וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פאר התעשייה הישראלית לפני סגירה ופיטורים המוניים

עודכן לאחרונה: 4.12.2022 / 15:35

טכנולוגיית להבים, מפעל התעשייה המפואר שצמח מתוך בית המלאכה הקטן של סטף ורטהיימר, עומד להיסגר על ידי "פראט אנד וויטני" החברה שלה נמכר לפני כ-8 שנים. קרוב לאלף עובדים ניצבים בפני סכנת פיטורים

מפעל טכנולוגיית להבים תפן BTL. גיל אליהו, הארץ
מפעל טכנולוגיית להבים. סוף עצוב לסיפור המפואר ביותר של התעשייה בישראל/הארץ, גיל אליהו

מפעל "טכנולוגיית להבים" (בשמו המקורי "להבי ישקר") אחד הסמלים הגדולים של התעשייה הישראלית, עומד לפני סגירה - כך לפי מכתב שקיבלו הבוקר כ-900 מעובדי המפעל (מוך כ-1,400). החברה שרכשה את המפעל מידי התעשיין סטף ורטהיימר בשנת 2005, החליטה להעביר את הייצור לארה"ב "בעקבות הפסדים הולכים וגדלים של המפעל" - כפי שנכתב במכתב לעובדים.

המפעל, היהלום שבכתר פארק התעשייה תפן ומייצר להבים למנועי סילון ייסגר בשני שלבים לאורך השנתיים הקרובות, אך כמה חברות-בנות שלו ימשיכו לפעול ולייצר סוגים אחרים של להבים תעשייתיים.

בעת מכירת 80% מהמפעל - תמורת כ-4 מיליארד דולר, לתאגיד האמריקאי, התגאו במשפחת ורטהיימר כי הייצור בעסק המשפחתי שהקימו עוד בשנת 1968, לא ייפגע. אך בשנת 2015, עת הושלמה מכירת 20% הנותרים מהבעלות לתאגיד האמריקאי - תמורת 2 מיליארד דולר נוספים, איבדה למעשה המשפחה את אחיזתה במפעל.

סטף ורטהיימר בועידת הגליל אוקטובר 2009. אורי לנץ
סטף ורטהיימר. הקים את המפעל בשנת 1968 במענה לצרכי צה"ל אחרי מלחמת ששת הימים. לימים מכר לאמרקאים תמורת כ-6 מיליארד דולר/אורי לנץ

בעת מכירת המפעל לתאגיד האמריקאי התגאו במשפחת ורטהיימר כי הייצור בעסק המשפחתי שהקימו עוד בשנת 1968, לא ייפגע. אך בשנת 2005, עת הושלמה מכירת 20% הנותרים מהבעלות איבדה למעשה המשפחה את אחיזתה במפעל.

"להבי ישקר" נוסד על ידי סטף ורטהיימר, בן למשפחת תעשיינים שהיגרה לארץ ישראל מגרמניה בשנת 1937, לאחר עליית הנאצים לשלטון, בשנת 1968 כמענה לצרכי הביטחון של ישראל לאחר מלחמת ששת הימים. חברת טכנולוגיית להבים (BTL) עוסקת בייצור להבי מנועי סילון, ושייכת לחברת "פראט אנד וויטני" (Pratt & Whitney) האמריקאית. לחברה יש שני מפעלים בישראל, האחד בנהריה והשני בתפן.

המפעל נחשב לאחד המובילים בתעשייה הישראלית, בעיקר לאחר תהליך הבראה שהנהיג בנו של סטף, איתן ורטהיימר, בשנת 1996, תהליך שהגיע לשיא עם המכירה לבאפט.

המכירה - ומכירה של ישקר למשקיע האגדי וורן באפט, הפכה את משפחת ורטהיימר ואת סטף עצמו למיליארדרים: בשנת 2020 נודע כי הוא נחשב לאיש העשיר בישראל, עם הון המוערך ב-6.2 מיליארד דולר, שהמקור של כולם במכירת "טכנולגיית להבים".

למרות המכתב שקיבלו העובדים היום, לא מן הנמנע כי טרם נאמרה המילה האחרונה: העובדים תובעים מכירה של פעילות הייצור לגורם אחר, תחת העברתו לארה"ב וההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה, שספק אם יציל את המפעל אבל אולי יגרום לבעלים מ"פראט אנד ויטני" להיטיב מאוד את תנאי המפוטרים.

כך או כך נדמה כי מדובר במכה אנושה, תעסוקתית אך לא פחות מכך - תדמיתית, לתעשייה הישראלית.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

זה כל כך טעים ופשוט: מתכון לבננות מקורמלות

בשיתוף חברת גליל
איתן ורטהיימר. ללא, אתר רשמי
איתן ורטהיימר ז"ל. שיקם את המפעל בשנת 1996/אתר רשמי, ללא

יו"ר ההסתדרות: "לא נאפשר פגיעה קריטית במאות עובדות ועובדים בפריפריה"

כאמור, ההסתדרות מודיעה כי תכריז סכסוך עבודה בחברת טכנולוגיית להבים (BTL) ותפעל להגן על פרנסתם של מאות עובדות ועובדים במפעלי החברה בצפון, בהמשך למכתב ששלח היום מנכ"ל החברה, לעובדים, ובו עדכן על מהלך פיטורים רחב.

ההסתדרות הודיעה כי תכריז על סכסוך עבודה בחברת טכנולוגיית להבים (BTL) ותפעל להגן על פרנסתם ועל עתידם התעסוקתי של מאות עובדות ועובדים במפעלי החברה בצפון. זאת, בהמשך למכתב ששלח היום מנכ"ל החברה, איגור קרפובינסקי, לעובדים, ובו עדכן אותם על מהלך פיטורים רחב שצפוי במפעלי החברה בישראל: "המהלך יביא לפרידה ממרבית עובדי BTL", כתב המנכ"ל לעובדים.

יו"ר מרחב גליל מערבי בהסתדרות, אשר שמואלי, מסר: "הבוקר הנהלת המפעל הודיעה לעובדים על רצונה של חברת האם, "פראט אנד וויטני", לסגור את המפעל בנהריה לגמרי ולצמצם את פעילות המפעל בתפן, במהלך השנים 2024-2025, ולפטר 900 מתוך 1,400 עובדות ועובדים.

בעקבות כך, הודעתי להנהלה, יחד עם ועד העובדים - כי ההסתדרות לא תנהל משא ומתן על סגירת המפעל, אלא תפעל לשימור פעילות המפעל החשוב, המספק פרנסה לעובדים בצפון. המטרה שלנו היא שהחברה תמצא רוכש חלופי שיפעיל את המפעל כעסק חי. במקביל, נכריז עוד היום על סכסוך עבודה בחברה. יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד, כבר מעורב בנושא. ההסתדרות תפעל גם מול משרדי הממשלה בעניין זה".

יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, מסר: "ההסתדרות לא תאפשר פגיעה קריטית כזאת במאות עובדות ועובדים בפריפריה. נפעל בכל האמצעים העומדים לרשותנו, כדי להגן על עתידם התעסוקתי של העובדים. לא נאפשר פיטורים המוניים במחי יד ובמחי מכתב שנשלח כך באמצע יום עבודה, לעובדים".

ארנון בר דוד בוועידת ההסתדרות. דוברות ההסתדרות,
יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד. האם נותרה עדיין תקווה ל-900 העובדים שצפויים לאבד את פרנסתם?/דוברות ההסתדרות

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully