וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

למה צריך לעניין אותנו שהריבית בארה"ב עלתה ב- 0.25%?

ד"ר מרים שוורץ-זיו

עודכן לאחרונה: 2.2.2023 / 10:54

הבנק המרכזי בארה"ב, ה"פד" האמריקאי, העלה את הריבית ב-0.25%. למה זה צריך לעניין אותנו, איך זה עשוי להשפיע גם על ריבית בנק ישראל, שקשורה לכיס של כולנו - ומה מבין מסלולי המשכנתא נראה כרגע הסביר ביותר?

נשיא הפד ג'רום פאוול. Drew Angerer, GettyImages
ג'רום פאוול, הנגיד האמריקאי. מאותת שהרבית תמשיך לעלות?/GettyImages, Drew Angerer

אתמול הודיע הבנק הפדרלי בארה"ב על העלאת ריבית הפֶד ב- 0.25%. מדוע צריכה ריבית הפד בארה"ב לעניין אותנו פה בישראל, במיוחד כשמדובר בהעלאה קטנה ביחס להעלאות הריבית הקודמות (שנעו בשנה האחרונה בין 0.5%-0.75% בכל פעימה)?

ראשית, כפי שכבר ראינו פעם אחר פעם במהלך השנה האחרונה, בנק ישראל מאמץ את השינויים החלים בריבית הפד, ומיישם את אותם השינויים פה בישראל על ריבית בנק ישראל. לכן, בהינתן שריבית הפד עלתה ב- 0.25%, לא יהיה מפתיע אם גם בנק ישראל יעלה (בישיבה הקרובה של הוועדה המוניטרית, שתתקיים ב- 20 בפברואר) את ריבית בנק ישראל ב- 0.25%, כך שריבית בנק ישראל תעלה מ - 3.75% ל - 4%, או, במונחים של ריבית פריים, מ- 5.25% ל- 5%.5.

ומדוע צריכה העלאה קטנה בריבית בנק ישראל לעניין אותנו? מהי המשמעות הכלכלית של העלאה "קטנה" של 0.25% על זוג עם משכנתא? נניח שאותו זוג לקח משכנתא על סך מיליון שקל במסלול פריים בריבית של 4% לתקופה של 20 שנה.

בכל חודש אותו זוג נדרש להחזיר 6,060 שקל. אולם כעת, לאחר עליית ריבית בנק ישראל, גם הריבית שאותו זוג יידרש להחזיר בכל חודש תעלה ב- 0.25%, ובהתאם, הם יידרשו מעתה להחזיר בכל חודש 6,192 שקל, כלומר עליה של 132 שקל.

על פני 20 שנה מדובר בתוספת של 31,680 שקל (במונחים נומינליים). כלומר גם עלייה של 0.25% בריבית בנק ישראל משפיעה באופן ישיר ולא מבוטל על ההחזרי המשכנתא שלנו, בהנחה שהמשכנתא צמודה לריבית הפריים.

ד"ר מרים שוורץ-זיו, מרצה בכירה למימון בבית הספר למנהל עסקים באוניברסיטה העברית וחברה בצוות המומחים של אלדר משכנתאות. מיכל רביבו,
ד"ר מרים שוורץ-זיו, מרצה בכירה למימון בבית הספר למנהל עסקים באוניברסיטה העברית וחברה בצוות המומחים של אלדר משכנתאות/מיכל רביבו

אז איזו משכנתא לקחת?

אז מה צפוי לנו בהמשך? הבנק הפדרלי בארה"ב אותת אתמול שעוד לא הגענו לשיא ריבית הפד ושצפויות עליות נוספות, אם כי מתונות יותר, משום שישנם סימנים מעודדים בכל הנוגע לקצב האינפלציה השנתי. כמו כן, הבנק המרכזי האירופאי צפוי היום (חמישי) להעלות את ריבית הבנק ב- 0.5%.

לסיכום, נראה כי עוד לא הגענו לשיא של ריבית הפד, ובהתאם, לשיא של ריבית בנק ישראל, אבל קצב העלאת הריבית בארה"ב יורד, ונראה כי אנחנו מתקרבים לשיא ריבית הפד וריבית בנק ישראל. כפי שהיה בעבר, סביר, כי עם התייצבות האינפלציה שאנחנו מתחילים לראות את סימניה, באופן מדורג, הריבית תרד במידה מסוימת, לרמות נמוכות יותר.

לאור הריביות הקיימות והצפויות, מהו מסלול המשכנתא המומלץ בתקופה זו?

מומלץ לקחת משכנתא שהריבית שלה תרד כשריבית בנק ישראל תרד, וגם שניתן יהיה למחזר בהמשך כאשר תרדנה הריביות. משכנתא בריבית קבועה אומנם נותנת ודאות בנוגע לסכום החודשי שנדרשים להחזיר בכל חודש, אך אם רוצים למחזר משכנתא בריבית קבועה חייבים לשלם עמלת פירעון מוקדם, הנעה בין כמה עשרות אלפי שקלים לכמה מאות אלפי ששקלים, מה שהופך לעיתים קרובות את מִחזור המשכנתא ללא כדאי.

כיום, בנק ישראל מאפשר לקחת עד שני שלישים מגובה המשכנתא במסלול בו הריבית צמודה לריבית הפריים. ב

מסלול ריבית פריים אומנם קיימת שונות גדולה יותר בגובה ההחזר החודשי הנדרש בכל חודש, משום שגובה ההחזר החודשי תלוי בריבית הפריים הנגזרת מריבית בנק ישראל, אולם לא קיים קנס כאשר ממחזרים את המשכנתא. לכן, נראה כי בנקודת הזמן הזו, מסלול ריבית הפריים אטרקטיבי יחסית.

הכותבת, ד"ר מרים שוורץ-זיו, היא מרצה בכירה למימון בבית הספר למנהל עסקים באוניברסיטה העברית וחברה ב"צוות המומחים" של חברת אלדר משכנתאות

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully