וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רק מ-2024: כמה כסף שוות הקלות המס להורים?

עודכן לאחרונה: 19.3.2023 / 15:27

משנת 2024 יזכו הורים לילדים מגיל 6-17 לנקודת זיכוי נוספת במס ההכנסה. כמה שווה ההטבה, מי יהנו ממנה ולמה יש כבר מי שממהרים לכנות אותה: "הטבה על הקרח"? כלומר, דרך מרוככת של הממשלה למסמס עוד הבטחת בחירות שאין ביכולתה לקיים?

ילד עם תיק בית ספר. ShutterStock
אל תבכה ילד, אמא ואבא יקבלו הקלות במס הכנסה רק ב-2024 - וגם זה לא בטוח/ShutterStock

קיום של הבטחת הבחירות למלחמה ביוקר המחיה, או אולי ההפך: דרך יצירתית לבשר לציבור שעוד הבטחת בחירות של השותפות לקואליציה, ערב הבחירות, לא תתממש לעולם? תלוי את מי שואלים.

ממשלת ישראל אישרה בישיבתה השבועית, את הצעת החוק של שר האוצר, בצלאל סמוטריץ' להענקת נקודת זיכוי נוספת במס להורים לילדים בגילאים 6 עד 17 והשוואת מענק העבודה של אבות עובדים לזה של אימהות עובדות.

הצעת החוק תועבר כעת לאישור הכנסת, ותיכנס לתוקף בתחילת שנת 2024, בכפוף לאישור הכנסת ולאישור תקציב המדינה לשנים 2023 ו-2024.

לכאורה מדובר בבשורה משמחת לכל הורה, אבל יש כמה מוקשים - בעיקר מוקש גדול אחד שנעוץ בתאריך תחילת ההטבה.

ראשית, לפרטים: בהתאם להצעת החוק שאושרה היום, החל משנת 2024 ואילך תינתן נקודת זיכוי אחת נוספת לגברים ולנשים בגין כל ילד שמלאו לו לפחות 6 שנים וטרם מלאו לו 18 שנים במהלך שנת המס.

משמעות ההצעה היא שגברים יהיו זכאים לנקודת זיכוי אחת במס ונשים יהיו זכאיות ל-2 נקודות זיכוי במס בגין כל ילד בטווח הגילאים האמור. שווי נקודת זיכוי במס בשנת 2023 הוא 2,820 שקל בשנה ומשמעותה של כל נקודה היא הפחתה של 235 שקל מחבות המס החודשית של מי שזכאי לה.

כיום, אישה זכאית לנקודת זיכוי אחת במס בגין כל ילד בטווח הגילאים האמור. בנוסף, בשנת 2022 היו זכאים אבות ואימהות לנקודת זיכוי אחת נוספת במס בגין כל ילד בגילאים 6 עד 12, והצעת חוק המאריכה את תוקפה של הטבה זו עד תום שנת 2023 נמצאת בהליכי חקיקה מתקדמים ותובא מחר לאישור ועדת הכספים של הכנסת.

אמא הולכת עם ילדים. ShutterStock
ילדים בדרך לבית הספר. הטבה משמעותית למשפחות מרובות ילדים, אבל רק בתנאי שאכן תמומש/ShutterStock

בפועל, יישומן של שתי הצעות החוק (זו שאושרה בממשלה היום וזו שתובא לאישור ועדת הכספים מחר) יביא למצב שבו הורים לילדים בגילאים 6 עד 12 יקבלו נקודת זיכוי אחת נוספת ברצף מתחילת שנת 2022 ואילך, ובתחילת שנת 2024 יתארך טווח הגילאים המזכה בנקודת זיכוי נוספת במס לטווח הגילאים של 13 עד 17 שנה.

הורה במשפחה חד הורית שכלכלת הילדים עליו, הזכאי כיום לנקודת זיכוי אחת במס בגין כל ילד בטווח הגילאים האמור, יהיה זכאי בעקבות יישום החוק ל-2 נקודות זיכוי במס והורה במשפחה חד הורית שכלכלת הילדים אינה עליו, יהיה זכאי לנקודת זיכוי אחת במס. הורים יחידים יהיו זכאים בעקבות יישום החוק ל-2 נקודות זיכוי נוספות במס.

בנוסף, אישרה הממשלה את הגדלת מענק העבודה לאבות. כיום, אימהות עובדות או עצמאיות זכאיות למענק עבודה הגדול ב-50% ממענק העבודה שניתן לאבות עובדים או עצמאיים. בהתאם להצעה שאושרה, מענק העבודה של אבות יושווה לזה של אימהות משנת 2023 ואילך. בקשות למענק עבודה לשנת 2023 יוגשו החל משנת 2024.

sheen-shitof

וזה כחול לבן

המכשיר שמשנה את כל מה שידעתן על רענון ומיצוק עור הפנים

בשיתוף פרמייר
שר האוצר בצלאל סמוטריץ' מציג את תקציב המדינה והתוכנית הכלכלית לשנים 2023-2024, באולם בבניין ג'נרי, בנק ישראל 7, ירושלים. רוני כנפו
שר האוצר בצלאל שמוטריץ'. מיהר לברך, אבל האם הוא גם יהיה זה שיקיים?/רוני כנפו

הפרה של הבטחת בחירות, אבל באריזת מתנה

שר האוצר בצלאל סמוטריץ', שנעדר מישיבת הממשלה בגלל נסיעה לפריז, מיהר לברך על ההחלטה ואמר: "כפי שהבטחנו, נאבקים ביוקר המחיה. הרחבת נקודות הזכוי להורים לילדים עד גיל 17 תעניק מאות שקלים למשפחות של הורים עובדים. כל אזרחי ישראל מתמודדים עם יוקר המחיה ומשרד האוצר בראשותי עושה צעדים רבים כדי להאבק ולהקל על אזרחי ישראל.

הבאנו תקציב מדינה אחראי שישמור על עוצמתה של כלכלת ישראל והבאנו צעדים שיקלו על המשפחות ויגדילו את ההכנסה הפנויה של האזרחים. נמשיך לעבוד למענכם ולמען מדינת ישראל".

אלא שמעבר לכך שההטבה היא משמעותית יותר ככל שעולה מספר הילדים למשפחה, הרי שבעוד שר האוצר מברך, יש מי שמיהרו להפנות את העובדה לכך שההחלטה, שבתחילה הייתה אמורה להיות מיושמת כבר בשנה זו, תיושם רק מהשנה הבאה, כלומר 2024.

"לכאורה זו אכן בשורה, בעיקר למשפחות מרובות ילדים", אמר אותו גורם. למעשה כבר למדנו שאת כל הבטחות הבחירות שאי אפשר לקיים, הוציאו מתקציב 2023 והעבירו לתקציב 2024. למה? כי מצד אחד זה מאפשר להם להגיד שההבטחה מתקיימת. מצד שני, הדיונים על תקציב 2023 עוד לא תמו, קל וחומר שאלה על תקציב 2024 עוד לא החלו.

אז יש החלטת ממשלה ואולי יספיקו גם לאשר בכנסת. ביג דיל. הרי דווקא הממשלה הזאת מלמדת אותנו כמה החלטות של ממשלות קודמות וכנסות קודמות, לא ממש מחייבות ממשלות חדשות".


אם כך, קצת כמו בחינוך חינם לגילאי 0-3, זו דרך מרוככת להציג לציבור את העובדה שהבטחת הבחירות הופרה, כי עד לתקציב הבא, אף אחד לא יודע איזו ממשלה תהיה כאן, אם בכלל".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully