וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לא קל: בנק דיסקונט יאלץ להיפרד מכרטיס האשראי כאל?

עודכן לאחרונה: 21.12.2022 / 20:45

הוועדה לבחינת התחרות בשוק האשראי ממליצה לשר האוצר להפעיל את סמכותו ולהפריד את חברת כרטיסי האשראי "כאל" מבנק דיסקונט בכדי להגביר את התחרות במערכת הפיננסית בישראל

מארק איווניר בקמפיין כאל חדש 3. ישראל הדרי,
מארק איווניר בקמפיין כאל. בקרוב, ככל הנראה, יצטרכו בנק דיסקונט וחברת האשראי להפריד כוחות/ישראל הדרי

האם בנק דיסקונט ייאלץ להיפרד בקרוב מחברת האשראי כאל? לפחות על פי המלצת הוועדה לבחינת התחרות בשוק האשראי, התשובה היא כן:

לאחר דיונים רבים שקיימה הוועדה ולאחר הליך שימוע שבמסגרתו שמעה הוועדה בין השאר את בנק דיסקונט, ולאור התמונה המתגלה מעיבוד וניתוח הנתונים, הוועדה, למעט דעת המיעוט של המפקח על הבנקים, ממליצה לשר האוצר להפעיל את סמכותו לפי חוק ולהוריד את הרף הקבוע בחוק להגדרת "בנק בעל היקף פעילות רחב", באופן שיחייב את בנק דיסקונט להיפרד מאחזקותיו בחברת כאל.

מניתוח ועדת היישום עולה כי בנק דיסקונט לא היווה גורם מחולל תחרות במערכת הבנקאית. זאת בניגוד לכוונת וועדת שטרום בהחלטתה המקורית להחריג את דיסקונט מחובת ההיפרדות מחברת כרטיסי האשראי בבעלותה.

בנוסף, אמנם לא ניתן לבחון את ההשפעה המלאה של הפרדת חברות כרטיסי האשראי ברמה המשקית, אך מהבחינה עלה שההפרדה הגבירה את התחרות וצמצמה את הריכוזיות במערכת הבנקאית ובכלל זה בשוק האשראי הצרכני, ואף עולה כי שינוי התמריצים של חברות כרטיסי האשראי השפיע לטובה וצפויה להמשיך להשפיע לטובה על התנהלותם התחרותית.

לבסוף, בבחינת הנתונים עלה שחברת כאל פועלת באופן אגרסיבי יחסית בשווקים בהם היא מתחרה מול חברות כרטיסי האשראי המופרדות בלבד, בעוד בשאר השווקים בהם היא פועלת מול המערכת הבנקאית ככלל וחברת האם דיסקונט בפרט, היא אינה פועלת באופן אפקטיבי להגברת התחרות וצמצום הריכוזיות במשק.

רם בלינקוב. ניר לנדאו, מערכת וואלה!
מנכ"ל משרד האוצר, רם הלינקוב. עמד בראש הוועדה שהמליצה על הפרדת הבנק וחברת האשראי/ניר לנדאו, מערכת וואלה!

לאור תוצאות ההפרדות שכבר בוצעו, הערכות להשפעה של ההפרדה הצפויה והעמדה שהגדלת מספר השחקנים בשוק צפויה להשפיע לטובה על התחרות בשוק הבנקאי, ובכלל זה בשוק האשראי הצרכני, באופן משמעותי, ועדת היישום סבורה כי שימוש בסמכות השר יגביר את התחרות ויצמצם את הריכוזיות במערכת הבנקאית ובכלל זה בשוק האשראי הצרכני, ועל כן היא ממליצה לשר להשתמש בסמכות זו.

בראשות הוועדה עומדים מנכ"ל משרד האוצר, רם בלינקוב, וראש חטיבת המחקר בבנק ישראל, מישל סטרבצ'ינסקי, ובה חברים גם המפקח על הבנקים יאיר אבידן, הממונה על התחרות, מיכל כהן, מ"מ הממונה על שוק ההון, עמית גל, הממונה על התקציבים במשרד האוצר, יוגב גרדוס והממונה על מערכות התשלומים בבנק ישראל, עודד סלומי.

מנכ"ל משרד האוצר, רם בלינקוב: "הממצאים שהוצגו בפני הוועדה מצביעים על כך שהשינוי המוצע עשוי לתרום לתמריץ של כאל ודיסקונט לערער על שיווי המשקל המתקיים בעולמות התשלומים והאשראי, באופן שיוביל לצמצום הריכוזיות ולהגברת התחרות בשוק האשראי, שתתבטא באשראי המוצע לצרכן".

אריאל ברזילי, ראש האגף הכלכלי בתנועה לאיכות השלטון, מסר: "ההמלצות המנומקות של הוועדה שמסקנתן היא הצורך בהפרדת כאל מדיסקונט הן צעד משמעותי בהגברת התחרות בשווקים הפיננסיים. אולם אין המדובר בצעד מספיק. להשקפתנו, יש לפעול כבר מעתה על מנת להביא להפרדה מוחלטת בין חברות האשראי לבין הבנקים, ולפיכך יש לפעול בהקדם לניתוק הזיקה שנשארת בינתיים בין כאל לבנק הבינלאומי, שממשיך להחזיק ב28% ממניות כאל. אם שר האוצר הנכנס מעוניין להיאבק באמת ביוקר המחייה המחריף, מוטב שיפעל לניתוק כל הבנקים מכל חברות האשראי. חצי עבודה אינה מספיקה, ואנו קוראים לשר האוצר לפעול בנחישות".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully