וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קליין הותיר את הריבית במשק ללא שינוי ברמה של 8.9%

ליאור כגן

24.2.2003 / 16:30

רוב הפרמטרים השליליים עליהם הצביע הנגיד בחודש הקודם נותרו ללא שינוי: אי ודאות בשוקי ההון ובשוק המט"ח; ציפיות לאינפלציה ברמה גבוהה מהיעד

נגיד בנק ישראל, דוד קליין, הותיר את הריבית לחודש מארס ללא שינוי ברמה של 8.9%. חודש מארס יהיה השלישי ברציפות בו נותרת הריבית ללא שינוי, זאת לאחר הפחתת ריבית מזערית של 0.2% בחודש דצמבר 2002.

הריבית נותרה על כנה, כיוון שרוב הפרמטרים השליליים עליהם הצביע קליין בחודש הקודם, נותרו ללא שינוי: אי הוודאות, כפי שמשתקף בשוקי ההון ובשוק מטבע-חוץ נותרה גבוהה; הציפיות לאינפלציה עדיין ברמה גבוהה מיעד האינפלציה של הממשלה; עדיין לא נפתרה סופית אי הוודאות הפוליטית; הקיצוץ בתקציב עדיין לא בוצע והמלחמה בעיראק עדיין בפתח.

מכלול גורמים אלה, מעלה חשש בבנק ישראל מפיחות נוסף בשער השקל, שיבוא לידי ביטוי בהעלאות מחירים ובערעור היציבות במשק. הכלכלנים מעריכים כי קליין יחזור למסלול של הפחתת ריבית רק לאחר קיצוץ בתקציב וסיום חיובי של המלחמה בעיראק.

מבנק ישראל נמסר כי למרות קצב האינפלציה הנמוך במחצית השנייה של השנה, היתה עלייה בציפיות האינפלציה לשנה הקרובה ולשנים הבאות, וגם הערכות של החזאים השונים עלו לסביבת היעד.

לדבריהם, בשווקים יש עדיין רמה גבוהה של אי ודאות, כשהכוננות למלחמה מוסיפה חוסר ודאות משלה, ויש הרבה סימני שאלה לגבי 2003. הבנק קובע כי על הממשלה לפעול לאלתר לשם החזרת האמינות לשווקים ולחיזוק היציבות הפיננסית תוך שמירה על מסגרת התקציב והדגשה על מחויבות לשמירה על עצמאות בנק ישראל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully