וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סוף שנת המס מתקרב: הטיפים שכל עצמאי חייב להכיר

טליה לוין

עודכן לאחרונה: 12.11.2022 / 7:40

סוף השנה האזרחית הוא גם חגן של רשויות המס שמחייבות כל עצמאי להגיש דוח שנתי על הכנסותיו. הבעיה היא שרבים מהעצמאים הקטנים שקועים בניהול העסק ולא מודעים לחובות ולזכויות שעשויים להיות שווים לא מעט כסף

רואת חשבון. ShutterStock
אתם קוראים לזה "סוף השנה האזרחית" או אולי סילבסטר, אבל עבור עצמאיים מדובר בכאב ראש לא קטן/ShutterStock

שנת מס, למרות שמה המפורש, אינה סיכום מיסים. במיוחד אמורים הדברים לעצמאים שבינינו, אלה הקטנים שבדרך כלל מסתפקים רק בהגשת כל החשבוניות והמסמכים בזמן לרואה החשבון אבל לא באמת מסתכלים על האותיות הקטנות או מודעים לזכויותיהם.

"עצמאים טרודים כל הזמן בניהול השוטף של העסק" אומר אחמד איאד, משפטן, רו"ח ומרצה במחלקה לכלכלה במכללה האקדמית ספיר. "שלא לדבר על כך שלא קל לנהל עסק בישראל. לעצמאים אין את הזמן לבחון את המצב הכספי של העסק, ובניגוד לחברות ציבוריות שמעסיקות אנשי מקצוע שעוזרים למנכ"ל, בעסק קטן הבעלים, המנכ"ל עושה את הכל משיווק ועד משאבי אנוש וטיפול בטפסים".

עוד מוסיף איאד כי כדאי גם לשים לב להיבטים כמו מצב העסק, היכן יש חוסר יעילות. "הרבה לא מנצלים את היועצים הכלכליים של מעו"ף למשל, שנותנים למי שאין לו יועץ עסקי צמוד, עזרה מסובסדת מהמדינה. כדאי להתייחס גם לנושאי נזילות, רווחיות, עמידה בהתחייבויות. אנשים לא תמיד שמים לב לרמת החוב הגדולה שלהם וזה מסכן את העסק".

כאמור, סוף שנה היא תקופה מצוינת לא רק לעבור על כל מה שנחוץ מבחינת החובות למדינה אלא לדעת שיש דברים שאסור לנו כעצמאים לפספס. האם כדאי לממש מניות שירדו, על אילו הוצאות מוכרות אפשר לדווח ואל תזניחו את בדיקת נקודות הזכות שמגיעות לכם.

אחמד איאד. פרטי,
אחמד איאד, משפטן, רו"ח ומרצה במחלקה לכלכלה במכללה האקדמית ספיר/פרטי

לא מכירים

"עסקים רבים לא מדווחים על הוצאות מסוימות ובכך מוותרים על החזרי מס, שלחלקם עשויים להיות קריטיים" אומרת עו"ד קשת סירוטה ממשרד עו"ד נשיץ ברנדס אמיר. ""טיסות עסקיות לחו"ל למשל - כל נסיעה לחו"ל לרגל עסקים (פגישות עסקיות, תערוכות, כנסים וכדומה) תוכל להיכנס לדו"ח השנתי.

זאת בתנאי שיש לכם תיעוד מקיף של פרטי הנסיעה ומטרותיה. כנ"ל לגבי מתנות ללקוחות - אם החלטתם לוותר במהלך השנה על מתנות ללקוחות מועדפים כדאי שתשקלו זאת שנית - מתנות ללקוחות (אשר עומדות בתנאים) נחשבות כהוצאה מוכרת. נכון להיום הסכום למתנה עומד על 200 שקל. הסכום משתנה מתקופה לתקופה, לכן מומלץ להיוועץ ברואה חשבון".

מה לגבי השקעות עסקיות הנחשבות להוצאה מוכרת? גם כאן ממליצה עו"ד סירוטה לשים לב לאפיקי השקעות כמו למשל השקעה במחקר ופיתוח. וכמובן השקעות מוכרות שרלוונטיות לעסק שלכם.

"גם הפקדות לחיסכון פנסיוני ולקרנות השתלמות מוכרות כהוצאה לצרכי מס בכפוף לתקרת הפקדה. אם לא הפקדתם את ההפקדות המלאות לקופות הגמל ולקרנות ההשתלמות - יש לעשות זאת עד לתום שנת המס על מנת להגדיל את ההוצאות ולהקטין את ההכנסות החייבות במס.

אגב, בעוד שלמכשירי חיסכון ללא מרכיבי ביטוח - כמו קופת גמל וקרן השתלמות - ניתן להפקיד בסוף שנה, הפקדות למכשירי חיסכון שלהם מרכיבי ביטוח - כמו קרן פנסיה - רצוי לבצע באופן שיבטיח את רציפות הכיסוי הביטוחי וכן את רציפות הזכויות הפנסיוניות לפרישה".

מה לגבי הקדמת הוצאות?
"במידת האפשר, מאוד מומלץ להקדים הוצאות עתידיות (כאלו שיתבצעו בתחילת השנה הבאה) לסוף השנה הנוכחית, כך תוכלו להקטין את גובה המס שתצטרכו לשלם בסוף שנת המס הנוכחית. חשוב מאוד לציין כי לא כל הוצאה תפחית את חבות המס (לדוגמה, ציוד משרדי, שההוצאה בגינו מופחתת על פני תקופת השימוש בו)".

אם מדובר בעסק שהדיווח שלו לרשויות המס מתנהל על בסיס מזומן (כמו בעלי מקצועות חופשיים), ניתן להקדים תשלום של הוצאות עבר כמו תשלומי חובות לספקים, תשלומי משכורות והפרשות סוציאליות לעובדים, תשלום ימי חופשה ופיצויים, הוצאות נלוות לשכר וכד'. חשוב לשים לב כי רק תשלומים שיועברו בפועל אל הספק או אל העובד לפני סיומה של השנה, יוכרו כהוצאות בשנה זו. אם מדובר בעסק שהדיווח שלו לרשויות המס מתנהל על בסיס מצטבר (כלומר הדיווח על ההכנסה נעשה ברגע שהסתיימה העבודה ולא ברגע שהתקבל התשלום בפועל) ניתן להקדים את ביצוען של הוצאות עתידיות כמו הוצאות פרסום ושיווק, רכישות של ציוד מתכלה וכד'".

חוב אבוד? יש דבר כזה. חברה או עוסק יכולים לבקש מרשויות המס להכיר בחוב עסקי שלא שולם להם כחוב אבוד. במקרה זה, החוב האבוד נחשב להוצאה מוכרת" מוסיפה סירוטה. "כדי שהרשויות יכירו בחוב כחוב אבוד צריך להוכיח כי ננקטו כל הדרכים והשיטות כדי לגבות את אותו החוב, כולל הליכי הוצאה לפועל. מדובר בתהליך שעשוי לקחת חודשים רבים, ובמקרים מסוימים אף שנים. ככל שתקדימו לנקוט בהליכי גבייה מקובלים להשבת החוב, כך גם רשויות המס ישתכנעו להכיר באותו חוב לקוח כחוב אבוד עסקי, שיזכה אתכם בסופו של דבר בקבלת החזרי מס".

sheen-shitof

עוד בוואלה!

קופת החולים המובילה מציגה: השירותים שיהפכו את החיים שלכם לקלים יותר

בשיתוף כללית
קשת סירוטה. יח"צ,
עו"ד קשת סירוטה ממשרד עו"ד נשיץ ברנדס אמי/יח"צ

הפסד שווה הון

"המס על רווחי הון מבוסס על עיקרון המימוש. כלומר רק במועד המכירה של ניירות ערך או נכסים, נוצר רווח הון החייב במס, או הפסד הון הניתן לקיזוז" אומרת רו"ח ועו"ד רונית בכר, שותפה בחטיבת המס, מיסוי ישראלי, Deloitte "לכן, משקיעים שבמהלך השנה מכרו ניירות ערך או קיבלו דיבידנדים וריביות מניירות ערך חייבים במס יחידים 15%-30%, חברות0-23%, בהתאם לסוג ההכנסה והמשקיע".

איך ממזערים את המס?
"מומלץ לפני תום השנה לבחון השקעות אחרות שיש לכם, ואם יש באחת ההשקעות הללו הפסד שטרם מומש - מומלץ להזדרז ולממש את אותה השקעה לפני תום השנה. כך ניתן יהיה לקזז את ההפסד כנגד רווחי הון ובמקרים רבים גם כנגד הכנסות מריבית ומדיבידנד - ולהקטין את חוב המס. חשוב לדעת ש"הפסד על הנייר" אינו רלוונטי לצורכי מס".

הפסדתם מהשקעה ב-NFT? אפשר לקזז. רו"ח ועו"ד רונית בכר מוסיפה שאם אתם מאלה שנפגעו מפיצוץ בועת ה- NFT, יש לכם אפשרות למזער את הנזק, ודווקא מכיוון שלא בניתם עליו. "אם קודם היו רבים שיצאו נגד עמדת רשות המיסים (שפורסמה במרץ האחרון), שלפיה יש למסות רווחים ממימוש נכסי NFT ואין לראות בהן "מטלטלין לשימוש אישי" הפטורים ממס, עתה עם הפיכת המגמה בשוק והירידה החדה בשוויי נכסי NFT - ניתן למנף את עמדת רשות המיסים, למכור את הנכסים הללו לפני תום השנה ואת ההפסד לקזז מרווחי הון אחרים, לרבות כאלה שהושגו ממכירת ניירות ערך".

והנה עוד משהו שרבים מאיתנו לא חושבים עליו. האינפלציה של הדרכונים הזרים, הרילוקיישנים בשיאה. ישראלים רבים מתכננים הגירה מישראל או חוזרים להתגורר בארץ אחרי שנים מעבר לים, גם כאן כדאי מאד לשים לב לכמה דברים חשובים.

רונית בכר. עדי כהן צדק,
רו"ח ועו"ד רונית בכר, שותפה בחטיבת המס, מיסוי ישראלי, Deloitte/עדי כהן צדק

מס על רילוקיישן?

"בנובמבר אשתקד פרסמה הוועדה לרפורמה במיסוי הבינלאומי את המלצותיה להטמעת שינויים בהוראות פקודת מס ההכנסה הישראלית במטרה להפחית את המחלוקות בשאלת מיקום "מרכז החיים" של יחיד (ראו ערך המקרה של בר רפאלי)" אומרת עו"ד הדר מעודה ממשרד עורכי דין ש.פרידמן אברמזון ושות'.

"אימוץ ההמלצות לחקיקה עלול להשפיע על זכאות להטבות מס שמוענקות כיום לתושבים חוזרים וכן ליצור חובות דיווח נרחבות מאלה הקיימות כיום. לפיכך, אם אתם תושבי חוץ ששוקלים להגר בחזרה לישראל, רצוי לתכנן את מועד העלייה בהתאם להוראות המס".

ושימו לב לדבר נוסף: "על פי ההמלצות, מי שמתכנן הגירה מישראל (Relocation) ובייחוד כאלה שמחזיקים בניירות ערך, עלולים לשלם מס יציאה במועד העזיבה מבלי שהם יכולים לדחות את תשלום המס למועד המימוש בפועל" מוסיפה מעודה. "לאור ההפסדים הנרחבים בשוק ההון בשנה האחרונה, שינוי חקיקה כזה עלול להביא להרעה כלכלית משמעותית אצל מי שצבר הפסדים בשנת המס וייאלץ בנוסף לשלם מס יציאה".

הדר מעודה. רמי זרנגר,
עו"ד הדר מעודה ממשרד עורכי דין ש.פרידמן אברמזון ושות/רמי זרנגר

די לגיבוש

עשיתם אירוע גיבוש לעובדים בחו"ל? בדקו מה אפשר לעשות עם זה. "עסקים רבים עורכים ימי גיבוש וטיולי גיבוש לעובדים, שכוללים לינה. בשנים האחרונות יותר ויותר אירועי גיבוש אורכים בין שלושה לשבעה ימים ולעיתים תכופות מתקיימים בחו"ל", אומר עו"ד יאיר בנימיני, בעל משרד עורכי הדין בנימיני ושות'.

"בשנת 2018 פרסמה רשות המיסים הנחייה שנוקטת בפרשנות מצמצמת המאפשרת להכיר באירוע הגיבוש כהוצאה ולא כהטבה לעובדים רק כאשר אירוע הגיבוש מתקיים בישראל וגם אז בתנאים מגבילים מאוד, למשל, לא כולל ימי גיבוש שמתקיימים בסופי שבוע, לא כולל אירועי גיבוש שבהם מצטרפים בני זוג, עד לתקרה של 400 שקל לעובד באירוע ללא לינה ו- 700 שקל לאירוע עם לינה".

עם זאת חשוב להבהיר כי הנחיית רשות המיסים איננה מחייבת, ופסקי הדין שניתנו בנושא אינם חד משמעיים. "לכן מומלץ לבחון את הסוגייה היטב לפני שמקבלים את עמדת רשות המיסים בנושא".
נותנים הלוואה לחברה בבעלותכם? דאגו שהיא תהיה צמודה למדד, מוסיף עו"ד בנימיני כטיפ לסוף השנה.

"הכנסות של יחיד אשר נובעות מהפרשי הצמדה על הלוואה או על פיקדון - אינן חייבות במס. בתקופה זו, שבה האינפלציה משמעותית, בעל שליטה יכול לתת לחברה בבעלותו הלוואה שצמודה למדד המחירים, כך שההכנסות שלו מההצמדה יהיו פטורות ממס. יתרה מכך, אם החברה תשתמש בהלוואה לצורך ייצור הכנסה - הוצאות המימון הנובעות מהפרשי ההצמדה יוכרו לחברה כהוצאה לצורכי מס. לחברות שהן שקופות לצורכי מס (חברות משפחתיות וחברות בית) ושיש להן עודפים שחלוקתם איננה גוררת חיוב במס דיבידנד - מומלץ לשקול חלוקה של העודפים כדיבידנד, ולאחר מכן החזרתו לחברה בצורת הלוואה צמודת מדד".

יאיר בנימיני. יח"צ,
עו"ד יאיר בנימיני, בעל משרד עורכי הדין בנימיני ושות'/יח"צ

נקודות זיכוי

נשמע מובן מאליו אך לא כך הדבר תמיד: דאגו לוודא אם אתם מחויבים בהגשת דו"חות. "עצמאים, בעלי שליטה, ובמקרים מסוימים גם שכירים, מחויבים להגיש דו"ח מס שנתי לרשות המיסים על הכנסותיהם בשנת המס" אומר עו"ד ניר זימן ממשרד עורכי דין ברנע ג'פה לנדה. "שכירים שחייבים להגיש דוח מס הם בין היתר בעלי הכנסות גבוהות (העולות על סך של 663,240 שקל בשנת 2022), בעלי שליטה בחברה, נהנים בנאמנות בתנאים מסוימים, יחידים שהעבירו במהלך 12 חודשים כספים אל מחוץ לישראל בסכום כולל של 500,000 שקל או יותר, יחידים המבקשים החזר מס, יחידים שפקיד השומה דרש מהם להגיש דו"ח ועוד".

על מה צריך להקפיד בעת הכנת הדו"ח?
"לקחת בחשבון תרומות למוסדות ציבור לפי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה, הפקדות שבוצעו לקופות גמל, הטבות מס בהתאם לאזורי מגורים, זיכויים שונים והוצאות מסוימות שניתן לדרוש במסגרת הדו"ח".

ולבסוף, בדקו אם יש נקודות זיכוי שאתם זכאים להם. "תושבי ישראל זכאים לקבל נקודות זיכוי ממס ההכנסה שמפחיתות את שיעור המס שעליהם לשלם לרשות המיסים" מוסיף עו"ד זימן. "הזכות הבסיסית עומדת על 2.25 נקודות לכל תושב, כאשר שוויה של כל נקודה, נכון לשנת 2022 הוא 223 שקל לחודש, שהם 2,676 שקל לשנה.

ניתן לקבל נקודות זיכוי נוספות בהתאם לקריטריונים כמו גיל, מין, תושבות, בן/ת הזוג, הורות לילדים, גירושין, עולים חדשים, שירות צבאי, לימודים ועוד. בנוסף לנקודות הזיכוי, ניתן לקבל זיכויים נוספים ממס הכנסה כגון זיכויים לתושבי הפריפריה או זיכויים עקב הפרשות פנסיוניות".

ניר זימן. נמרוד גליקמן,
עו"ד ניר זימן ממשרד עורכי דין ברנע ג'פה לנדה/נמרוד גליקמן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    6
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully