וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גרינספאן נגד באפט: השימוש בנגזרי אשראי תורם לשיפור רמת החיים

דפנה מאור

9.3.2003 / 15:50

נגיד הבנק הפדרלי דיבר בזכותם של המכשירים הפיננסיים ימים לאחר שהמשקיע באפט קטל אותם כ"פצצת זמן"

נגיד הבנק הפדרלי בארה"ב דיבר בשבחם של נגזרים פיננסיים, בהתבטאות הנראית כמכוונת לסתור את דבריו של המשקיע הידוע וורן באפט. אלן גרינספאן, הנגיד, אמר כי הנגזרים מאיצים את הגלובליזציה של שווקים פיננסיים ומסייעים להעלאת רמת החיים בארצות המושכות השקעות זרות. שבוע קודם לכן אמר וורן באפט מברקשייר התאוויי כי שוק הנגזרים הוא בעל סיכון "מגה-קטסטרופי", וכי כמה מהמכשירים הפיננסיים בו נראים כמו הומצאו על ידי מטורפים.

נגזרים הם מכשירים פיננסיים המסייעים למשקיעים לגדר את השקעותיהם, ובדרך כלל נסחרים בהיקף גדול יותר מניירות הערך מהם הם נגזרים. בתקופת ירידת שוקי המניות עלה הביקוש לנגזרים, כפי שמשתקף בפעילות בבורסות המאפשרות מסחר במכשירים אלה.

גרינספאן סבור כי השימוש החדשני בנגזרי אשראי מאיץ את גלובליזציית השווקים הפיננסיים, ואמר כי החששות מהשימוש בנגזרים או חוזים פרטיים בין משקיעים מוסדיים הם מופרזים. לדבריו, ההיקף הכולל של חוזים אלה, 128 טריליון דולר נכון ליוני 2002, אמנם גבוה, אולם רק 5% מהבנקים משתמשים בהם. פוטנציאל ההשפעה של החדשנות הפיננסית שבנגזרים נראה גדול למדי, אמר גרינספאן.

דבריו עומדים בניגוד להערכתו של באפט, שאמר במכתבו השנתי למשקיעים כי הנגזרים מהווים פצצת זמן וכינה אותם "כלי נשק פיננסיים להשמדה המונית", ברוח הזמנים. לדבריו, המסחר בנגזרים עלול לפגוע לא רק בסוחרים בהם, אלא במערכת הכלכלית כולה.

החשש שהביע באפט כלפי תחום הנגזרים הפיננסיים נובע בין היתר מהאפשרות של תגובת שרשרת שעלולה לגרור אחריה אפקט דומינו בענף הפיננסים כולו. הוא מזכיר כדוגמה את הצל הגדול שהטילה ב-98' קריסת קרן הגידור לונג טרם קפיטל (LTCM) על השוק הפיננסי.

באפט סבור גם כי תחום הנגזרים אינו מפוקח כיאות, והרווחים שמדווחים העוסקים הפעילים בו מסייעים להם לקבל בונוסים גבוהים. רק מאוחר יותר, כאשר החברה או הבנק מנסים לממש את הנגזרים, מתברר שהרווחים שנרשמו בעבר גררו הפסדים לתקופות מאוחרות יותר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully