וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הקרנות קורנות: החודש הטוב של קרנות ההשתלמות

עודכן לאחרונה: 16.11.2022 / 11:32

מה עשתה קרן ההשתלמות שלכם בחודש אוקטובר? חודש טוב עבר על קרנות ההשתלמות שהצליחו להשיג תשואה חיובית משמעותית, לראשונה אחרי חודשים שנצבעו באדום. הבשורה הפחות נעימה: מדובר עדיין בתיקון קל להפסדים מאז תחילת השנה

השור של וול סטריט. ShutterStock
השור של וול סטריט. שוק ההון הגיב בעליות למה שמסתמן כמו בלימת האינפלציה/ShutterStock

ליד: ערן קלינסקי, בית ההשקעות מור: "אפיק המניות יהפוך יותר אטרקטיבי ככל שנתוני האינפלציה ימשיכו להיות במגמת ירידה והבנקים המרכזיים יאטו ויעצרו לחלוטין העלאות הריבית, לצד תחילת הורדתן. בנוסף, יש לזכור כי חששות המיתון עדיין כאן, ובהינתן והמשק האמריקאי ייכנס למיתון זה יפגע בחברות, ומכאן בביצועיהן ובביצועי מניותיהן"

שינויי אקלים בשוק ההון? חודש אוקטובר הסתווי צבע את מסכי הבורסות בירוק והחזיר מעט מגירעון התשואות אליו צללו קרנות ההשתלמות הישראליות וכספי החוסכים בהן עימן, מאז תחילת השנה.

התשואה הממוצעת של הקרנות עמדה על 1.86% לחודש זה, וצמצמה את התשואה השלילית מתחילת השנה ל-7.37%- (מ-9.07%) נכון לסוף חודש ספטמבר.

הרוח האביבית הגיעה מכיוון ציפיות להתמתנות קצב עליית האינפלציה והריבית, לצד הערכות אופטימיות בנוגע לסיום אפשרי של מלחמת רוסיה-אוקראינה. אלו הובילו את שווקי המניות לעליות, בעיקר בארה"ב בה המדדים המרכזיים כדוגמת הנאסד"ק וה-S&P500 סיימו את אוקטובר בעלייה של כ-3.9% וכ-7.9%, בהתאמה.

קרנות השתלמות אוקטובר 2022. ללא, מערכת וואלה
ביצועי קרנות ההשתלמות בחודש אוקטובר/מערכת וואלה, ללא

הבורסה הישראלית הגיבה גם היא בחיוב והמדדים המרכזיים כדוגמת מדדי ת"א 35, ת"א 90 ות"א 125 עלו באותה תקופה בכ-8%, כ-2.5% וכ-6.4%, בהתאמה, כאשר העלייה במדד ת"א 35 הודגשה בביצועי מניות הבנקים.

הקרן שהצליחה לרכב על הגל הגבוה ביותר הייתה זו של בית ההשקעות מור, שזה החודש השני בו היא מובילה את טבלת קרנות ההשתלמות שנבחנו על ידי וואלה! כסף ומעריב עסקים, והשיגה תשואה של 2.16% לחודש אוקטובר, הגבוהה ב-0.3% מהממוצע ובכ-0.9% מהאחרונה בטבלה.

הקרן שחתמה בחודש זה את הטבלה מלמטה הייתה זו של בית ההשקעות אנליסט, עם תשואה של 1.28%, ושיחררה את בית ההשקעות אלטשולר שחם מ"המשבצת המקוללת", בה היה ממוקם במשך חודשים מאז תחילת השנה.

אלטשולר שחם השיג בחודש זה תשואה כממוצע שאר הקרנות - 1.86%, אך עדיין מחזיק בתשואה השלילית הגבוהה ביותר מתחילת השנה, העומדת על 10.87%-.

עוד בוואלה!

תתחילו לחסוך לכל המשפחה בהוצאות של הסלולר! בואו לשמוע עוד

לכתבה המלאה
ערן קלינסקי, סמנכ"ל השקעות במור גמל ופנסיה. יח"צ,
ערן קלינסקי, סמנכ"ל השקעות גמל ופנסיה בבית ההשקעות מור/יח"צ

ערן קלינסקי, סמנכ"ל השקעות גמל ופנסיה בבית ההשקעות מור, מפרט: "השווקים הגיבו בחיוב במהלך חודש אוקטובר לציפייה שהפד ימתן את העלאות הריבית ועל רקע ציפיות כי האינפלציה תוריד את הראש.

זה גם מה שקרה בפועל במהלך החודש הנוכחי, נובמבר, עד כה לפחות, כאשר נתוני ארה"ב מראים שהאינפלציה ל-7.7% - הרבה יותר מהצפי שעמד על סביבות ה-8%. אלו תורמים בעיקר באפיק המנייתי וניתן לראות זאת בכל המדדים המרכזיים בבורסות.

בארה"ב העלייה הייתה רוחבית ולא ניתן לייחס משקל גבוה במיוחד לעליות שנחוו לסקטור מסויים, אך בישראל ניכר כי סקטור הבנקים דחף את מסכי אחוזת בית לעבר הירוק.

אפיק האג"ח (איגרות חוב) היה חיובי גם הוא בסך הכל, כאשר האג"ח הממשלתי היה חיובי, בעוד מספר אג"חים קונצרניים, של חברות מאוד מסויימות, העיבו על תוצאות מדדי האפיק, כדוגמת מדד התל בונד 60.

זו גם אחת הסיבות לתשואה שמור הצליחה להשיג החודש, שכן אנו מייחסים חשיבות בעת זו לבחירה סלקטיבית של מניות ואג"ח, ובוחנים גם איפה כדאי להיזהר ולא להיות בעת זו. אנו נזהרים בעיקר מחברות ממונפות וכאלה הפועלות במקומות שאנו רואים כמסוכנים יותר כלכלית בעת זו.

החשיפה המנייתית שלנו לחו"ל, בפרט בארה"ב, הייתה גדולה יחסית בחודש זה, וגם הגדלנו חשיפה לאג"ח קונצרני, שאנו מוצאים כאפיק אטרקטיבי לאור יחס הסיכון-תיקון. זאת גם לאור היות האג"ח אלטרנטיבה טובה למניות, שעדיין, לראייתנו, נמצאות ברמות מכפילים גבוהות יחסית.

אפיק המניות יהפוך יותר אטרקטיבי ככל שנתוני האינפלציה ימשיכו להיות במגמת ירידה והבנקים המרכזיים יאטו ויעצרו לחלוטין העלאות הריבית, לצד תחילת הורדתן. בנוסף, יש לזכור כי חששות המיתון עדיין כאן, ובהינתן והמשק האמריקאי ייכנס למיתון זה יפגע בחברות, ומכאן בביצועיהן ובביצועי מניותיהן.

כך שככל שהפגיעה בכלכלה תהיה מתונה יותר, כך אנו נרגיש יותר בנוח להגדיל את אפיק המניות.

יש להדגיש את הצורך בהמשך מעקב אחר הנתונים, ובחינה כי האינפלציה אכן ממשיכה לרדת בצורה מספקת. ויש גם לזכור כי בפד עדיין אומרים כי ימשיכו להעלות ריבית, גם אם בקצב מתון יותר, ולמרות שירידת קצב עליית הריבית הוא חיובי - היא עדיין עולה לכיוון ה-5% והצפי הוא כי השוק ימשיך להיות תנודתי.

בנוסף, למרות נסיגת רוסיה מחרסון והקירבה שנראתה אז לסיום המלחמה, רוסיה שוב תקפה אתמול את אוקראינה, וכל העת יש מעין צעד קדימה לסיום המלחמה ושני צעדים אחורה. כך שהסממנים לסיום או המשך המלחמה נוטים כל העת לשני הכיוונים, ולעת זו אי הוודאות בנושא זה נותרה. אשר לאפיק הנכסים הלא סחירים, הוא לא תרם או גרע במיוחד מתיק ההשקעות באופן כללי".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully