וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הירקות והפירות היקרים בעולם: מכת מוות לרפורמה בחקלאות

עודכן לאחרונה: 2.2.2023 / 14:39

הרפורמה בחקלאות שקידמה הממשלה הקודמת והייתה אמורה להביא לירידת מחירי הפירות והירקות, מתה ונקברה סופית. החקלאים אמנם יגישו תכנית חלופית, אבל מי שמכיר את מנגנון הפעולה של הלובי החזק בישראל, יודע שמדובר בסך הכל בטקטיקה למשיכת זמן

שוק הכרמל, תל אביב. ShutterStock
שוק הכרמל בתל אביב. היו שנים שבהן ישראל הייתה אלופת העולם בחקלאות, היום אנחנו אלופי העולם ביוקר המחיה/ShutterStock

עוד רפורמה של הממשלה הקודמת מתבטלת. לוואלה נודע כי שר החקלאות וארגוני החקלאים שוקדים בימים אלה על רפורמה חדשה בחקלאות, במקום הרפורמה שהייתה אחד מדגלי הממשלה הקודמת ופעלה להורדת מכסים ביבוא פירות וירקות, על מנת להוריד את יוקר המחיה. הרפורמה החדשה תוצג לממשלה ב- 23 בפברואר, עם תחילת הדיונים על תקציב המדינה.

מסתבר שאין זה משנה אם מדובר בממשלת שמאל, מרכז או ימין, הלובי החקלאי יצליח לתמרן כל ממשלה נבחרת ולמנוע הפחתה משמעותית במכס המוטל על יבוא של מוצרים חקלאיים לישראל: ארגוני החקלאים הכניסו להסכמים הקואליציוניים של ש"ס, יהדות התורה, עוצמה יהודית והציונות הדתית, מפלגתו של שר האוצר בצלאל סמוטריץ', סעיף שדן בהקפאת הרפורמה בחקלאות שהובילו השרים לשעבר, שר החקלאות עודד פורר ושר האוצר אביגדור ליברמן.

בסעיף שהתייחס אליה נכתב: "הממשלה תקדם רפורמה חדשה בתחום החקלאות, תוך שיימצא האיזון הנכון בין הפחתת המחירים וחיזוק החקלאות הישראלית. עד לגיבוש מתווה חדש כאמור, יוקפאו הרפורמות בחקלאות שגובשו על ידי הממשלה ה- 36, כל שהן לא נכנסו לתוקף באופן אוטומטי".
שר האוצר, בצלאל סמוטריץ', שדוגל בפתיחת השוק ליבוא, התעקש לקיים את מתווה הורדת המכסים בחמש פעימות, עליו חתמו החקלאים, שהשנייה בהן נכנסה לתוקף לפני חודש, אבל החקלאים מבקשים לעצור או לשנות גם אותן.

בצלאל סמוטריץ' יו"ר מפלגת הציונות הדתית באירוע משותף עם איתמר בן גביר 26 באוקטובר 2022. אבי רוקח
שר האוצר בצלאל סמוטריץ': למרות ההצהרות, רפורמה אמיתית בחקלאות כבר לא תהיה במשמרת שלו/אבי רוקח

"הייתה לי פגישה עם שר האוצר", אומר דובי אמיתי, יו"ר התאחדות האיכרים, "והוא אמר לי שהסכמים צריך לכבד, והוכיח את זה, כשהעלה את מחיר הביצים. הוא זה שהכניס את סעיף הורדת המכסים להסכמים הקואליציוניים. ברור ל נו שהורדת המכסים היא חלק מהאג'נדה של השר, אבל אני אשכנע אותו שלא צריך להוריד את כל מה שהוחלט עליו.

"סמוטריץ', כיו"ר הציונות הדתית, חתום בהסכם הקואליציוני על ביטול הרפורמה של הממשלה הקודמת ועל הצגת רפורמה חדשה, עליה אנחנו עובדים בימים אלה, שתתבסס על הכנסת דור צעיר לחקלאות, הגדלת היצור והתפוקה החקלאית, והגדלת שטחי החקלאות במדינת ישראל.

"אנחנו עובדים בשיתוף פעולה עם שר החקלאות, שהוא יהיה זה שיוביל את הרפורמה החדשה, שתיתן מענה לביטחון התזונתי, זאת דרך מהלך של הורדת יוקר המחיה ודאגה לכך שהעשירונים התחתונים יוכלו ליהנות מתוצרת חקלאית בריאה וראויה. שר האוצר ביקש מאיתנו להביא תכנית ארוכת טווח לחקלאות. הוא עוד טרם ראה אותו, אבל אנחנו מקווים שיאשר אותה".

sheen-shitof

עוד בוואלה!

זה כל כך טעים ופשוט: מתכון לבננות מקורמלות

בשיתוף חברת גליל
דובי אמיתי 6. ראובן קסטרו
דובי אמיתי, יו"ר נשיאות המגזר העסקי ויו"ר התאחדות האיכרים. הצלחה גדולי ללובי החקלאי. האם גם לצרכנים בישראל?/ראובן קסטרו

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully