וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הדולר היציג התחזק קלות ל-4.85 שקלים

אמיר טייג

5.3.2003 / 15:56

חששות מהמלחמה הקרבה, העלאת יעד הגירעון וקביעת שער פדיון הגלבועים מעיבים על המסחר בשקל; היורו היציג עלה ב-0.81% ל-5.328 שקלים


יום המסחר בשוק המט"ח מאופיין בהמשך התחזקות הדולר זה יום שלישי ברציפות. במהלך המסחר עד קביעת היציג נע הדולר בטווח צר בין עלייה של 0.3% לעלייה של 0.4%. הדולר היציג נקבע בעלייה של 0.29% לרמה של 4.858 שקלים. גם היורו היציג התחזק במהלך היום, ורשם עלייה חדה יותר של 0.81% לרמה של 5.328 שקלים. לאחר קביעת היציג רושמים שני המטבעות יציבות ונסחרים ברמות של 4.859 שקלים - הדולר, ו-5.324 שקלים - היורו.

למרות הפיגוע שאירע בשעות אחר הצהריים בחיפה, לא התחזקו העליות בדולר ונרשמה תגובה מתונה יחסית לאירוע הקשה. הסוחרים בחדרי העסקות ייחסו את העליות בדולר להתגברות החששות מפני המלחמה הקרבה ולהערכות כי שר האוצר החדש, בנימין נתניהו, עשוי להעלות את יעד הגירעון לשנת 2003 לרמה של 4%. שינוי יעד הגירעון בשילוב עם רמת הגירעון החריג שנרשמה מתחילת השנה, מרמזת כי גוברים הסיכויים שחברות הדירוג יורידו את דירוג האשראי של מדינת ישראל.

גורם נוסף שתומך בדולר מתחילת השבוע הוא פדיון אג"ח צמוד לדולר מסוג גלבוע לפי השער היציג שייקבע ביום שישי הקרוב. מדובר בסדרה גדולה מאוד, בהיקף של כ-3.6 מיליארד שקל, שלא תוחלף על ידי סדרה חדשה. למחזיקים באג"ח, בהם גופים מוסדיים ובנקים, יש אינטרס לשער דולר יציג גבוה ביום שישי. כמו כן, ביקושים לאפיקים דולריים בעקבות פדיון הגלבוע עשויים לגרום להיחלשות השקל.

"מעט עסקות - הרבה חששות", כך מתארים את המסחר היום בחדר העסקות של בנק דיסקונט. "אומנם התוכנית הכלכלית של שר האוצר החדש קורמת עור וגידים בימים האחרונים, אך עד אשר לא נראה תוכנית מגובשת אשר תוגש, תאושר ותיושם, עדיין קיימת אי ודאות רבה. אי ודאות זו נובעת בעיקרה מהמלחמה הקרבה", אומר אחד הסוחרים.

גופים רבים רכשו דולרים בתקופה האחרונה בצפייה לעליות לקראת המלחמה ובמהלכה. גופים אלו מחכים לפרוץ המלחמה ולהתבהרות היקפה על מנת לממש את אחזקותיהם הדולריות ברווח. לפיכך, צופה הסוחר כי לאחר פרוץ המלחמה ותגובה קצרה של הדולר, יופיעו מוכרים רבים אשר ימתנו את העליות. להערכתו הדולר צפוי לנוע בין רמה של 4.9 שקלים ל-4.8 שקלים, כאשר פרוץ המלחמה תדחוף את הדולר לרמה הגבוה, והתפוגגות החששות עם התבהרות התמונה יניע את הדולר חזרה לרמה הנמוכה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully