וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אורמת השלימה שדרוג תחנת כוח בניקרגואה בעלות של 35 מיליון דולר

אמיר טייג

25.2.2003 / 13:04

תניב לחברה הכנסה שנתית של 13 מיליון דולר; לאורמת הסכם זיכיון לייצור ומכירת חשמל בתחנה ל-15 שנה; את המימון להשקעה סיפק בנק הפועלים

חברת אורמת תעשיות , שבשליטת משפחת ברוניצקי, הודיעה כי השלימה הקמה של תחנת הכוח הגיאותרמית במומוטומבו, ניקרגואה, בהשקעה כוללת של 35 מיליון דולר. תחנת הכוח במומוטומבו מפיקה כיום חשמל בהיקף של 35 מגה וואט, והיא מניבה עבור החברה הכנסות שנתיות בסך של 13 מיליון דולר. את המימון להשקעה סיפק בנק הפועלים .

השקת תחנת הכוח משלימה ארבע שנים של תוכנית שיקום שבוצעה על ידי אורמת. במארס 1999 חתמה אורמת עם ENEL (חברת החשמל הלאומית של ניקרגואה) על הסכם זיכיון ומכירת חשמל ל-15 שנה ותוכנית לשיקום תחנת הכוח במומוטומבו.

לפני כניסת אורמת לעסקה, ייצרה התחנה סה"כ 8 מגה וואט. כיום, לאחר השקעה של 35 מיליון דולר, מספקת התחנה 35 מגה וואט. אורמת שיקמה את תחנת הכוח הקיימת, קדחה בארות חדשות והתקינה יחידת כוח של אורמת, אשר מייצרת חשמל נוסף מהחום הבלתי מנוצל שבנוזל הגיאותרמי. כמו כן, פעלה על מנת למנוע זיהום סביבתי כאשר הפסיקה את הזרמת הנוזל הגיאותרמי לאגם מומוטומבו. לאחר שדרוג התחנה מוזרק הנוזל במלואו חזרה לאדמה.

עם השלמת הפרויקט אמר יו"ר אורמת, יהודה ברוניצקי: "אנחנו מאוד מרוצים מהשקעתנו כאן, אנו מספקים חשמל במחיר הנמוך ביותר של 4.79 סנט אמריקאים לקילו וואט שעה ובכך חוסכים לניקרגואה יבוא של 90 אלף טון נפט לשנה ובמקביל מונעים פליטה של 120 אלף טון של גז פחמן דו חמצני וזיהום אגם מומוטומבו".

אורמת, עוסקת בפיתוח ובייצור מערכות כוח לייצור חשמל ממקורות אנרגיה שונים. החברה סיימה את הרבעון השלישי של שנת 2002 עם הכנסות של כ-139.3 מיליון שקל - גידול של כ-137% בהשוואה להכנסות הרבעון המקביל. בשורה התחתונה הרוויחה החברה ברבעון החולף כ-4.7 מיליון שקל, שיפור ניכר בהשוואה להפסד של כ-8.7 מיליון שקל אותו רשמה ברבעון השלישי של שנת 2001. הונה העצמי של החברה עמד בסוף הרבעון הרביעי על 471 מיליון שקל, אך צפוי לעלות לכ-518 מיליון בתום הרבעון הרביעי ולשפר את רמת המינוף הפיננסי של החברה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully