורי הבמבוס, שלא מייצרות דבש, אבל מייצרות תחרות ומעלות את ההאבקה. אם אזרחי ישראל היו יכולים לקנות קילו דבש ב- 20 שקלים, הם היו צורכים יותר דבש".

הלולנים היו אגרסיביים, הפגינו נגדך, מחו, והצליחו לדחות את יישום הרפורמה.
"הרפורמה בהטלה היא הצלחה גדולה. היא עברה בחקיקה ראשית, ונקבע מועד לסיומה בעוד עשר שנים".

נצח במונחים ישראלים.
"אפשר להגיד את זה על כל דבר. אם רוצים לעשות תהליך, צריך לפרוס את היישום שלו. הכל קבוע בחוק ומרגע מתנהלים לפי מועד הסיום ומתחילים לפדות מכסים. במקביל העברתי את התקנות לאיסור גידול תרנגולות בלולי כלובים. כל לול חדש שבונים מעתה עד אילך, יבנה בסטנדרט החדש ובנוסף הפחתנו את המכס על ביצים ל - 50%. בחלב לא ביטלנו מכסים בגלל ההסכם שמונע ביטול מכסים עד 2025, אבל הצלחנו להוריד מכסים על גבינות נוספות בפטור ממכס ולבלום את עליית המחיר הצפויה. אבל אני חייב להגיד מילה על הכנס".

תגיד.
"הובלתי את ההכרזה על אזור אילות ואילת , כמרכז מחקר בינלאומי למזון מהים והמדבר, בהשקעה של 170 מיליון שקלים על פני חמש שנים. מייד אחרי סוכות יתקיים כנס בינלאומי ראשון, בהשתתפות שרי חקלאות מהעולם, שיציג פיתוחים מהארץ ומהעולם. יש עוד הרבה מה לעשות בתחום ונמשיך בממשלה הבאה".

לפי הסקרים לא תהיו בממשלה הבאה שיקים נתניהו.
"אני מחזיר אותך לסקר שפורסם בעשר בלילה בליל הבחירות, כשכולם היו בטוחים שנתניהו מרכיב ממשלה וזה לא קרה. כשנתניהו יבין שהוא לא מביא 61 חברי כנסת, קבוצה גדולה בליכוד תקום ותגיד עד כאן. אני רואה בליכוד פרטנר, ואנחנו חולקים אותה תפיסת עולם בפתיחת השוק ובכלכלה חופשית, אבל הם שבויים בבעיות המשפטיות של נתניהו, שכובלת אותם לחרדים, לדרעי ולגפני. הסכם הכניעה שלו בלימודי הליבה רק מוכיח את זה".

תמשיכו לשבת עם רע"מ?
השאיפה היא להקים ממשלה ציונית ליברלית, בלי ש"ס ויהדות התורה. אחרי שמנסור עבאס הגיע לבית הכנסת בלוד והצהיר שיסייע לשפץ אותו והצהיר שמדינת ישראל היא מדינה יהודית, אני לא צריך יותר. אבל השאיפה היא להקים ממשלה רחבה, עם הליכוד בלי נתניהו".

ואתה תמשיך להיות שר החקלאות והשר לפיתוח הפריפריה הנגב והגליל?
"אני אשמח לבצע את התפקיד הזה, כמו כל תפקיד אחר בממשלה. יש לי עוד מה לעשות פה".

עודד פורר 6. ראובן קסטרו
ישמח להישאר בתפקיד: "יש לי עוד מה לעשות פה"/ראובן קסטרו

תגובת אבשלום (אבו) וילן:

אבשלום (אבו) וילן, מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל: "כשפורר אומר שלא הייתי מגיב כפי שהגבתי אם המנכ"ל היה גבר, הוא מראה גישה פטרנליסטית-גברית מהסוג הישן שאבד זמנו. קלף שחוק שלא מוסיף כבוד למנכלית. הייתי נוהג אותו דבר בדיוק לכל מי שהיה מעז לצלם את הטלפון האישי שלי מאחורי גבי ולהדליף את הצילומים לוואלה!

מוזר שעד היום לא שמענו הכחשה פומבית של המנכלית למעשים החמורים שבהם האשמתי אותה.
לשלוח את השר להגיד "היא אישה, תהיו מנומסים", זו חזרה 50 שנה אחורה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully