וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בעלי מניות באורכית מתכוננים ל"ישיבה סוערת" באסיפת החברה היום

ליאור כגן

27.2.2003 / 10:02

בעלי מניות המיעוט באורכית מנסים להתאגד במטרה להכשיל הצעות שנועדו לבצר את השליטה של מייסדי ומנהלי אורכית, יצחק תמיר ואריק פנט

בעקבות הידיעות מאתמול על בעלי מניות המתנגדים לאישור הצעות באסיפת בעלי המניות אורכית , פנו אתמול בעלי מניות נוספים באורכית לעו"ד ערן אילן ממשרד יגאל ארנון ושות', כדי לבחון אפשרות להצטרף להגשת תביעה נגד החברה. הפנייה של בעלי המניות באה בעקבות מכתב שהעביר עו"ד אילן לאורכית, ובו הוא מביע התנגדות לשורת הצעות העומדות לאישור אסיפת בעלי המניות של החברה שתתקיים היום.

בעלי המניות באורכית מתנגדים להצעות שמיטיבות עם שני מייסדי אורכית, איציק תמיר ואריק פנט, ומונעות אפשרות להשתלטות עוינת על החברה. תמיר מכהן כיום כנשיא אורכית ופנט הוא היו"ר והמנכ"ל. בעלי מניות מיעוט באורכית, המחזיקים בכמה אחוזים מהון, מתכננים להגיע היום לאסיפה שתיערך ב-10:00 בבוקר במשרדי אורכית ומצפים ל"ישיבה סוערת", כדבריהם.

בעלי המניות מעלים תהיות לגבי הקצאת מניות לעובדי החברה שבוצעה לפני כחודש. לטענתם ייתכן שמדובר בעסקה "מלאכותית" שנעשתה במטרה להגדיל את הון המניות של החברה ולדאוג לכך ששיעור החזקותיהם של פנט ותמיר לא יעלה על 25%. בלא הקצאה זו מגיעות החזקותיהם המשותפות של פנט ותמיר ליותר מ-25%. החזקה בשיעור גבוה מ-25% מחייבת אישור ברוב של שליש מבעלי המניות מהציבור הנוכחים באסיפה, משום שאלו החלטות הכוללות "עסקת בעלי שליטה".

פנט ותמיר יביאו בפני אסיפת המניות הצעה לפיה כל אחד מהם יקבל זכות לרכישת 140 אלף מניות במחיר הגבוה ב-10% ממחיר המניה בשוק בעשרת ימי המסחר הקודמים לרכישה. כמו כן תתבקש האסיפה לאשר כמה שינויים מהותיים בתקנון החברה אשר נועדו להקשות על החלפת דירקטורים. אחד השינויים שמבקשים השניים לאשר הוא למנוע אפשרות של פיטורי דירקטורים באסיפת מניות רגילה, אלא רק באסיפה השנתית.

שינוי אחר שמוצע הוא שכל חלוקת דיווידנד תחייב רוב של 75% מכלל בעלי המניות. המשמעות של צעד כזה הוא שלא ניתן לחלק דיווידנד ללא הסכמת פנט ותמיר, דבר המפחית את כדאיות ההשתלטות על החברה. "תיקונים מסוג כזה משרתים את בעלי השליטה בחברה ואינם משרתים את בעלי מניות המיעוט ואת בעלי המניות של החברה בכלל", כתב עו"ד אילן במכתב ששלח לחברה בשם אחת מבעלות המניות באורכית.

מניית אורכית נסחרת כיום במחיר של 5.83 דולרים, המייצגת לחברה שווי שוק של 26 מיליון דולר. בסוף דצמבר 2002 עמדו לרשות החברה מזומנים בהיקף של 123.5 מיליון דולר כנגד התחייבויות למחזיקי אג"ח בהיקף של 38.1 מיליון דולר. כלומר, עודף המזומנים של אורכית על התחייבויותיה הכספיות עמד בסוף דצמבר 2002 על כ-85 מיליון דולר.

קופת המזומנים הנאה של אורכית מהווה יעד להשתלטות, במיוחד לאחר שהתברר שהתוכניות העסקיות של החברה ל-2003, אשר כללו בעבר האצת קצב הניסויים בציוד תקשורת חדיש, אינן עומדות להתממש בשל עיכובים בשוק.

בסוף ינואר החליטו תמיר ופנט לרכוש 616 אלף מניות של אורכית שהחזיקה כלל תעשיות. מניות אלו מייצגות כ-12% מההון של אורכית. הרכישה כללה גם התחייבויות אג"ח שהחזיקה כלל בהיקף של 12.5 מיליון דולר. אורכית שילמה בעסקה 14.7 מיליון דולר. ייתכן שבעסקה זו ניטרלו תמיר ופנט התנגדות אפשרית של כלל לשורת ההצעות שיובאו לאישור באסיפת החברה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully