וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רפורמת החלפים: יבואנים לא יוכלו לשווק חלקי חילוף למוסכים

עודכן לאחרונה: 30.1.2023 / 12:41

הצעת החוק של שר הכלכלה לא נכללת בחוק ההסדרים, אך אם תעבור, צפויה להוזיל משמעותית את הביקורים שלנו במוסך. על פי ההצעה, יבואן שינסה להפריע ליבואן מקביל, ייענש בשלילת רישיון היבוא שלו. האם מדובר במהפכה?

תקלה במכונית. ShutterStock
מי לא מכיר את המחיר שאנחנו משלמים עבור חלק חילוף שהמוסכניק מבטיח לנו שהוא "אורגינלי"?/ShutterStock

כמה פעמים הגעתם למוסך בעקבות תקלה קטנה ויצאתם עם חשבון שגרם לכם להזיע, אחרי שהייתם צריכים להחליף בוכנה, צינור או רפידה - שהמוסכניק הבטיח שהם מקוריים מהיצרן מחו"ל? יתכן שבקרוב הסיוט הזה יחלוף וביקור במוסך יעלה פחות, גם בבריאות וגם בכיס.

במשרד הכלכלה החליטו להילחם במחירים של שוק החלפים לרכב, שנחשב לענף בעל רווחיות גבוהה מאוד, מהווה נתח משמעותי ממחזור המכירות של היבואניות ו... תורם ליוקר המחיה אתו מתמודדות משפחות רבות בישראל.

שר הכלכלה, ניר ברקת, מקדם חוק שימנע מיבואניות הרכב הבלעדיות לשווק חלפים למוסכים, החוק יובא לאישור הכנסת שלא במסגרת חוק ההסדרים. "חוק החלפים" אמור להפריד בין יבוא רכבים לשיווק חלפים, מה שאמור להוזיל את מחירם, הגבוה באופן משמעותי לעומת זה שבאירופה וארה"ב.

בדומה להצעת החוק שהגיש ברקת למניעת פגיעה בייבוא המקביל, שגובש בהובלת רשות התחרות ואושר אתמול בישיבת הממשלה, יבואן שינסה להפריע ליבוא החלפים באמצעים שונים (כמו למשל לחץ על היבואן בחו"ל שלא למכור סחורה), יסתכן בענישה כבדה.

במקרה של רפורמת התחרות שאושרה בממשלה - קנס בסך של עד 100 מיליון שקלים, שיוטל על יבואן שיחבל בהבאת מוצרים לארץ ביבוא מקביל. במקרה של רפורמת החלפים: המדינה תשלול מיבואן הרכב את היכולת להביא ולשווק את הרכבים בארץ.

ניר ברקת, בהשבעת הממשלה, 29 בדצמבר 2022. ראובן קסטרו
ניר ברקת, שר הכלכלה. האם החוק שהוא מקדם יצליח לעשות את מה שלא הצליחו לקיים יוזמות בעבר?/ראובן קסטרו

אורגינל מהיבואן

שוק החלפים נחלק לשניים: חלפים מקוריים של יצרן הרכב וחלפים שלא מגיעים בקופסה ממותגת של היצרן. גם התחליפים מחולקים לשניים, חלקי חילוף שמיוצרים על ידי החברות שמספקות אותם ליצרני הרכב, כמו חברת בוש למשל, וכאלה שמיוצרים על ידי חברות שמספקות למפיצים בלבד.

במרץ 2022 פרסם מבקר המדינה דוח שבחן את שוק החלפים בישראל וקבע שרוב החלפים שמוכרים יבואנים בלעדיים יקרים בכ-50% מאלה של יבואנים מקבילים ומחירי השאר גבוהים ב- 100% ואף ב- 200%. המבקר המליץ שמשרד התחבורה ורשות התחרות יפעלו להגברת התחרותיות בענף החלפים כדי להוריד מחירים.

במהלך השנים הוכרזו כמה וכמה רפורמות בשוק החלפים, שהיו אמורות להוזיל אותם בעשרות אחוזים, אך בפועל לא קרה דבר. בשנת 2013 הכריז שר התחבורה אז, ישראל כץ, על הגדלת התחרות בענף הרכב, וגם השרה היוצאת, מרב מיכאלי, השיקה את מדד מחירי חלקי החילוף, שנהגה בכלל בזמנה של מירי רגב במשרד. המדד היה אמור להביא בשורה לאזרחי ישראל, אבל ערך כמה השוואות מופרכות, היה מסורבל ולבסוף הפסיק להתעדכן אחרי כמה שבועות בלבד.

הדרך להוזיל את מחיר החלפים היא אותה הדרך שבה ניתן להוזיל מותגים מיובאים אחרים: הגדלת המודעות למחירים, הגדלת התחרות והסרת חסמים בפני יבוא. היצרניות מחויבות לפרסם באתרים שלהן את מחירון חלקי החילוף, אבל לצרכן ההדיוט קשה להתמצא בתוך הטבלה העמוסה בעשרות פריטים בעלי שמות סתומים. האם הרפורמה של ברקת תצליח לשנות את מה ששרי התחבורה לדורותיהם לא הצליחו? נותר רק לקוות לטוב.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully