וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הממשלה מושכת מרזרבות בנק ישראל: ירידה של 1.7% ביתרות המט"ח בפברואר

אמיר טייג

2.3.2003 / 15:12

הירידה, לרמה של 23.04 מיליארד דולר, נובעת ממשיכות הממשלה למימון פעולותיה בחו"ל; למעט דצמבר, בו נרשמה עלייה קלה, זה החודש השביעי ברציפות בו נרשמת ירידה ביתרות המט"ח

חודש נוסף של ירידה ביתרות המט"ח נרשם בפברואר. בתום החודש הסתכמו יתרות המט"ח של בנק ישראל ב-23.04 מיליארד דולר, ירידה של 1.7% לעומת חודש ינואר. מלבד חודש דצמבר, בו נרשמה עלייה קלה ביתרות המט"ח, זה החודש השביעי ברציפות בו נרשמת ירידה ביתרות המט"ח.

מבנק ישראל נמסר כי ירידה זו נובעת ממשיכות הממשלה למימון פעולותיה בחו"ל וכן ממשיכות הבנקים מפקדונותיהם בבנק ישראל. יש לציין כי בהשוואה לנתוני ינואר אשתקד רשמו יתרות המטבע חוץ ירידה שנתית של 4.1%. מלבד 400 מיליון יורו לא גייסה המדינה מט"ח במהלך שנת 2002. משיכות המט"ח מקופת בנק ישראל על ידי הממשלה נועדו לאפשר עמידה בהוצאותיה הדולריות השוטפות בחו"ל, הכוללות קניות שוטפות והחזר הלוואות.

יתרות המט"ח של בנק ישראל הן גורם חשוב התומך בחוסנו של השקל. במקרה קיצוני בו יותקף השקל על ידי ספקולנטים שימכרו שקלים וירכשו דולרים עשוי הבנק לנצל יתרות מטבע אלו, להתערב במסחר ולהזרים ביקושים לשקל מול הדולרים שבקופתו. הירידה המצטברת ביתרות המטבע במחצית השנה האחרונה עשויה להוות נורה אדומה לגבי חוסנו של השקל.

חברות דירוג האשראי הבינלאומיות שוקלות את יתרות המטבע גם כחלק מיכולתה של ישראל לפרוע התחייבויותיה כלפי חוץ. הטענה היא כי יתרות המטבע הנוכחיות של ישראל גבוהות מספיק על מנת לעמוד במתקפות על השקל, וכן על מנת להבטיח החזר החובות במט"ח של המשק הישראלי. מרבית הכלכלנים וראשי בנק ישראל מניחים כי רמת היתרות הנוכחית מספיקה על מנת לשמור על חוסנו של השקל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully