וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עלייה קלה בדולר לרמה של 4.855 שקלים במסגרת האופציות

אמיר טייג

9.3.2003 / 16:14

שער הדולר היציג נקבע ביום שישי על 4.849 שקלים; גיפט: הציבור "נכווה" מהחזקה בדולר ולכן נמנע מרכישתו בשלב זה


הדולר שומר היום על יציבות יחסית במסגרת המסחר באופציות, ונסחר ברמה של 4.855 שקלים - עלייה קלה של 0.1% ביחס לשערו היציג שנקבע ביום שישי על 4.849 שקלים. היציג של יום שישי הוא הקובע לפדיון האג"ח הדולריות מסוג גלבוע, שיחול למעשה ביום שלישי הקרוב. גופים מוסדיים רבים היו מעוניינים בשער דולר קובע גבוה יחסית, ולפיכך הערכות הן כי הדולר צפוי להיחלש מעט בימי המסחר הראשונים של השבוע.

רמתו של הדולר היום במסגרת המסחר באופציות גבוהה בכ-0.3% מרמתו ביום שישי לאחר קביעת היציג - 4.841 שקלים. ההתחזקות הקלה היא כפי הנראה תגובה להליך שארה"ב, בריטניה וספרד מקדמות, במסגרתו יוטל אולטימטום על עיראק להתפרק מנשקה עד ה-17 במארס. לאחר תאריך זה, ארה"ב מבקשת את אישור מועצת הביטחון לתקוף בעיראק.

ביום שישי הגיע היורו לשיא של כל הזמנים כששערו היציג נקבע על 5.3477 שקלים. השיא הקודם נקבע ב-5 בפברואר על 5.3357 שקלים. היורו התחזק ביום שישי ב-0.8% ובכך השלים זינוק של 7.3% מתחילת השנה, שמתווסף לעלייה של כ-27% בשנת 2002 כולה. הפיחות בשער השקל מול היורו מתבצע במקביל להתחזקות היורו מול הדולר בעולם.

בחדר המסחר של גיפט מקבוצת אילנות בטוחה גורסים כי בראייה קרה של שוק המט"ח היו מצפים לפיחות "דרמטי" יותר בשקל. הנתונים המקרו-כלכליים יחד עם המצב הגיאו-פוליטי הם גורמים מספיקים ליצירת פיחות, הם טוענים, אך השוק מפגין אדישות. בגיפט מסבירים כי הציבור "נכווה" מספר פעמים מהחזקה בדולר ולכן נמנע מרכישת דולרים בשלב זה. להערכת גיפט, הציבור מחזיק בדעה כי זו אינה תקופה להימורים אחרי הפסדים הכבדים שרשם במניות.

בבנק אגוד מעריכים כי בטווח הקצר הדולר ימשיך במגמת התחזקות הדרגתית ככל שהחשש מכיוון עיראק ילך ויגבר. אולם בהיעדר איום ממשי של פגיעה מהמלחמה יכול שער החליפין להמשיך לדשדש בטווח של 4.82-4.87 שקלים לדולר. גורמים להתחזקות הדולר מול השקל הם החשש מפריצה תקציבית שתחרוג בצורה מהותית מיעד הגירעון של הממשלה, והודעתה של S&P כי ללא קיצוץ מתאים בתקציב המדינה תוריד את דירוג האשראי של ישראל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully