וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ביל גרוס: הזינוק בשוק האג"ח הממשלתיות בארה"ב הוא זמני בלבד

יהודה שויצר

6.3.2003 / 12:09

אינפלציה בשיעור של 2%-4% שתחל בשנת 2004 ותימשך לאורך מספר שנים - תוביל לבועה של שוק האג"ח הממשלתי; נפילת שוק האג"ח תהיה "רכה" יותר מנפילת שוק המניות

"אביב הנעורים" של שוק האג"ח האמריקאי תם, כך מעריך ביל גרוס, משקיע האג"ח הגדול מקבוצת פימקו. "אם הריבית לא יכולה עוד לרדת, אז גם עליית מחירים באג"ח לטווח קצר וארוך אינה צפויה", אמר גרוס במכתבו החודשי למשקיעים והדגיש כי סוגייה זו מתחדדת לנוכח האיום שבגידול הגירעון התקציבי.

אינפלציה בשיעור של 2%-4% שתחל בשנת 2004, ותימשך לאורך מספר שנים, תוביל לבועה של שוק האג"ח הממשלתי - אג"ח שייסחר במחיר הגבוה משוויו. גרוס מציין כי "אם האינפלציה הצפויה בשנים הקרובות נמצאת כמעט בתיאום מלא לתשואות האג"ח, אזי שיעורי הריבית האמיתיים בשוק, המחושבים נומינלית, קרובים לאפס", מה שמוכיח את טענתו של גרוס כי שוק האג"ח מתומחר גבוה.

גרוס גם מציין כי למרות ש-20 שנות הפריחה הפריות בשוק האג"ח כנראה הסתיימו, אין זה אומר ששוק דובי עומד להתחיל. "קשה להשוות תשואות של 4% באג"ח לעשר שנים לנאסד"ק 5,000", אמר. התייחסותו לכך שנפילת שוק האג"ח עומדת להיות "רכה" יותר מנפילת שוק המניות. צריך לזכור, מציין גרוס, כי בתקופות מההיסטוריה בהן היה מעבר מתקופה של אינפלציה לדיסאינפלציה לתשואות על אג"ח לטווח קצר וארוך, לקח מספר שנים להתאים עצמן למצב.

החששות ממלחמה בעיראק, ונפילות בשוקי המניות ברחבי העולם הובילו לזינוק חד בשוק האג"ח הממשלתי בארה"ב. משקיעים רבים הפנו השקעות ממניות לשוק האג"ח, בו התשואה הממוצעת גבוהה מתשואת המניות. תשואת האג"ח לעשר שנים עם קופון של 3.875% ירדה ל-3.62%. ריבית הבסיס בארה"ב היא 1.25%, הנמוכה ביותר מזה קרוב ליובל.

לפי המחקר השנתי של חטיבת בנקאות ההשקעות של ברקליס, במהלך עשר השנים האחרונות הניבו אג"ח ממשלתיות בארה"ב את התשואה הגבוהה ביותר. הפיכתן של האג"ח להשקעה המניבה ביותר היתה כתוצאה מירידות חדות של כ-25% לפחות שרשמו שוקי המניות בארה"ב במהלך השנה האחרונה. בעקבות ירידות אלה, עומדת כעת התשואה השנתית הריאלית הממוצעת בעשור האחרון על השקעה במניות בארה"ב על 6.2%, לעומת תשואה שנתית ממוצעת של 6.8% שהניבו אג"ח ממשלתיות במדינה בעשר השנים האחרונות.

שון פן של שוק האג"ח


במכתבו, גרוס הניח לרגע בצד את תחום מומחיותו, האג"ח, ודיבר על נושא שנוי במחלוקת ורגיש במיוחד - המלחמה הצפויה. גרוס, הידוע בחדות לשונו, מתנגד נחרץ למלחמה ומדגיש כי בעוד ש"ישנו סיכוי שהמלחמה תפחית במעט את הפגיעות שלנו, אבל בדרך לכך יש סיכוי שנאבד חלק מנשמתנו".

ביל גרוס ציין כי במלחמת ווייטנאם לא היה לו את האומץ לדבר כנגד המלחמה, ועכשיו הוא חש כי זהו הדבר הנכון לעשות מבחינה ציבורית. "לא עוד פיטר לינץ' של האג"ח, אני רוצה להיות שון פן של האג"ח", אמר גרוס בהתייחסותו לשחקן האמריקאי שביקר בשנה שעברה בבגדד ועורר עליו גלי ביקורת בארה"ב.

מבקריו של גרוס טענו כי בגישתו זו הוא בסך הכל מנסה להגן על השקעתו. הם טוענים כי בשנים האחרונות הפנה גרוס השקעות מאג"ח ממשלתי, שעולה בעתות משבר, לאג"ח תאגידיות הנופלות בד"כ בעתות מלחמה. לדבריהם, שכל דבריו של גרוס באו במטרה למנוע מלחמה - לא ממניעים פציפיסטיים כי אם ממניעים עסקיים.

בתקופה האחרונה ביל גרוס הנפיק לא מעט תחזיות אפוקליפטיות. מתחזית של 5,000 נקודות לדאו ג'ונס (הניצב ברמה של כ-7,800 נקודות), ועד לתחזיתו מהחודש שעבר בה העריך כי ארה"ב עלולה לאבד את מעמדה כשוק ההון המוביל בעולם, ואת מעמדה כמעצמה כלכלית. לדבריו, נפילתה של ארה"ב ממעמדה כהגמוניה הפיננסית של העולם נעוצה בכמה גורמים, הכוללים עודף חובות פרטיים, גירעון מסחרי בעל מימדים היסטוריים, ועלויות ההתגוננות מהטרור העולמי.

פימקו (Pacific Investment Management Company), שבראשה כאמור עומד ביל גרוס, היא חטיבה של חברת הביטוח אליאנץ. קרן פימקו טוטאל ריטרן היתה קרן הנאמנות המבוקשת ביותר במשך 10 שנים עם תזרים של 70 מיליארד דולר. הקרן משקיעה באג"ח בעלות דירוג גבוה (AAA) לתקופה ממוצעת של 6.6 שנים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully