וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עוד לפני הרפורמה: מעשנים יותר ואוכלים יותר חטיפים

עודכן לאחרונה: 28.3.2023 / 12:02

אולי היה זה יוקר המחיה שהחל לטפס, אולי הבחירות שהתקיימו בנובמבר ואולי סיבות אחרות שהובילו אותנו לעשן יותר ולצרוך יותר חטיפים. בחינת דוחות 2022 של אחת היבואניות הגדולות בתחום, מגלה כמה פרטים מעניינים

בדלי סיגריות. ShutterStock
יותר סיגריות, יותר חטיפים. מתח, עצבים או סיבה אחרת?/ShutterStock

הישראלים הוציאו בשנת 2022 יותר על סיגריות וחטיפים, ובסביבת המעשנים מנסים לנחש מה הוביל לעלייה החדה, מלבד תוספת יוקר המחיה.

חברת גלוברנדס גרופ, לדוגמא, מיבואניות, מפיצות ומוכרות מוצרי העישון הגדולות בישראל, דיווחה על כ-596 מיליון שקל הכנסות, בניכוי מס על מוצרי עישון, המהווים עלייה של כ-8.5% על הכנסותיה בתקופה המקבילה אשתקד, שעמדו על כ-549 מיליון שקל.

בפועל, החברה הכניסה כ-2.9 מיליארד שקל הכנסות, אך כ-2.3 מיליארד שקל מהן, כאמור, נווטו לקופת המדינה כמס ישיר על סיגריות ומוצרי עישון, וזאת לעומת כ-2.2 מיליארד שקל שנווטו לקופת המדינה שנה קודם לכן.

פעילות גלוברנדס בתחום הסיגריות כוללת הפצת מותגים כדוגמת Camel, Vogue, Winston, Kent, ועוד, לרשתות הסופרים השונות, מכולות וקיוסקים, וזאת כחלק מהסכמי הייבוא של החברה עם ענקיות הטבק 'בריטיש אמריקן טבקו' ו-'ג'אפן טבקו'.

תחום מוצרי העישון הניב כ-74.4% מכלל הכנסות גלוברנדס, הנסחרת בבורסה בתל אביב בשווי כ-480 מיליון שקל, והיוותה את החלק הארי שלהן. שאר הכנסות החברה נבעו מפעילותה הנוספת כמפיצת ממתקים וחטיפים, שגם בה היא דיווחה על עלייה חדה.

פעילות הפצת החטיפים והממתקים הכניסה לקופת גלוברנדס כ-87 מיליון שקל בשנת 2022, המהווים עלייה של כ-28.1% לעומת הכנסותיה מפעילות זו בתקופה המקבילה בשנת 2021.

החברה אמנם ללא הסכמי בלעדיות כלשהם עם היבואנים והיצרנים המקומיים של מותגי החטיפים והשוקולדים שהיא מפיצה, אך החלה בשיווק והפצה של חטיפי חלבון שונים מאז מאי האחרון, בו רכשה את השליטה (51%) בחברת פארם אקספרס, לצד חטיפי 'SalSol' שהיא מייבאת באופן בלעדי מספרד.

הזינוק בהכנסות, עם זאת, לא הצליח לגשר על העלייה בשכר העבודה ובהוצאות רכבי ההובלה וההפצה, שהובילו את החברה לרווח התפעולי של 94.5 מיליון שקל לשנת הדו"ח, המהווים ירידה של כ-3.5% לעומת כ-98 מיליון שקל בשנת 2021. גם הרווח הכולל ירד ועמד על כ-68.8 מיליון שקל לעומת 72.7 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully