וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"בעשור הקרוב יכניס לוויתן לקופת המדינה כ-46 מיליארד שקלים"

עודכן לאחרונה: 7.2.2023 / 15:25

כך אמר יוסי אבו, מנכ"ל NewMed Energy, בדיון הוועדה המיוחדת לעניין הקרן לאזרחי ישראל. עוד אמר כי עד לשנת 2033, יצטברו בקרן העושר כ- 52 מיליארד שקל

יוסי אבו, מנכ"ל NewMed Energy. ענבל מרמרי,
יוסי אבו, מנכ״ל NewMed Energy/ענבל מרמרי

במסגרת דיון בוועדה המיוחדת לענייני הקרן לאזרחי ישראל, בראשות ח"כ לימור סון הר מלך, בנושא: "סקירת חברות הגז: התקדמות בהפעלת מאגרי הגז, היקפי הפקה, לוחות זמנים להשגת היעדים והצפי לעתיד", הציג אבו את צפי ההכנסות למדינה בעשור הקרוב ממאגר לוויתן המבוססות על דוח עתודות ומשאבים מותנים עדכני של המאגר. על פי נתונים אלו סך התשלומים ממאגר לוויתן בלבד בעשור הקרוב יסתכם ב-46.1 מיליארד שקל.

בנוסף, להערכת NewMed Energy, על בסיס נתונים פומביים של מאגר תמר, צפי התשלומים מהמאגר בעשור הקרוב יסתכם בכ-45 מיליארד שקל. סכום הכולל תמלוגים, מיסים והיטל שישנסקי.

בוועדה הציג אבו כי להערכת NewMed Energy מעתה ועד שנת 2033 יצטבר בקרן העושר סכום של כ-52 מיליארד שקל, וזאת ממאגרי תמר ולוויתן בלבד, ולא כולל את מאגר כריש תנין. כמו כן, סכום זה לא כולל את המיסים והתמלוגים המועברים למדינה.

סה"כ משנת 2013 ועד היום שולמו לקופת המדינה מיסים ותמלוגים בגובה של כ-16.7 מיליארד שקל, שנתקבלו ממאגרי לוויתן ותמר, ולא כולל היטל שישנסקי.

בחישוב הכולל את מאגר ים תטיס, שההפקה ממנו הסתיימה לפני מספר שנים, מדובר בכ-20 מיליארד שקלים שנכנסו ישירות לקופת המדינה מפעילות הגז הטבעי בלבד.

יתרה מכך, החיסכון המשקי על פי נתוני הממשלה, בשנת 2021 לפני משבר האנרגיה, חסך למשק הישראלי כ-65 מיליארד שקל, כתוצאה מהגז הטבעי הישראלי.

התחזיות שהוצגו לא כוללות שלבי פיתוח נוספים במאגרים, שעשויים להגדיל את היקף המכירות וכתוצאה מכך להגדיל באופן משמעותי את הכנסות המדינה. לנושא הייצוא יש משמעות דרמטית להכנסות המדינה. שהרי ככל שיוגשמו יותר יעדים כך תהייה עליה בהכנסות, הן מכמות ההפקה שגדלה, והן מהמחירים הגבוהים יותר בעולם.


יוסי אבו מנכ"ל NewMed Energy: "ישראל נהנית ממחיר גז טבעי יציב ואטרקטיבי ובעיקר מביטחון אנרגטי. המחיר בישראל נמוך יותר דרמטית מאשר בשאר מדינות העולם ומאפשר השקעות במשק הישראלי ותכנון קדימה. היום ברור יותר מתמיד שמדינת ישראל נהנית מביטחון אנרגטי והיא אחת מהבודדות בעולם שלא הרגישה את משבר האנרגיה הודות לגז הטבעי הישראלי, מתמר ולוויתן וכעת גם מכריש תנין. מהיום ועד 2033 ייצבר בקרן העושר סכום של כ-52 מיליארד ש"ח, רק ממאגר תמר ולוויתן, ללא חישוב כריש תנין."

עוד ציין אבו: "אנחנו עובדים מסביב לשעון, כשותפי לוויתן לפתח מתקן ייצוא עצמאי של LNG לייצוא גז טבעי מישראל. ככל שנראה לעולם שיש אופציות ייצוא מישראל ושמדינת ישראל יודעת לספק גז טבעי לעולם - כך הביקוש יעלה. לישראל יש את היכולת לספק גז טבעי כחול לבן לאירופה ואסיה. אנחנו מתכננים להכפיל את הכמות של לוויתן, כשחלק מהכמות תלך למשק המקומי, כמענה לביקושים וחלק לייצוא. עם שלבי פיתוח נוספים, היקף המכירות יגדל ועימו גם הכנסות המדינה."

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully