וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ארנון בר דוד: "פוטר שר ביטחון כאילו שאנו ברפובליקת בננות"

27.3.2023 / 17:22

יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד דיבר ב-103fm על ההחלטה להשבית כליל את המשק: "המדינה מתפרקת מול העיניים" • טען: "כשרה"מ יודיע על עצירת החקיקה, נפסיק את השביתה"

בווידאו: יו"ר ההסתדרות מכריז על שביתה במשק בעקבות הדחת שר הביטחון/יותם רונן

אמש (א') החליטו בהסתדרות להודיע על השבתה כללית של המשק, זאת כמחאה על התנהלות הממשלה עם הרפורמה במערכת המשפט והודעתו של רה"מ בנימין נתניהו לפטר את שר הביטחון יואב גלנט. יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד שוחח על כך עם ליאת רון ויעל אילון ב־103fm.

"אתמול בלילה נחצו כל הקווים האדומים. אנחנו לא בימים רגילים. אתמול בלילה היה יום שאני לא זוכר אותו הרבה מאוד שנים", אמר, והוסיף: "אנשים היו ברחובות, והבוקר אנשים מבוגרים עצרו אותי ובכו שהלכה להם המדינה. מעבר לזה, פוטר שר ביטחון במדינת ישראל, כאילו שאנחנו ברפובליקת בננות. הוא פוטר בלילה, בהחלטה של שניים-שלושה אנשים, זה דבר שהוא בלתי אפשרי".

המשיך ואמר: "לכן, מבחינתי, כשנחצו כל הקווים האדומים לא היה מנוס מלצאת לשביתה הזאת, וזו לא שביתה רגילה. זו שביתה שמשתתפים בה כל המגזר העסקי. פעם ראשונה בבית ההסתדרות, ישבו כל מנהיגי העובדים ומעסיקים במשק הישראלי, יד ביד, כל המנכ"לים של חברות הביטוח, של הבנקים, של בתי החולים, של המלונאות במדינת ישראל וכדומה, וגם כל אלה שהיו במחאה, אנשי שב"כ לשעבר ואלופים וכדומה - יד אחת, אנחנו הכרזנו על שביתה והיא פרצה. מה שיעצור אותה, זו הפסקת החקיקה המיותרת הזאת, כי לא על זה הלכנו לבחירות. הבחירות ב־1 בנובמבר לא היו על רפורמה משפטית, היו על דברים אחרים. זה היה על יוקר המחיה, על איראן כמובן, על שלום עם סעודיה".

אתה מחכה למה? שיגנוז?

"אני מחכה מ־10:30 למסיבת עיתונאים שרה"מ קבע מראש והוא דחה אותה, שבה הוא מודיע שהוא דוחה את החקיקה. זה כרגע מה שאנחנו מחכים, וגם את זה הוא לא מסוגל כרגע לייצר. ברגע שהוא יודיע שהוא עוצר את החקיקה, אנחנו נעצור את השביתה. זה המצב".

בהמשך התייחס גם להסכם שביצע עם שר האוצר סמוטריץ' בקשר למגזר הציבורי, והדגיש, כי אין קשר בין זה לבין השביתה. "אני כרגע לא מדבר על עובדים. יש פה אירוע, אני כרגע ירדתי מהקטע של העובדים. אתם יודעים טוב מאוד שבנושא של העובדים, אני יודע להתמודד מצוין, אני לא צריך שביתות והגעתי להסכמים, ואני יודע לעבוד בחדרי חדרים ולהביא הישגים לעובדים, אבל מדינת ישראל היא לפני הכול, לפני העובדים, לפני ההסתדרות, לפני הכול", אמר.

לדבריו, "כשאני רואה את מדינת ישראל הולכת לתהום, אז יש לי גם את הקווים האדומים שלי שנחצו אתמול, ובכלל נחצו בזמן האחרון, ולכן לחצתי על כפתור השביתה, ואני מקווה מאוד שהכפתור הזה שלחצתי עליו היום - שהוא כפתור לא פשוט, אתן יודעות שאני לא שש לשביתות, הוא זה שיעצור פה את הכאוס המטורף שיש פה במדינת ישראל. זה כאוס מטורף שהוא לא מפסיק. אנחנו חייבים לעצור את הדבר הזה ולהביא שקט לאזרחי מדינת ישראל. ואם המהלך שלי יגרום, ואין לי ספק שהוא יגרום, שהחקיקה הזאת תיעצר ויהיה פה שקט, אז אנחנו הצלחנו".

עוד אמר: "המשבר הזה הולך ומחמיר, גם לי יש את ההתבשלות שלי הפנימית. אני ניסיתי ככל יכולתי ב־12 השבועות האחרונים לנסות להביא פתרונות, כמו שאני יודע להביא פתרונות, מאחורי הקלעים. ללא הצלחה. יש פה גם התבשלות שלי".

סמוטריץ' התקשר הבוקר? שאל מה קורה? מה עם ההבטחות?

"אנחנו כרגע נמצאים בעולם אחר של חקיקה שהיא בלתי הגיונית, שכולנו נכנסים פה לטירוף על שני שופטים-שלושה שופטים, על זה יצאנו לבחירות? על זה מפרקים את המדינה? המדינה מתפרקת לנו מול העיניים, ואתם מצפים שאני כיו"ר ההסתדרות אשב? לא אשב בשקט. יצאתי לדרך, יחד עם כל ארגוני המעסיקים, יחד עם הסתדרות הרופאים, יחד עם נשיאות המגזר העסקי, יחד עם גורמים נוספים, ואנחנו בסופו של דבר נעצור את הגל המטורף הזה".

יכול להיות שסמוטריץ' יום אחד יקום ויגיד לך, 'אנחנו נתנו לך אחלה הסכם ואתה נפלת עלינו עם השביתה הזאת'?

"זה לא קשור. יש הסכם, שהוא הסכם שכר, ויש פה את עתיד מדינת ישראל. שני דברים שונים לחלוטין, ואף אחד לא יכול להגיד לי - כשמדינת ישראל, עתידה על הכף, כמו שאני רואה את זה - שאני כרגע קשור למשהו אחר. שר האוצר לא פנה אליי, אני מקווה גם שהוא לא יפנה בנושא הזה".

איך אתה רואה את התרחיש הזה של המשבר הזה נמשך?

"אני עדיין ממתין לראש הממשלה, אני מצפה שהוא ינהג בהיגיון. פניתי אליו גם בבוקר, אני פונה גם עכשיו, עצור את הטירוף הזה".

דיברת איתו?

"יש קשר בין הלשכות, ומעבר לזה אני לא יכול לדבר, אבל כרגע אני מצפה שהוא יעצור את זה, אני יודע שזה כבר עומד שם. אני מקווה שבשעות הקרובות הוא יודיע שהוא עוצר".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully