וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מעריב תובע מדה מרקר כ-7 מיליון שקל בגין הפרת זכויות יוצרים

אמיר הלמר

6.3.2003 / 15:12

בתביעה נטען כי TheMarker פירסם באתר כתבות שהעתיק מהעיתון בלא הרשאה ומבלי לציין את שם הכתב

הכתב הכלכלי יהודה שרוני ועיתון "מעריב" בו הוא מועסק הגישו היום לביהמ"ש המחוזי בתל אביב תביעה על סך של כ-7 מיליון שקל כנגד חברת ביזנסנט המפעילה את אתר האינטרנט TheMarker, וכן נגד מנהלי החברה ועורכי האתר.

בתביעה שהוגשה באמצעות עו"ד צבי בר-נתן נטען כי אתר TheMarker נהג החל מפברואר 2001 להעתיק באופן שיטתי כתבות המתפרסמות במדור הכלכלי של עיתון "מעריב", ולפרסמן באתר TheMarker בכסות של "סקירת עיתונים".

לטענת התובעים, מעשי ההעתקה מתבצעים על דרך העתקתן של כותרות הכתבות המתפרסמות ב"מעריב" בצירוף העתקת הכתבות במלואן, כאשר מדובר בעיקר בהעתקתן של כתבות כלכליות אשר מהוות "סקופים עיתונאיים" - וכל זאת ללא קבלת כל הרשאה מהתובעים.

התובעים מציינים כי פרסום הכתבות המועתקות נעשה בסמוך למועד הפצתו של העיתון מעריב, בשעות הבוקר המוקדמות, תוך פגיעה בשוק של עיתון "מעריב" ובשוק של אתר האינטרנט של "מעריב".

התובעים טוענים עוד כי הכתבות המועתקות לא מופיעות רק באורח חד פעמי באתר TheMarker, אלא נשמרות גם בארכיון TheMarker - פעולה המאפשרת קריאת הכתבות על ידי כל אדם, ומאפשרת לנתבעים לגבות תשלום בעבור השימוש בארכיון, בו נשמרות הכתבות המועתקות.

התובעים מציינים כי בנוסף לפעולות ההעתקה, הנתבעים אינם מציינים בכתבות את שמותיהם של הכתבים הכלכליים אשר כתבותיהם הועתקו - ומסתפקים בציון "סקירת עיתונים/מעריב".

התובעים מצרפים לתביעה רשימה של 550 כתבות שלטענתן הועתקו ע"י האתר, מתוכן 178 כתבות של הכתב יהודה שרוני. התובעים טוענים, לעניין הנזק שנגרם להם, כי הם זכאים לפיצוי הסטטוטורי הקבוע בחוק בגין הפרת זכויות היוצרים בסך של 40 אלף שקל לכל כתבה שפירסם יהודה שרוני לבדו, ומחצית הפיצוי לכתבות שפירסם שרוני במשותף עם כתב נוסף במעריב (5 כתבות, עפ"י כתב התביעה).

סכום הפיצוי הנתבע עומד על כ-7 מיליון שקל. כמו כן מבקש מעריב כי הנתבעים ימציאו דין וחשבון לגבי הרווחים שהפיקו מאז פברואר 2001, וזאת לצורך חישוב הנזק האמיתי שנגרם לכאורה לתובעים.

תגובת TheMarker: סקירות העיתונים נמשכו תקופה ארוכה מאוד ללא כל הערה או הסתייגות מצד "מעריב". כל הידיעות, בודדות ביום, אשר נמנו על חדשות היום, הופיעו במדור סקירת עיתונים, תוך כדי מתן קרדיט בולט לעיתון "מעריב". הידיעות פורסמו באתר TheMarker, לצורך סקירה עיתונאית, והשימוש בהן היה הוגן ומותר על פי החוק. התנהלות "מעריב" נעדרת תום לב ולא נועדה אלא לנגח את TheMarker ועורכיו ולפגוע בהם.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully