וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ההגבלות על קצא"א לא יוסרו? לא יכנס דלק לישראל בחירום

עודכן לאחרונה: 13.3.2023 / 14:44

יו"ר קצא"א, ארז כלפון: "אם ההגבלות על פעילות קצא"א לא יוסרו - יהיה בלתי אפשרי להכניס דלק למדינת ישראל בשעת חירום והביטחון האנרגטי יפגע". הדברים נאמרו בוועידה הלאומית לאנרגיה 2023, של המכון הישראלי לאנרגיה וסביבה

ארז כלפון. דור סיתהכל,
יו"ר קצא"א, ארץ כלפון בוועידה הלאומית לאנרגיה 2023, של המכון הישראלי לאנרגיה וסביבה/דור סיתהכל

יו"ר קצא"א, ארז כלפון: "אם ההגבלות על פעילות קצא"א לא יוסרו - יהיה בלתי אפשרי להכניס דלק למדינת ישראל בשעת חירום והביטחון האנרגטי יפגע".

עוד הזהיר כלפון כי "המשך הפגיעה בפעילות קצא"א תוביל למשבר אנרגיה חמור ומסוכן בישראל ופגיעה אנושה בביטחון האנרגטי. חלק ניכר מיכולות מדינת ישראל בנושא זיהום ים - נמצאות בידי קצא"א, במחסניה ובכלי השיט שלה - בשגרה ובחירום. על קצא"א ועליי מוטלת האחריות לוודא אספקת אנרגיה רציפה לאזרחי המדינה - במשמרת שלי לא יהיה משבר אנרגיה - לא נהיה אירופה".

כלפון, שהשתתף בוועידה הלאומית לאנרגיה 2023, של המכון הישראלי לאנרגיה וסביבה, בפאנל "האנרגיה כקטר להובלת תחבורה, תשתיות ומקורות אנרגיה עתידיים", התייחס לחשיבות של שמירה על ביטחונה ועצמאותה האנרגטית של מדינת ישראל ולסכנות הטמונות בפגיעה בכשירות המתקן.

כלפון הוסיף: "קצא"א היא שער האנרגיה של מדינת ישראל ולפעילותה חשיבות אסטרטגית למשק האנרגיה, לתפקודו הרציף ולביטחונה האנרגטי. פגיעה בפעילות קצא"א תוביל למשבר אנרגיה חמור ומסוכן בישראל ופגיעה אנושה בביטחון האנרגטי. מתקן קצא"א באילת הינו נכס אסטרטגי-ביטחוני שמאפשר אספקת מקורות אנרגיה רציפה בשגרה וביתר שאת בחירום - כל פגיעה בכשירות המתקן תביא לפגיעה בביטחון האנרגטי.

במשך שנים קצא"א רוקמת ובונה מערכת יחסים אישית, עסקית ומקצועית עם חברות בינלאומיות, ואם תיפגע פעילות קצא"א בשל ההגבלות עליה ושינוי המדיניות הרי שמערכת היחסים עם לקוחותיה הבינלאומיים תיפגע אף היא. פגיעה כזו בהכרח תוביל לכך שבשעת חירום יהיה קשה מאוד להביא דלק למדינת ישראל, חברות בינלאומיות לא יראו בקצא"א כיעד אטרקטיבי לאחסון דלקים."

על מנת להדגיש את האבסורד הציג כלפון שקף המציג נתונים אודות נמל עקבה, השוכן כ-4 ק"מ בלבד ממפרץ אילת. על פי השקף בנמל עקבה עוגנות כ- 2,000 אוניות מידי שנה וכ-220 מכליות עמוסות בדלק וכימיקלים. כלפון התייחס לנתונים ואמר: "כל מה שקורה שם בנמל עקבה יכול בקלות להגיע אלינו למפרץ אילת. אבל לעומת עקבה, פה אצלנו במפרץ אילת, לקצא"א יש אמצעי בטיחות, הגנה ומניעה מהטובים בעולם.

החל מחוסם ימי 360 מעלות, שמקיף אוניה בעת עגינתה, מערך טיפול באירועי חירום עצמאי וזמין 24/7, מערך טיפול באירועים ימיים ואמצעי ניטור מהמתקדמים בעולם. אנחנו לא חוסכים באמצעים ומשאבים ומשדרגים כל הזמן את יכולות הבטיחות שלנו וכן משקיעים את מירב המאמצים והאמצעים באמצעי מניעה להתרחשות אירוע. רק לסבר את האוזן, חלק ניכר מיכולות מדינת ישראל בנושא זיהום ים - נמצאות בידי קצא"א, במחסניה ובכלי השיט שלה - בשגרה ובחירום".

בנוגע לחיסיון שהוארך לאחרונה לבקשת המדינה הדגיש כלפון: "לקצא"א אין שום חיסיון בנושאי הגנת סביבה, וגם אם יחזרו על אמירות שגויות מספר רב של פעמים - הן לא יהפכו לאמת. קצא"א אינה נהנית מחיסיון על נושאים הנוגעים להגנת הסביבה, תכנון ובניה ועוד ופועלת על פי החוקים וההנחיות, ככל חברה ממשלתית. החברה איננה מבקשת את החיסיון, אלא המדינה ומשרד האוצר משיקולים מדיניים ביטחוניים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully