וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הנגיד מזהיר את נתניהו: "פגיעה חמורה ביותר בעצמאות בנק ישראל"

27.6.2023 / 16:20

אחרי שדרש מהבנקים להתחיל ולשנות את גישתם לריביות על יתרות הזכות, פנה פרופ' אמיר ירון לראש הממשלה ומודיע על התנגדות נחרצת לחוק שיחייב את הבנקים לשלם אותן. על ההצעה להכפיף את החלטתו בנושא לשר האוצר כתב הנגיד: "פגיעה חמורה ביותר בעצמאות בנק ישראל"

אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. יונתן זינדל, פלאש 90
נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון. חושש גם מהתערבות בריביות הבנקים, אבל גם מ"פסקת ההתגברות" הקטנה שמובלעת בחקיקה/פלאש 90, יונתן זינדל

נגיד בנק ישראל נקט היום בצעד לא שגרתי ושיגר מכתב חריף לראש הממשלה בנימין נתניהו. במכתב מוחה הנגיד על הצעת החוק שתחייב את הבנקים לשלם ריביות על פיקדונות ויתרות זכות - ואף מתיימרת לקבוע ריבית מינמום אותה ייאלתו לשלם.

פרופ' אמיר ירון סוקר במכתבו את הצעדים אותם דרש מהבנקים לעשות ומוסיף כי אלה מצדם נערכים להגשת תכניות שישנו את הגישה לריביות.

למרות שדרש זאת מראשי הבנקים, מביע הנגיד התנגדות נחרצת לחוק וכותב: "אני מתנגד נחרצות להתערבות בתמחור המוצרים הבנקאיים ולקביעת מחיר אחיד" לדברי הנגיד, מצב זה רק יפגע בתחרות, שכן הוא יגרום לבנקים להתכנס סביב המחיר שייקבע כמינמום בחוק.

בנימין נתניהו בנאומו במליאת הכנסת. 26 ביוני 2023. ערוץ כנסת, צילום מסך
ראש הממשלה, בנימין נתניהו. במילכוד בין המחויבות עליה הצהיר לעצמאות בנק ישראל ובין התמיכה הרחבה שלה זוכה הצעת החוק, גם בקרב חברי הקואליציה/צילום מסך, ערוץ כנסת

האיום - והמילכוד של נתניהו

אך אין זה הנושא היחיד שמעורר את זעמו של פרופ' ירון בהצעת החוק, שכן באחד מסעיפיה נכתב כי קביעת הרבית המזערית על העו"ד על ידי נגיד בנק ישראל, תהיה כפופה לאישורו של שר האוצר. כאן הנגיד מסיר את הכפפות ומודיע לראש הממשלה כי מחבינתו מדובר "פגיעה חמורה ביותר בעצמאותו של בנק ישראל וביכולתו לנהל את המדיניות המוניטארית".

יש לציין שאופן הניסוח של המכתב מחשק מעט את ראש הממשלה, שכן נתניהו כבר הצהיר בעבר, לרוב לאחר התקפות של חברי קואליציה על הנגיד, כי הוא מחויב באופן מלא לעצמאותו המוחלטת של בנק ישראל. התחייבות ברוח זאת אף העניק לסוכנויות הדירוג השונות. לפיכך יש לראות איך ינהג עתה ראש הממשלה, שכן הצעת החוק האמורה זוכה לתמיכה רחבה גם בקרב חברי ממשלתו וסיעות הקואליציה.

על יוזמי החקיקה האמורה נמנים גם יו"ר של ועדות הכספים והכלכלה, ח"כ משה גפני וח"כ דוד ביטן.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully