וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יו"ר ההסתדרות: "אנחנו בשיח עם משרד המשפטים בנושא הרפורמה"

עודכן לאחרונה: 2.3.2023 / 17:42

ארנון בר דוד קיים ריאיון ראשון לאחר השגת הסכם השכר לעובדי המגזר הציבורי והפתיע כשסיפר שהוא מנהל מו"מ על סעיפים ברפורמה: "אנחנו כרגע בשיח עם משרד המשפטים בנושא הזה כדי להוריד קצת" על שר המשפטים אמר: "אני יודע לדבר אתו"

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' ויו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד, משיקים את הסכם השכר במכזר הציבורי. עודד קרני לע"מ,
מרוצה מאוד מההסכם. ארנון בר דוד עם בצלאל סמוטריץ'/עודד קרני לע"מ

ארנון בר דוד, התראיין לתכנית "איפה הכסף" ברדיו 103 והגיב לראשונה על ההסכם שהושג בין האוצר להסתדרות בעניין השכר במגזר הציבורי.

מה כולל הסכם?
"אנחנו מדברים על שני הסכמים, אחד שהוא הסכם המגזר הציבורי, שהוא לב העניין, ובמקביל אליו ולא פחות חשוב הוא הסכם הסייעות בבתי הספר ובגני הילדים, הפכנו את המקצוע הזה לתומכת חינוך. שני ההסכמים האלה חיכו אחד לשני עד שסיימנו אותם. אני שמח שהיום הצגנו בפני ציבור העובדים את שני ההסכמים האלה במקביל ויש פה בשורה למאות אלפי עובדים במדינת ישראל לקראת החג, אני חושב שמגיע לעובדים אחרי התקופה הקשה שהייתה".

מה יש בו?
"יש בו כמה נדבכים, הנדבך הראשון - יש פה תוספת חד פעמית של 6,000 שקל, שזו ממש תוספת משמעותית לקבל באמצע החיים תוספת כזאת שתשולם בראשון באפריל לקראת החג. יש בו תוספת שקלית בת 500 שקלים שתצטרף לעלייה בשכר המינימום, העובדים יראו תוספת בברוטו תוספת של 1,000 שקל, למי שיש לו באזור של שכר המינימום. יש בו קיצור שבוע עבודה עד ל־40 שעות שזה משמעותי הדבר הזה והוא מקצר את שבוע העבודה למעשה כמעט ביום בחודש, זה דבר שאני דיברתי עליו הרבה זמן ואני שמח שהצלחנו בהסכם הזה להכניס את זה".

"יש בהסכם הזה תקציב ייעודי לחיזוק סקטורים שזקוקים לחיזוק כמו אחיות, עובדות סוציאליות, פסיכולוגים, עובדי בתי משפט, עובדי בתי חולים. יש קופסא נוספת של כסף בשלטון המקומי בשיעור של שני אחוז והתוספת הזאת לסקטורים החדשים היא של שלושה אחוז. כלומר יש פה נדבכים על נדבכים של הסכם שמגיע לסדר גודל עם השנים של בין 17 ל־20 אחוזים".

"לגבי הסייעות, יש פה רפורמה של ממש. אנחנו מעלים אותן בשכר בין 20 ל־30 אחוז, הסייעות המתחילות לגמרי שהן סייעות לילד בודד, שיש לנו כמות מסוימת די גדולה משם, יעלו לשכר של 7,000 שקל בסיס ועוד 600 מענק במשרה מלאה. סייעת בגן ילדים תקבל 7,200 פלוס 600, וסייעת בחינוך מיוחד, הצלחנו להגיע איתה ל8,000 פלוס 600. וזה עוד בלי תוספות של השכלה או של רמה של העובדות, יכולות להגיע לתוספת של עד עוד 1,600 שקל.

כל קידום בקבוצה הוא של 400 שקל ויש פה גם אופק עתידי לעובדות שמתחילות עכשיו. הפכנו את המקצוע הזה לאטרקטיבי - הן יכולות להגיד להגיע אפילו ל־10,000 וגם ל־11,000 שקל למי שיש איזו תוספות. מבחינתי, אני חושב שיש פה בשורה ענקית לסייעות, שזה מקצוע בעייתי וקבוצה שאני עובד עלייה כבר הרבה זמן, אני יודע שהן תקפו, אני יודע שהן התלוננו, היה שווה להן לחכות להסכם הזה כי ההסכם הזה הוא בשורה של ממש, הוא רפורמה של ממש".

ברגע שאתה מסיים משא ומתן מהר וסמוטריץ' נותן לך מחמאה, אולי עשית משהו לא טוב?
"אני עשיתי בדיקה עם עצמי אם אני יודע לעשות הסכם מסגרת עם ממשלת ימין על מלא ועם שר שהוא לא מאוהבי ההסתדרות ואתה יודע כשהוא נכנס לתפקיד, מה היו היחסים בנינו? אם אני מצליח לפצח את זה ולהביא הסכם בלי שביתה, וזה לא צ'יק צ'ק, זה לקח חודשים של לילות ולילות. וואלה, מצאתי בן אדם שאפשר לעבוד איתו, שאפשר לדבר איתו, בניגוד לתדמית שלי אצלו ושלו אצלי".

"עצם העובדה שישבנו היום תחת שולחן אחד, סביב שולחן אחד, שישבנו שנינו משני המחנות, ואנחנו חותמים על הסכם ואנחנו מסתכלים אחד לשני בעיניים ואנחנו יודעים לעבוד, זה אחד הדברים החשובים שהיו היום במסיבת העיתונאים. ואני מצפה שמדינת ישראל יסתכלו אחד לשני בעיניים ויפסיקו לחשוב על כל אחד שהוא איזה שהוא מפלצת שאי אפשר לעבוד איתה, אפשר לעבוד עם כל אחד. בדרך שלי אפשר להביא גם שקט בכל עם ישראל כמו שהבאתי לעובדים במדינת ישראל".

על הסכם השכר של הסייעות ושל המגזר הציבורי - https://finance.walla.co.il/item/3562605

יריב לוין, בצלאל סמוטריץ', מליאת הכנסת, 20 בפברואר 2023. ראובן קסטרו
אחרי שסגר עסקה עם סמוטריץ', אמר על יריב לוין: "אני יודע לדבר אתו"/ראובן קסטרו

לא רואה איך הרפורמה תפגע בעובדים

אחרי שסיים למנות את הישגי ההסתדרות במו"מ על הסכמי השכר, הפתיע בר דוד כאשר התייחס באופן מפויס למחלוקת שנדמה כי קורעת מבפנים את אזרחי ישראל:

אולי זה בשביל לקשור לך את הידיים שלא תצטרף למחאה?
"נו באמת. אני מנהיג עובדים כבר 30 שנה ואני הייתי בהפגנות ואני באתי משם, אי אפשר לעבוד עליי ואי אפשר לשחק איתי ואני נבחרתי כדי לייצג את העובדים ולהביא להם פרנסה. אני 30 שנה מביא פרנסה לעובדים, מביא דרגה ועוד דרגה ועוד תוספת ועוד לימודים, בשביל זה אני עובד, בשביל זה כל חיי מוקדשים לעובדים".

"שמתי לעצמי מטרה אחרי די הרבה שנים שלא היה פה הסכם, להביא הסכם, רפורמות ובשורה לעובדים ובשביל זה נבחרתי. אני מוביל גוף של 8,000 עובדים ואני רואה את זה לנגד עיניי, זה הכול.

לכן כל הדיבורים האלה מיותרים, הם בכלל לא בכיוון, אף אחד לא מתעסק איתי בדברים האלה, לא דובר בכלל ואני לא שם ולא הייתי שם. אני חושב שאני לא אערב את ההסתדרות כרגע בדבר הזה. אני אקרא כמובן להידברות ואנחנו יוצאים היום בקמפיין גדול שיצא בכל הרשתות להידברות ושעם אחד אנחנו. זאת ההסתדרות, אני אמצא בכל מקום, בכל המפלגות והכוח של ההסתדרות בכנסת הוא עצום".

אם תשונה הועדה למינוי שופטים, ברור לך שבהינתן דבר כזה, יש פגיעה קשה מאוד בעבדים
"תקשיבו, יש הרבה מסננים לפני שזה מגיע בכלל וצריך לקבל החלטות, עד היום מי קיבל החלטות בוועדה למינוי שופטים? ממשלות ימין. הן מינו את השופטים ואף אחד לא הביא קהלת.

ושר המשפטים, עם כל זה שכולם מטפסים עליו, אני יודע לדבר איתו. אנחנו כרגע בשיח עם משרד המשפטים בנושא הזה כדי להוריד קצת, ויכול להיות שיהיה מינוי שופטים בבתי הדין לעבודה כדי לייצר עוד מנגנון ביקורת כדי שלא יהיה מצב כמו שאת מתארת אותו. אנחנו מודעים לזה שאין שום סיכוי ואי שום סיבה. מהבחינה הזאת אני לא רואה שום סיבה ואיום על העובדים.

אם יהיו מהלכים שאני אראה בסוף שהם אפוקליפטיים, ואני לא רואה את זה קורה, אם זה ינסו לבחון אותי אני יודע להגיב, זה הכול".

מתי תגיד 'עד כאן'?
"אני מבחינתי יש לי את הקווים האדומים שלי, כולם יודעים אותם - פגיעה בעבודה המאורגנת, פגיעה בעובדים, רדיפה אחרי עובדים, אים ינסו לפגוע בבתי הדין לעבודה או לבטל אותם או להוריד בסמכותם, זה קו אדום. אנחנו מבינים עין בעין, אני מדבר ויש שיח עם כל השרים של הממשלה הזאת, אני אחד היחידים במדינת ישראל שיודע לדבר איתם.

אז בואו, תשמחו גם על זה שאנחנו יודעים לדבר עם כל המחנות ולהוריד את כל האנשים מהעצים. אני אופטימי מטבעי ואני לא רואה פה כרגע איזה ניסיון ללכת מול העובדים. גם אין שום יכולת בכנסת לחוקק חוק מול ההסתדרות".

אתה איכשהו סגרת יופי הסכם עם משרד האוצר אבל אולי אתה יכול לתת מהניסיון שלך, עצה פרקטית לשני הצדדים
"אתה רואה שהנשיא פה פנה בקריאה נרגשת ובנאום בנוי היטב וזה לא עובד. כולם רצים כרגע לעבר הקיר, צריך לעצור לפני הקיר, לדבר להבין שאנחנו עם אחד. אני יכול לתת עצה, אפשר לגשר על הדברים, יש דברים שאפשר לעשות אותם בצורה אחרת.

אני לא אוהב את הרפורמה האת ואת ההיקף שלה וזה שזה בא במכה. גם אני רוצה לשנות אצלי דברים בתוך המערכת שלי ואני לא עושה את זה במכות ואני עושה את זה בשבילם. זה לא דברים פשוטים ואני מציע לכל החברים שאני מדבר איתם בצד הימין של המפה בפוליטית, 'בואו תעצרו, בואו נדבר', אני מנסה, ועכשיו יהיה לי הרבה יותר זמן לנסות לגשר ולנסות להוריד את השיח הרעיל שיש פה במדינת ישראל".

סייעה בהכנת הכתבה: נויה חסון 103fm

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully