וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הנגיד יעלה את הרבית? הבנק יספוג את התייקרות המשכנתא

עודכן לאחרונה: 1.1.2023 / 10:28

מקדימים תרופה לנגיד: לראשונה במערכת הבנקאית, בנק הפועלים הודיע כי יספוג את עליית הריבית הבאה של בנק ישראל ללקוחות קיימים העלולים להתקשות בתשלומי המשכנתא

מסורבי משכנתא. ShutterStock
יש מי שחוששים לאבד את ביתם בעקבות עליית הרבית שייקרה את ההחזר החודשי של המשכנתאות/ShutterStock

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, צפוי להודיע מחר על בעלאת הריבית במשק. אם לא תהיה הפתעה מרעישה, הרי שהריבית תועלה בחצי אחוז נוסף, שיצטרף אל העלאות הריבית הקודמות.

כתוצאה מעליות אלה יש מי שמתקשים לעמוד בהחזר החודשי של המשכנתא - ומאחר שהנחת העבודה היא כי צפויות עליות נוספות עד שתיבלם האינפלציה, בקרב חלק מהם קיים חשש אמיתי לאובדן דירתם.

בניסיון לסייע ללקוחותיו להילחם בתוצאות ההרסניות של "התייקרות הכסף", הודיע היום בנק הפועלי כי בעקבות העלאת ריבית בנק ישראל בחודשים האחרונים ועל מנת לאפשר ללקוחותיו להתמודד עם העלייה בהחזרי המשכנתא, הוא יספוג את עליית הריבית הבאה של בנק ישראל (הצפויה להתפרסם מחר, ה-2.1.23) - ויסייע ללקוחות העלולים להתקשות בתשלומי המשכנתא שלהם - כך שגובה ההחזר החודשי שלהם במסלול הפריים לא יושפע מעליית הריבית הזו וריבית הפריים תישאר עבורם בשיעור של 4.75% בשלב זה.

המהלך יתבצע במידה ותעלה הריבית וללא קשר לגובה עליית הריבית עליה צפוי להכריז בנק ישראל מחר.

המהלך תקף למשך שנה למעל עשרת אלפים לקוחות בעלי משכנתא קיימת בבנק הכוללת מסלול פריים (ומתייחס אליו בלבד), העונים על כל הקריטריונים הבאים:
• ללקוחות קיים נכס אחד המשועבד לבנק בגין המשכנתא
• שיעור המימון הינו מעל 60%
• ההחזר החודשי היה נמוך מ-5000 ש"ח (נכון ל-1.4.22, בטרם החלו עליות הריביות האחרונות)
• ההחזר החודשי הכולל התייקר (מאז 1.4.22) בסכום של למעלה מ-400 ש"ח בחודש
• ההלוואה משולמת ללא פיגורים

דב קוטלר. גדי דגון,
דב קוטלר, מנכ"ל בנק הפועלים/גדי דגון

על פי בדיקת הבנק, קריטריונים אלה מתייחסים ללקוחות המחזיקים דירה ראשונה עם משכנתא ממוצעת (ובכלל זה זוגות צעירים שרכשו דירה ראשונה) - אשר הושפעו במידה רבה יותר מעליית הריבית. ללקוחות אלה, השינוי יחול באופן אוטומטי והם יקבלו הודעה מהבנק בנושא.

לדברי הפועלים, המהלך מצטרף לפתרונות נוספים שמעניק הבנק ללקוחותיו, כדוגמת היוזמה עליה הכריז הבנק בחודש נובמבר האחרון - במסגרתה הוא מאפשר ללקוחות המעוניינים בכך להאריך את תקופת מסלול הפריים בהלוואה לדיור שלהם, תוך שמירה על יתר תנאי מסלול ההלוואה המקוריים - וזאת כדי לסייע ללקוחות ולהפחית את ההחזר החודשי במסלול זה, בכפוף לתנאי השירות.

מנכ"ל בנק הפועלים, דב קוטלר: "כבנק המוביל את המערכת הבנקאית בישראל קיבלנו החלטה לצאת במהלך יזום חסר תקדים ולהקפיא את עליית הריבית למעל עשרת אלפים לקוחות שלהערכתנו ספגו את ההתייקרויות הגבוהות ביותר בתקופה האחרונה. אנו קשובים לקשיי לקוחותינו וגאים להיות הראשונים במערכת הבנקאית היוצאים במהלך זה. אנו נמשיך ללכת לקראת לקוחותינו ולספק להם פתרונות נוספים בהמשך".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully