וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לא עברו בקופה: נסיגה בערך המניות של הרשתות הקמעונאיות

עודכן לאחרונה: 8.12.2022 / 8:32

על רקע המאבק נגד יוקר המחיה, נקלעו רשתות המזון לשחיקה ברווחיהן. למה העובדה שהמחזורים גדלו לא משקפת עלייה בביקוש, מה עושה החשש מכניסת קארפור לענף - ומה יש ברמי לוי שגורם גם למשקיעים בבורסה לתת בו אמון?

זוג צעיר עושה קניות בסופרמרקט. ShutterStock
המחירים עלו ואיתם ירדה חדוות הקניות שלנו: מחזורי המכירות הסופרמרקט אולי עלו, אבל רק בגלל עליית המחירים ולא בגלל עלייה בביקוש/ShutterStock

קמעונאי המזון החלו להתקפל השבוע מעמידתם האיתנה אל מול הספקים השונים, וזה לא מקרי. הם חוששים לשורת הרווח שלהם.

עליית המחירים בשנה האחרונה לא פוסחת גם על הוצאות רשתות המזון, שלא מוכנות יותר לספוג אותן על חשבון נתח הרווחים שלהן. אז הן נכנעו והעלו את המחירים, אם לדרישת ספקים שונים ואם במותגים הפרטיים שלהם (שבהכללה, התייקרו הרבה יותר מהמוצרים הממותגים, גם אם נותרו זולים יותר).

למה? כי אחרי תקופת עדנה מאז פרוץ הקורונה, חלה שחקיה ברווחיהן - כשהמשקיעים החלו להריח שחיקת רווחים, הם הדירו ארנקיהם ממניות הסקטור.

מדד ת"א רשתות השיווק ירד בכ-30% מתחילת השנה ועד לתאריך שנבחן, וחמש מניות רשתות שיווק המזון הגדולות בבורסה ירדו בממוצע כ-24% לאותה תקופה. זאת לעומת מדד ת"א 125 שירד כ-8.20% בתקופה המקבילה. כלומר, כמעט פי שלושה.

מניות רשתות קמעונאיות 1222. ללא, מערכת וואלה!
קצת כמנו בכדורגל: מניה ירוקה אחת מובילה את הטבלה/מערכת וואלה!, ללא

מובילת הירידות מבין החברות שנבחנו היא טיב טעם, שנסחרה בבורסה בתל אביב בשווי כ-666 מיליון שקל לאחר שמנייתה צללה כ-43% מתחילת השנה (ראו טבלה), ולא רחוק מאחוריה נמצאת ויקטורי, שסיכמה ירידה של כ-40% לאותה תקופה שהובילה אותה לשווי כ-579 מיליון שקל.

הקמעונאית שבכל זאת זכתה לאהדת המשקיעים הייתה רמי לוי שיווק השיקמה, המזוהה עם מוצרי המותג הפרטי וסל הקניות הזול מבין מתחרותיה, ומנייתה הציגה עלייה של כ-6.5% מתחילת השנה ועד לתקופה שנבחנה.


האם בכל זאת יש סיכוי לעמידת רשתות השיווק בפרץ עליית המחירים המתקרב? ומי תהיה קמעונאית המזון שתזכה מחדש לאמון המשקיעים?

sheen-shitof

עוד בוואלה!

התהליך המסקרן של מיחזור אריזות מתכת

בשיתוף תאגיד המיחזור תמיר
שירה אחיעז IBI. אילן בשור,
שירה אחיעז, אנליסטית קמעונאות בבית ההשקעות IBI/אילן בשור

מחירים זולים, מותג פרטי ובדיקות קורונה: האסים של רמי לוי

שירה אחיעז, אנליסטית קמעונאות בבית ההשקעות IBI, עושה לנו קצת סדר: "קמעונאיות המזון סובלות כמו כל שאר העסקים והצרכנים מסביבת האינפלציה והריבית הגבוהות, וחוות עלייה בהוצאות השונות כדוגמת שינוע, דמי שכירות, שכר עבודה, חשמל, ועוד, השוחקות את רווחיהן.

צריך לזכור כי עוד מתקופת הקורונה חוו הספקים שלהן עלייה משמעותית במחירי חומרי הגלם, האריזה וההובלה, ובמשך תקופה ארוכה יחסית הם ספגו את עליות המחירים. כעת הם רוצים לפצות חלק מהאובדן ולקמעונאים לא תהיה ברירה אלא להעלות מחירים יחד עימם.

בנוסף, נעשו מהלכים רגולטוריים כדוגמת הרפורמה בכלים החד פעמיים והמשקאות הממותקים, שגם הם תרמו לעליות המחירים. אפילו מחירי המוצרים שבפיקוח עלו לאחרונה. לכן יהיו נקודות שבהן המחירים ייאלצו לעלות.

הבנת הנקודה בה נמצאות קמעונאיות המזון מצריכה גם הכרות עם הנתונים, שאמנם מראים עלייה של 2.2% במכר הסופי עד סוף אוקטובר האחרון, אך בחינה מדוקדקת יותר מראה כי עלייה זו מתעתעת, שכן היא נוצרה בעיקר מעליית מחירים ולא מעלייה בביקוש ובכמות המכירות.

וכשבוחנים את עליית המחירים לאותה תקופה מגלים עלייה של 4.3%, ובמשוואה המשותפת לשני הנתונים, מתקבלת תוצאה של ירידת ביקושים העומדת על 2.1% לעומת שנת 2021. עבור רשתות שיווק המזון עליית המחירים היא אליה וקוץ בה
.

מצד אחד אין להן ברירה אלא להעלות מחירים, אחרת הרווח שלהן נשחק, אך הן היו מעדיפות מחירים זולים יותר שכן אז ימכרו יותר. הנתונים כבר עתה מציגים כי עליות המחירים מאטות את הרכישות בענף הקמעונאות.

עם זאת, יש לציין כי למרות עליות המחירים של המותגים המוכרים, נתח השוק של מוצרי המותגים הפרטיים, שהיו אמורים להנות מזליגה אליהם, עלה מ-6.6% ל-6.8%. כלומר עליות המחירים עדיין לא מנווטות את הצרכנים אל מוצרי המותג הפרטי".

המותג הפרטי אמנם עדיין לא מהווה תחליף לצרכנים, אבל הוא ככל הנראה קירב אל רמי לוי את המשקיעים. אחיעז מעריכה כי "ייתכן והחששות מהאטה כלכלית הובילו לעלייה שחוותה מניית רמי לוי, היות שהיא נתפסת כרשת זולה יחסית לחלק ממתחרותיה, וכמי שבולטת במוצרי המותג הפרטי.

לצד זאת יש לציין כי הרשת גם נהנתה מהסכם מכירות בדיקות הקורונה שלה עם רשת הפארמה גוד-פארם, שתרם לה כ-50 מיליון שקל ברבעון". אנחנו נוסיף כי רשת הפארם והרשת הקמעונאית שתיהן מבית רמי לוי.

יפית לוי-אטיאס סמנכ"לית שיווק, ורמי לוי מנכ"ל הרשת בפתיחת הסניף בבאר שבע. מורג ביטן,
מנייה בשקל? רמי לוי, מנכ"ל הרשת שנושאת את שמו ובתו יפית לוי אטיאס, סמנכ"לית השיווק של הרשת/מורג ביטן

ומה לגבי המותג הפרטי של קארפור,שכולם מצפים כי ישנה את השוק?

"קארפור הוא מותג חזק בעולם ויש הצעת ערך במותג פרטי מטעמו, אבל זה תהליך שהולך לקחת זמן שכן קארפור מבוסס על התשתית של רשת יינות ביתן, שערך המותג שלו נשחק עם השנים לצד אי קידום מנועי צמיחה ששאר הרשתות שקדו עליהם בשנים האחרונות.

לצד זאת הודעת הכניסה יצרה זעזוע שכן כל השחקניות, ובראשן שופרסל, נהנו מדשדוש קבוצת מגה-יינות ביתן, ועצם ההודעה תרמה גם היא לירידת מניות הסקטור. כל זאת לצד סביבה כלכלית פחות נוחה ומאתגרת".

ומה צפוי להמשך? לנו, הצרכנים, החדשות אינן מעודדות, וגם לא לקמעונאים. אחיעז: "המחירים ימשיכו לעלות כי אין לקמעונאים ברירה מלבד העלאתם, וההערכות הן כי בעקבות כך הביקושים הריאליים ירדו, ולכן רווחי הקמעונאים צפויים להישחק.

יש שימצאו את תמחור המניות בסקטור קמעונאיות המזון, עם זאת, ובעיקר את היורדות הגדולות המוצגות בטבלה שלכם, כאטרקטיביות, שכן רשתות שיווק המזון הן חברות דפנסיביות שהן יעד בתקופות מאתגרות. אנשים ימשיכו לצרוך מזון וימשיכו ללכת לסופר".

המשחק אולי מכור מראש, אבל נקווה כי ההתנהגות הצרכנית של כולנו בכל זאת תשתנה בשנה הנוכחית, ותוביל את כלל השחקנים בשוק להתחרות על הלב (והכיס) שלנו במקום לקחת אותו כבן ערובה לטובת פתיחת הארנק.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully