וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יוצרים את זיכרון השואה: ד"ר פישר משמרים את הסיפורים לדורות

עודכן לאחרונה: 16.4.2023 / 15:36

גלריה ZOA ע"ש דבורה פישר ז"ל הוקמה על ידי משפחת ד"ר פישר במטרה לחשוף ביצירה ואומנות את פעילות העמותות והאגודות החברתיות בישראל. לקראת יום השואה תתקיים בגלריה תערוכת "יוצרים זיכרון", שתציג יצירות של אמנים שהם ניצולי שואה בעצמם או בני הדור השני שלהם

יצירות של שוש טריסטר. ענת מוסברג,
יצירות של שוש טריסטר (87) נולדה וגדלה בפולין, מרבית משפחתה נספתה בשואה/ענת מוסברג

תערוכת "יוצרים זיכרון" תוצג החודש לכבוד יום השואה, בגלריה ZOA בבית ציוני אמריקה בתל אביב.

הגלריה, שהוקמה ע"ש דבורה פישר ז"ל, רעייתו של ד"ר אלי פישר, הוקמה לשם חשיפת פעילותן של עמותות ואגודות חברתיות בישראל, וכעת היא מארחת את התערוכה שעוסקת בסיפורי השואה, בהמחשת דמויותיהם של השורדים, ובמיוחד, בתיאור הפלסטי של אותה תקופה ומראותיה - ניתן לשמר את הזיכרון לדורות הבאים.

הציורים שיוצגו בתערוכה מייצגים סיפורים עלומים, אפיזודות יוצאות מהכלל מאותה תקופה נוראה, דרמות שתורגמו בצורה ויזואלית ליצירות אמנות מרגשות וחד פעמיות. נראה שדווקא באמצעות ציור אישי, מפורט ועשיר בהמחשות אמפטיות, ניתן לבטא את תחושות האמנים היוצרים, דווקא כיום בעידן הדיגיטלי.

דבורה פישר הייתה אשת חינוך, תעשיינית ותומכת פעילה בפרויקטים קהילתיים, חברתיים ותרבותיים. לצד הקמת מפעלי ד"ר פישר יזמה עם ד"ר אלי פישר בעלה את אוסף אמנות השלום, שמטרתו לחנך להבנה וסובלנות.

במסגרת האוסף הוצגו גם תערוכות אמנות בנושא השואה והגבורה, כחלק מהתפיסה, שההיסטוריה היהודית קשורה לצורך בשלום ובמניעת מלחמה. אין מקום מתאים יותר לתצוגת התערוכה הנוכחית בגלריה שהוקמה על שמה.

יצירות של שרית לילה האס. ענת מוסברג,
יצירות של שרית לילה האס, שגדלה כילדה יחידה בבית של שורדי שואה/ענת מוסברג

300 אלף שמות במאגר 'שם ונר'

מאגר השמות של עמותת 'שם ונר' מכיל למעלה מ-300 אלף שמות שהוזנו על ידי הציבור, הניצולים, בני משפחותיהם, מכרים של הקורבנות, תלמידי בית ספר, קהילות שונות וממקורות באינטרנט.

פעילות העמותה החלה ב-2013 ומאז הודלקו מיליוני נרות זיכרון אישיים בבתים, בבתי ספר, במקומות ציבור מרכזיים כמו בכנסת ובבית הנשיא, ביחידות צה”ל, ובמוסדות וארגונים בארץ ובחו"ל.

על כל נר נשמה תווית הנושאת את פרטיו האישיים של אדם אשר ניספה בשואה וכן קוד המפנה לאתר אינטרנט שבו אפשר לקרוא על אותו אדם.

sheen-shitof

וזה כחול לבן

המכשיר שמשנה את כל מה שידעתן על רענון ומיצוק עור הפנים

בשיתוף פרמייר
שם ונר. ענת מוסברג,
מאגר השמות של עמותת 'שם ונר' מכיל למעלה מ-300 אלף שמות/ענת מוסברג

הדיוקנאות של קורבנות מעיסת נייר אפויה

בתערוכה משתתפים אמנים ששרדו את השואה ובני הדור השני, שקבלו את השראתם מהניצולים, ביניהם:

שוש טריסטר (87) נולדה וגדלה בחודורוב ולבוב בפולין. מרבית משפחתה נספתה בשואה. ציוריה מספרים בצורה סימלית אך גם אמפטית מזעזעת את קורותיה. המשפחה ניצלה כשהתחבאה בדיר חזירים. בציוריה של שוש יש גם חלק אופטימי המתקשר לתקווה ולתקומה בעתיד.

ד"ר שרה מלצר (95) אשר נולדה בנובי סונץ בפולין, במלחמת העולם השנייה הצליחה לצאת ולברוח לסיביר וכך ניצלו חייה. שרה מספרת על הדמויות ממשפחתה וקורותיהם האישיים באמצעות הדיוקנאות שהיא יוצרת מעיסת נייר אפויה בתנור. עצם השימוש באש ליצירת העבודות מהווה מטאפורה מדהימה. שרה שרתה כמפקחת וכאחראית על מערכי לימוד במשרד החינוך והדוקטורט שלה עסק בקונפליקטים של המורים.

פרופסור עמוס בלס (87) שנולד בפולין וגדל בוורשה, מומחה בתורת החומרים, צייר וסופרבה. בוורשה הוא חזה בזוועות המלחמה. ב- 1943 עזבה המשפחה את ורשה, נדדה וניצלה באמצעות מחבוא שהעניקה להם גויה. עמוס עלה ארצה והשתלב בתעשיית הביטחון, כמו כן לימד בטכניון ובאוניברסיטה תל -אביב. ציוריו והקולאז'ים שלו מציירים את תעשיית ההרג הגרמנית.

יצירות של עמוס בלס. ענת מוסברג,
יצירות של פרופסור עמוס בלס (87) שנולד בפולין וגדל בוורשה/ענת מוסברג

אמה עסקה במיון בגדים של קורבנות

לאה וינברג (68) נולדה וגדלה בישראל והיא בת דור שני למשפחה שרובה נספתה בשואה. פסליה העשויים בשימוש ברשתות ובחומרים ממוחזרים, ממשיכים את התמחותה בייצור בובות. אמה עסקה במיון בגדים של קורבנות - דבר המוצא ביטויו ביצירותיה. אביה עבר במחנה בירנקאו. פרויקט נוסף שלה הוקדש תצלומי קורבנות שהוסתרו בכיכר לחם.

שרית לילה האס (68) למדה אמנות בהולנד, חיה ויוצרת בתל-אביב ובירושלים. היא גדלה כילדה יחידה בבית של שורדי שואה וכל יצירותיה מבטאות את התייחסותה לנושא האישה, האם, הילדה והבובה. נושא הזיכרונות והסיפורים הקשורים בצורך להמשיך ולחיות ממלאים את ציוריה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully