וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סמנכ"ל הכלכלה ברשות הנמלים: "סביר כי ניאלץ להנפיק בישראל"

אמיר טייג

25.2.2003 / 11:36

רשות הנמלים צפויה לגייס כ-200 מיליון דולר במחצית השנייה של השנה; רישרד בן חיים: "לאחר שהמדינה לקחה לנו את כל קופת הרזרבות להשקעה, נותרנו עם שוקת שבורה"

"בהחלט סביר כי ניאלץ להנפיק בישראל, אך זו תהיה ברירת המחדל שלנו", אומר רישרד בן חיים, סמנכ"ל הכלכלה והכספים ברשות הנמלים והרכבות. "אנו מתכננים גיוס של כ-200 מיליון דולר במחצית השנייה של השנה כחלק מתוכנית השקעה כוללת של מעל 900 מיליון דולר בארבע השנים הקרובות. לאחר שהמדינה לקחה לנו את כל קופת הרזרבות המיועדות להשקעה, אשר הסתכמו בכ-950 מיליון שקל, נותרנו עם שוקת שבורה ולא נותרה לנו ברירה אלא לפנות לשוקי ההון על מנת לגייס את כספי הפיתוח של הנמלים".

בשבוע שעבר דורגה רשות הנמלים והרכבות על ידי S&P בדירוג זהה לזה של מדינת ישראל, כלומר A+ לחוב במקומי ו-A- לחוב בחיצוני. הדירוג הוא חלק מהליך גיוס הכספים אותו החלה הרשות הסטטורית בחודשים האחרונים. הרשות נאלצה לפנות לשוק ההון לשם גיוס כספים מאחר שמדינת ישראל לקחה במהלך שנת 2002 כ-650 מיליון שקל שצברה הרשות במשך שנים כרזרבות המיועדות לפיתוח הנמלים. במחצית שנת 2003 צפויה המדינה לגבות את יתרת 300 מיליון השקל שבקופת הרזרבות, ובכך להשאיר קופה זו ריקה. בתמורה, ועדת השרים לכלכלה אישרה לרשות לגייס 200 מיליון דולר בשלב ראשון.

למרות שקופת המזומנים של הרשות נלקחה על ידי המדינה, בן חיים מעריך כי המדינה לא תיקח את הסכום שיגויס בצורה דומה. "האפשרות הזו קיימת מבחינה תאורטית אך אינה סבירה", הוא אומר.

"אנו מחפשים כיום גיוס סכום של 200 מיליון דולר בעלות הנמוכה ביותר. פנינו כבר למספר בנקי השקעות בעולם, בינהם ליהמן ברדרס וסיטי גרופ, על מנת שיבדקו עבורנו את יכולות הגיוס שלנו בחו"ל. לא מן הנמנע כי עלויות הגיוס שלנו בחו"ל יהיו גבוהות מהעליות בישראל, ולפיכך נגייס את הסכום בישראל", אומר בן חיים. בכל מקרה מעריך בן חיים כי הגיוס יעשה באמצעות הנפקה פרטית לגופים מוסדיים ולא הנפקה ציבורית של אג"ח.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully