וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הענן שאחראי ל-74% מההכנסות של אמזון והקשר הישראלי

שלמה מעוז

עודכן לאחרונה: 4.11.2022 / 8:15

שירותי ענן הם העתיד, כך ברור לכל. אבל בעידן של אינפלציה, הון יקר וחוסר יציבות בשוקי ההון, גם ענקיות התחום אינן חסינות בפני ירידה בשוויין. מי השחקניות המרכזיות בתחום ומהו "הענן הישראלי"?

מחשוב ענן. ShutterStock
מחשוב ענן. האם אתרי הענן המקומיים שיקימו אמזון וגוגל, ישנו את חיינו?/ShutterStock

העננים מורידים פחות גשם, לא בגלל משבר הקלים אלא בגלל הריביות הגבוהות. רובכם מכירים את חברת הסחר האלקטרוני המקוון האדירה האמריקאית אמזון. מה שפחות ידוע הוא כי עיקר הכנסותיה של החברה מגיע מעסקי שרותי ענן אליו מחוברות חברות עסקיות, וכן משרדי ממשלה וצבאות בעולם.

אשתקד, 74% מהכנסותיה התפעוליות של אמזון היו ממכירת שרותי מחשוב מקוונים ואחסונם, עיבוד נתונים ומשיכת בסיסי נתונים לפי צרכיו המשתנים של הלקוח. אמזון מספקת 200 שרותים מגוונים ונלווים ללקוחותיה בצפון אמריקה, אירופה, אסיה והאוקיאנוס השקט וכן המזרח התיכון כולל ישראל.

שרותיה המגוונים של אמזון בתחום השרות הידועים בשם המקוצר AWS, או בשם המלא Amazon Web Services, הביאו לצמיחה אדירה שלה בתחום. אמזון הפכה להיות לספקית שרותי הענן הגדולה בעולם, המחזיקה שליש מענף העננים בעולם. היא זינקה ממכירות של 8 מיליארד דולר בשנת 2015 ללמעלה מעל 80 מיליארד דולר בשנה האחרונה שקדמה לספטמבר 2022.

שימו לב, הרווחיות השולית של אמזון בעסקי הענן הייתה לפני שנה 30% לעומת 4.4% בלבד בכלל עסקיה. עתה הימים קשים יותר: אינפלציה עולמית, עליה חדה בעלות גיוס הון וחשש ממיתון כלל עולמי כולל ארה"ב. השינוי בתנאים גררו לכך שמכירותיה של AWS עלו ברבע השלישי של השנה ב-27% לעומת צפי לעליה של 31%, הכנסותיה משרותי הענן ברבע השלישי של השנה היו 20.3 מיליארד דולר, נמוכים ב-11% לעומת הרבע השלישי של 2021, ועדיין - הם הותירו רווח תפעולי של 5.4 מיליארד דולר. החברה גם אומרת כי לקראת סוף הרבע השלישי של השנה, קצב העלייה בהכנסותיה מעסקי הענן היה אף נמוך יותר. כתוצאה מהודעתה של אמזון הייתה נסיגה בשווי מנייתה.

אמזון מתכוונת להילחם על הבכורה והיא לא תוותר על לקוחותיה. אמזון הודיעה כי היא תאפשר ללקוחותיה לקבל שרותי מחשוב ענן גם בתעריפים קבועים וידועים מראש כך שלא יהיו חשופים לגידול בעלויות לא צפיות, יוכלו לתחם את הוצאותיהם ותהיה להם האופציה לשירותים זולים יותר במערכת הענן. אמזון מקווה כי לאחר שהמשק האמריקאי והעולמי יתאושש יחזרו לקוחותיה לצרוך יותר משרותיה, היא תשמור עליהם מכל משמר בתקופה הקשה דהיום.

אמזון בדרך להפוך לטיקטוק?. Unsplash
אמזון. הידעתם ש-74% מהכנסותיה של ענקית הסחר המקוון, מגיעות משרותי ענן?/Unsplash

הענן הישראלי

אשתקד הודיע משרד האוצר בישראל כי החברות אמזון וגוגל (ענקית האינטרנט גוגל נמצאת במקום השלישי בעולם באספקת שרותי מחשוב ענן), נבחרו לזכייה לאספקת שרותי מחשוב ענן לממשלה. הן יקימו בישראל אתרי ענן מקומיים בהשקעה של 4 מיליארד שקל.

המידע שייאסף על ידי שרותי הענן יישמר בענן מקומי בתוך ישראל. הממשלה תעביר לענן הישראלי - שהחברות האמריקאיות מקימות - נתונים ומערכות שנשמרים במערכות מחשוב שונים בישראל, ובשיתוף פעולה עם חברות מחשוב מקומיות והאמריקאיות, יביאו לאינטגרציה של הנתונים והשימוש היעיל, המהיר והמאובטח בהם, כאשר מערכת הניטור היא בין החשובות בפרויקט.

גם מערכת הבטחון הרגישה למידע תעשה שימוש בעננים בליווי מערך הסייבר הלאומי, משרד הבטחון וצה"ל. רק לפני ימים מספר נודע כי גוגל במשא ומתן לשכירת 20 קומות בבניין חדש הנבנה בצומת הרחובות יגאל אלון ותוצרת הארץ בתל אביב.

החברות שלא זכו במכרז של משרד האוצר היו מיקרוסופט, באמצעות זרוע הענן שלה Azure, שהיא ספקית שרותי הענן השנייה בגודלה בעולם, אורקל הנמצאת במקום חמישי בעולם באספקת שרותי מחשוב ענן ו-IBM באמצעות Kyndryl הנמצאת במקום השישי בעולם באספקת שרותי ענן רב תכליתיים. הביקוש הישראלי לשרותי ענן הוא רק דוגמא לעלייה בביקוש לשרותי ענן המתפרצים בעולם.

ישנן הערכות כי עסקי הענן של כלל החברות בעולם ימשיכו לצמוח בשעור דו ספרתי משמעותי גם בשנים הבאות, אבל הקצב ירד, לחברות וארגונים יש פשוט פחות הון (שהתייקר) להפנות לשרותי הענן. עסקי הענן העולמיים יכולים להכניס לחברות כ-600 מיליארד דולר, בניכוי האינפלציה העולמית, הגידול הריאלי יהיה שולי. ברור לכל כי שרותי הענן הגיעו בכדי להישאר, למרות ההאטה שתהיה, בסופו של דבר הם חוסכים כסף רב ללקוחות החברות הזוכות לגישה ליכולות מחשוב, ניתוח ואחסנה מאוד מתקדמות ועכשוויות, ללא צורך שלהן להחזיק צוותים גדולים בתוך הארגון או לחדש ציוד כל שלוש שנים בכדי לשמור על היעילות והפריון של הארגון העושה שימוש בשרותי הענן.

שרותי הענן של גוגל, הזוכה השנייה במכרז משרד האוצר, הכניסו לחברה ברבע השלישי של השנה 6.9 מיליארד דולר, אומנם גבוהים ב-37% לעומת הרבע השלישי של 2021 אך הסבו הפסד מהפעילות בתחום הענן של כ-700 מיליון דולר. מיקרוסופט, הנמצאת במקום שני בעולם באספקת שרותי ענן, נתח של כחמישית מעסקי הענן בעולם, הודיעה כי בכדי לחסוך כסף בתקופה קשה זו ולא להכביד על לקוחותיה בעליות הכרוכות בשדרוג מערכות הענן, היא מאריכה חיי השרתים וציוד הענן והנלווה אליו מארבע שנים לשש שנים.

מיקרוסופט תחסוך בכך 3.7 מיליארד דולר לשנה, כך הודיע המנכ"ל בדווח לסוף הרבע השני של השנה. כלומר מיקרוסופט רוצה להישאר תחרותית לאורך שנים לבוא, להפחית קניות ציוד ולחכות שהרעה של ההאטה בפעילות המשקית העולמית, תחלוף. החברה מקווה כי באמצעות תוכנות יותר חכמות, מתקדמות ויעילות בהפעלה הרצופה, היא תצליח להאריך חיי השרתים בעוד שנתיים. מיקרוסופט כמו אמזון רוצה להפחית ולשמור על היקף החשבונות לחיוב שהיא שולחת ללקוחותיה כפי שאמזון עושה ובכך למנוע העלאת תעריפים בתקופת אינפלציה.

sheen-shitof

הסוד? שחיית חתירה

איך להיראות ולהרגיש מצוין, לחיות בריא ולהפחית במשקל?

בשיתוף TI SWIM
גוגל לוגו. GettyImages
גוגל, הזוכה השנייה במכרז הישראלי. הכניסה ברבעון השלישי קרוב ל-7 מיליארד דולרים משירותי הענן שלה/GettyImages

החומה הסינית

עליבאבא הסינית, חברת המסחר המקוון שכולכם מכירים ממבצעי המכירות, היא ספקית שרותי הענן הרביעית בגודלה בעולם, עיקר עסקיה בדרום מזרח אסיה וכמובן בסין. החברה מספקת כל שרותי הענן ושולטת בשוק הסיני. בשל היריבות הגדלה בין ארה"ב לסין, שהתגברה בתקופתו של שי ג'ינפינג, הנשיא הכל יכול של סין שנבחר לתקופת כהונה שלישית (כלומר לתמיד) ובגלל החשש מחדירת רוגלה ממשלתית של סין, קשה לחברה הסינית להתפרש במערב וכמובן בישראל.

קצב הכנסותיה של החברה הוא כ-12 מיליארד דולר בשנה, אך אין נתונים עדכניים. כל המניות הסיניות הנסחרות בניו יורק, כולל עליבאבא, נמצאות בירידה במחירן בשעור ניכר בשנתיים האחרונות, בגלל יחסי העבודה העכורים בין המדינות.

המשבר פרץ בימי הממשל האמריקאי הקודם של הנשיא טראמפ, ונמשך - אולי אף החריף - בימי הממשל של הנשיא הנוכחי ג'ו בידן. הפגישה האפשרית, לא בטוחה, בין הנשיא האמריקאי בידן לנשיא הסיני שי ג'ינפינג, החזק ביותר מאז מאו צ'ה טונג, שתתקיים באמצע נובמבר באינדונזיה (בוועידת 20 המדינות החזקות, 20G) אולי תפשיר את היחסים בין המעצמות ותקל על ההגבלות על חברות הענק הסיניות שהממשל הסיני והמפלגה הסינית מכבידים ידיהם עליהן.

אורקל האמריקאית, החברה החמישית במתן שרותי ענן ושרותים נלווים, עושה גם שיתופי פעולה מהותיים עם חברות אחרות בכדי להפחית הסיכון, ולאחרונה אף החלה ליטול הלוואות במקום הנפקת אג"ח שעלותו נסקה בשל מדיניות האגרסיבית הפד האמריקאי. הכנסותיה השנתיות של החברה מהתחום, 2.9 מיליארד דולר, והיא בונה על שיתוף פעולה עם מתחרות בכדי להמשיך בצמיחה.

החברה הודיעה על שיתוף פעולה עם חברת Nvidia, לה היא תספק ציוד תשתית לשרותי ענן, מה שיאפשר לנווידיה להציע שרותי בינה מלאכותית מתקדמים וכן לאפשר האצה של פעילות שרתיה. עוד הודיע אורקל על שיתוף פעולה עם מתחרותיה אמזון ומיקרוסופט כך שלקוחות יוכלו למשוך תוכנות מתקדמות שלה ממתחרותיה שיגיעו ישירות משרתי הענן שלה.

כמו כל הענפים, העלאות הריבית בעולם והמלחמה באוקראינה מביאים לחברות בכל העולם בכל התחומים לעבור לפעילות רציונלית בתקופת מחיר הון גבוה, אפילו בתחום שרותי מחשוב בענן. שרותי הענן חוסכים עלויות ומביאים להתייעלות אך כרוכים בעלויות שוטפות גבוהות, שאומנם ישלמו את עצמן בהמשך, אבל בריבית גבוהה כמו היום, קשה לגנות את ההכרח להפחית את העלויות בשימוש והגישה לרשתות תקשורת, אחסון ועיבוד נתונים.

ספקי שרותי המחשוב המודעות לעלייה בעלויות התפעול וההשקעה שלהן, מפחיתות ההשקעה המיידית בחוות שרתים, עוברות לשיתוף פעולה והעיקר - שומרות על לקוחותיהם מכל משמר, כי ימים טובים יותר בוא יבואו. מטבע הדברים גם שערי המניות של החברות הנסחרות סובלים מתנודות ובדרך כלל נסיגה בשל השינוי בסביבת מחיר הכסף ומחיר ההון.

אפילו ענקיות טכנולוגיה אדירות לא היו חסינות בשנה האחרונה מגל הצונמי של האינפלציה הגבוהה מזה עשרות שנים, הנסיקה בשערי הריבית ואי הוודאות לגבי העתיד, שמגדילה את הדרישה לתשואה גבוהה יותר להשקעה, ככל שהסיכון מטפס. בהגדרה, דרישה לתשואה גבוהה יותר משמעותה מחיר נמוך יותר לני"ע ולהיפך.

המצב החדש יגביר את המחקר והפיתוח של חברות טכנולוגיה צעירות שיתנו פתרונות טכנולוגיה זולים יותר לפעילות חוות שרתים, הפעילות וקצב זרימת המידע על גבי סיבים אופטיים סובבי עולם.


אין בכתוב משום המלצה לפעולה. אין בכתוב להמליץ לחלוטין על מניות או ני"ע המוזכרות בכתבה. קיימת אפשרות שכותב המאמר מחזיק בני"ע של חברות המוזכרות לעיל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully