וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אינטל תקים מפעל בישראל בהשקעה של כ-25 מיליארד דולר

עודכן לאחרונה: 18.6.2023 / 14:49

ראש הממשלה עדכן כי אינטל עומדת להשקיע סכום חסר תקדים בישראל וכן להגדיל את שיעור המס שתשלם למדינה. נתניהו: "זאת הבעת אמון כבירה, בניגוד גמור לכל הדיווחים השקריים נגדנו". מקור מקורב למו"מ: "סיכום עקרוני, חשש שנתניהו ינצל כדי להראות שהרפומה מצליחה"

לוגו חברת אינטל. צילום shutterstock. לוגו חברת אינטל. צילום shutterstock, ShutterStock
אינטל: השקעה חסרת תקדים בישראל. 25 מיליארד דולר. מו"מ ישן שהבשיל או הישג של הממשלה?/ShutterStock, לוגו חברת אינטל. צילום shutterstock

בפתח ישיבת הממשלה, הדהים ראש הממשלה, בנימין נתניהו את השומעים בהודעה על השקעת ענק, ככל הנראה הגדולה בתולדות המדינה, שתבצע ענקית השבבים אינטל בהקמת מפעל חדש בישראל. סך ההשקעה, על פי ראש הממשלה, הוא כ-25 מיליארד דולר.

מקור המקורב לעסקה מאשר את הפרטים, אך טוען, כפי שיפורט להלן, ש"מדובר בסיכום עקרוני למו"מ שהחל לפני כחצי שנה ובחברה חוששים כי נתניהו ינצל אותו לצרכי תעמולה"

בהמשך להודעת נתניהו, הוציא משרד האוצר הודעה לפיה: "שר האוצר, בצלאל סמוטריץ' והממונה על התקציבים, יוגב גרדוס, עדכנו היום את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר הכלכלה, ניר ברקת, כי הסתיים בהצלחה המשא ומתן הממושך שנוהל בין חברת אינטל העולמית ודרגי המקצוע באגף התקציבים במשרד האוצר והושגו הסכמות עקרוניות בנוגע לכוונת החברה להשקיע כ-25 מיליארד דולר בהקמת מפעל חדש בקרית גת".

עוד פורסם בהודעה כי במסגרת ההשקעה צפויה החברה להעסיק אלפי עובדים נוספים בקרית גת בשכר גבוה מהממוצע בענף העיבוד השבבי. בנוסף, הוסכם להגדיל משמעותית את שיעור המס שתשלם החברה למדינה מ-5% כיום ל-7.5%. במסגרת התחייבויותיה צפויה אינטל לסיים את ההשקעה ולהתחיל את פעילות המפעל עד לשנת 2027 ולהמשיך ולהפעילו עד לשנת 2035 לפחות".

בנימין נתניהו בישיבת ממשלה במנהרות הכותל, ירושלים. 21 במאי 2023. יונתן זינדל, פלאש 90, עיבוד תמונה
בנימין נתניהו: "הבעת אמון כבירה, בניגוד לכל השקרים". מקור המקורב למו"מ: "חשש/עיבוד תמונה, יונתן זינדל, פלאש 90

מדובר בהשקעה חסרת תקדים בהיקפה, שעל פי הערכת גורמי המקצוע במשרד האוצר תניב למשק תועלות מאקרו כלכליות משמעותיות, זאת במיוחד לנוכח ההאטה המסתמנת בכלכלה הגלובאלית והתחרות העולמית על משיכת חברות טכנולוגיה בכלל וחברות ייצור שבבים בפרט. בנוסף לכך, להשקעה תועלות פיסקאליות ישירות למדינה בהיקפים גבוהים משמעותית מהמענקים שיינתנו.

במסגרת הסיכומים ניתנה הסכמה עקרונית לתת לחברה מענק לביצוע ההשקעה מתוקף החוק לעידוד השקעות הון בהיקף של 12.8% מגובה ההשקעה (כ-3 מיליארד דולר). התחייבויות החברה לעמידה ביעדים מהוות תנאי לצורך קבלת המענק. לאחר ההסכמה העקרונית יחל הליך האישור הפורמלי שצפוי להיערך מספר שבועות.

אינטל הינה תאגיד רב לאומי אמריקאי, מהחברות המובילות בעולם בתחום של תכנון וייצור מיקרו-מעבדים ומעגלים משולבים. החברה מוערכת בשווי של כ- 150 מיליארד דולר ומעסיקה כ-130,000 עובדים ברחבי עולם מתוכם כ-12,000 בישראל. אינטל פועלת בישראל החל משנות ה-70 במרכזי פיתוח בחיפה, ירושלים ובפתח תקווה ובמפעל ייצור בקרית גת.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו: "אני מברך על הישג אדיר לכלכלת ישראל - 90 מיליארד שקל - ההשקעה הכי גדולה של חברה בינלאומית אי פעם בישראל. זאת הבעת אמון כבירה בכלכלת ישראל, בניגוד גמור לכל הדיווחים השקריים נגדנו".

שר האוצר, בצלאל סמוטריץ': "בחירת חברת אינטל העולמית לבצע את ההשקעה בישראל מהווה הבעת אמון בכלכלה הישראלית בתקופה של חוסר ודאות גלובלית. השקעה בסדרי גודל חסרי תקדים במדינת ישראל תשפיע על הצמיחה של הכלכלה הישראלית בשנים הקרובות ותקדם תעסוקה איכותית בפריון ובשכר גבוה ביישובי הפריפריה".

הממונה על התקציבים, יוגב גרדוס: "ההשקעה של אינטל, בסך של כ-90 מיליארד שקל, תניב למדינת ישראל בכלל ולאזור הדרום בפרט תועלות כלכליות משמעותיות. אני מודה להנהלת אינטל ישראל ולצוות המקצועי באגף התקציבים, בהובלת סגני כפיר בטט, על ניהול ההליך.

המשא ומתן עם החברה נוהל באופן ארוך ומקצועי על בסיס מודלים כלכליים לבחינת התועלות מההשקעה במטרה למקסם את הערך לציבור הישראלי תוך קידום ההשקעה בישראל אל מול החלופות השונות שיש לחברת אינטל העולמית".

sheen-shitof

עוד בוואלה!

הטיפול שמאריך את חייהם של חולי סרטן ריאה

בשיתוף העמותה הישראלית לסרטן ריאה
ראש הממשלה בנימין נתניהו במפעל אינטל, קריית גת. נובמבר 2016. קובי גדעון, לשכת העיתונות הממשלתית
נתניהו במפעל אינטל בקריית גת (2016). הישג של הממשלה או סיכום ערקוני למו"מ שהחל עוד בטרם הושבעה?/לשכת העיתונות הממשלתית, קובי גדעון

"מדובר במו"מ שהחל לפני חצי שנה, חשש שנתניהו ינצל את זה לצרכי תעמולה"

מקור שמצוי בפרטי העסקה אמר לוואלה כי :

"שום דבר לא נחתם, מדובר בהסכמות עקרוניות שתלויות עדיין בסיכום סופי, בכפוף לאישור חוק לעידוד השקעות הון בממשלה. והוסיף: "החשש הוא שנתניהו יהפוך את זה למשהו פוליטי, שיש השקעה חדשה בישראל והרפורמה מסייעת לכלכלה. לכן נדגיש כי מדובר במו"מ שהחל לפני כחצי שנה".

באופן רשמי, הגיבה אינטל תגובה כוללנית לדברים:

"ישראל היא מרכז עולמי של טאלנטים טכנולוגיים וחדשנות, ואחד ממרכזי הייצור והמו"פ העולמיים המשמעותיים של אינטל. מאז הקמתה ב-1974, לאינטל ישראל תפקיד מכריע בהצלחתה הגלובלית של החברה. כוונתנו להרחיב את יכולת הייצור שלנו בישראל מונעת מתוך המחויבות שלנו לענות על צורכי ייצור עתידיים ולתמוך באסטרטגיית IDM 2.0 של אינטל, ואנו מעריכים את התמיכה המתמשכת של ממשלת ישראל".

לוואלה נודע כי החברה עודכנה זמן קצר מבעוד מועד על החלטת ראש הממשלה לחשוף את העסקה המתגבשת, התראה קצרה זו, ביום ראשון שאינו יום עבודה בארה"ב, מנעה מהנהלת החברה (בארה"ב) להגיב רשמית. כאמור, מקורות המעורים בפרטים אינם מכחישים את הסיכום העקרוני, אך ככל הנראה לא היו מוכנים למיסגור של הדברים בקונטקסט פוליטי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully