וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קרעי ואמסלם מדיחים את יו"ר הדואר, שהודיע כי יפנה לבג"ץ

ליאת רון וינון שלום יתח

עודכן לאחרונה: 18.7.2023 / 16:36

שני שרי הליכוד פרסמו הודעה משותפת בה בישרו על החלטתם להדיח את מישאל וקנין מתפקיד יו"ר הדואר. הנהלת החברה תפנה לבג"ץ: "ניסיון ההדחה נועד לשרת מניעים פוליטיים פסולים"

מישאל וקנין, יו"ר הדואר. ערוץ הכנסת, צילום מסך
יו"ר הדואר מישל וקנין."ניסיון לא חוקי לסיום הכהונה"/צילום מסך, ערוץ הכנסת

האם תמה הסאגה סביב הדחתו של מישאל וקנין, יו"ר חברת דואר ישראל? לפחות ככל שהדברים אמורים בשרי הליכוד: דוד אמסלם ושלמה קרעי, ההדחה תמה ונשלמה. אמש פרסמו השניים הודעה משותפת: "בתום הליך השימוע ליו"ר דירקטוריון הדואר, הגיעו השרים להחלטה משותפת כי היו"ר אינו ממלא את תפקידו כראוי ועל כן עליו לסיים את כהונתו לאלתר".

בחברת רשות הדואר החליטו לעתור לבג"ץ נגד ההחלטה, כדי שבית המשפט יוציא צו ביניים שימנע את ההדחה. בית המשפט החליט שלא להוציא צו מניעה שכזה, אך דורש מהמדינה להשיב לעותרים עד לתאריך 9.8.

בהמשך נחשפו עוד פרטים שעמדו ברקע החלטת השרים לקדם את תהליך ההדחה: "שר התקשורת ד"ר שלמה קרעי והשר לשיתוף פעולה אזורי, הממונה על רשות החברות, דודי אמסלם, החליטו בהתאם לסמכותם המעוגנת בחוק החברות הממשלתיות, להעביר את יו"ר הדואר מתפקידו לאחר שנמצא כי הוא אינו ממלא את תפקידו כראוי.

ההחלטה המשותפת הגיעה לאחר דיונים רבים ויסודיים ומבוססת על עמדת גורמי המקצוע במשרד התקשורת שמצאו ליקויים רבים בתפקודו של היו"ר, בין היתר, סביב סוגיית השירות לציבור ופיתוח מנועי צמיחה בחברת הדואר.

שלמה קרעי מתארח ב"תיק טוק" , מאי 2023. ראובן קסטרו
שר התקשורת שלמה קרעי. קרוב מאוד לסיום הליך ההדחה/ראובן קסטרו

שר התקשורת שלמה קרעי: "לצערי, למרות נתונים אובייקטיביים שאינם משתמעים לשני פנים, וטענות כבדות משקל בנוגע לאי ביצוע תפקיד יו"ר הדירקטוריון כראוי, הן בהפקרת השירות לציבור והן באי התוויית מדיניות לחברה בנוגע לפיתוח עסקי ופיתוח מנועי צמיחה בתחומים שהינם בליבת פעילותה, בחר יו"ר הדירקטוריון היוצא, באמצעות חבריו בתקשורת, להפוך את הקערה על פיה ולהתגולל על השרים וגורמי המקצוע בטענות מופרכות וחסרות שחר.

טובת הציבור, שנאנק תחת מדיניות מופקרת וחסרת אחריות, עמדה לנגד עינינו לכל אורך הדרך, והיא הכריעה את הכף.

השר לשיתוף פעולה אזורי דודי אמסלם, הוסיף: "לצערנו הרב מצאנו שהיו"ר הנוכחי אינו ראוי להמשיך בתפקידו. אנחנו סמוכים ובטוחים שאחרי הליך מסודר נדע למצוא יו"ר ראוי ומעולה שידע להצעיד את חברת דואר ישראל לעתיד טוב בהרבה."

sheen-shitof

עוד בוואלה!

פיטרו חוגגת יום הולדת עגול ואתם נהנים ממבצע של פעם ב-60 שנה

בשיתוף פיטרו
דוד אמסלם, הכנסת. דצמבר 2022. ראובן קסטרו, עיבוד תמונה
השר דוד אמסלם. עוד צעד בדרך להשתלטות על החברות הממשלתיות/עיבוד תמונה, ראובן קסטרו

נימוקי השרים להחלטה:

השרים ניסו לנמק מדוע החליטו להדיח את וקנין:

שירות גרוע לציבור. כ-300 אלף תלונות בשנת 2022 וכ-79 אלף תלונות ברבעון הראשון בשנת 2023, גידול של 9% בתלונות שהגיעו בין התאריכים 1.1.2023 ועד ליום 31.5.2023 למינהל הדואר במשרד התקשורת בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, וכן ממוצע זמני המתנה של מעל 15 דקות שנמדד ב-20% מיחידות הדואר בחודשים ינואר עד מאי 2023 לעומת 3% בלבד בתקופה המקבילה אשתקד.

מעיון בפרוטוקולים ובהחלטות עולה כי היו"ר לא פעל להתוויית מדיניות ברורה בנושא שיפור השירות לציבור על אף שסוגיית רמת השירות הירודה עלתה בישיבות הדירקטוריון עוד בראשית כהונתו של היו"ר. ניכר כי היו"ר בחר שלא לעסוק בכך באופן מעמיק ויסודי שיביא לשיפור השירות לציבור, וזאת על אף שתפקידה העיקרי של החברה הוא לספק שירותים בסיסיים לציבור.

יתרה מכך, מעיון בהחלטות ובפרוטוקולים לא נמצא שהיו"ר הנחה את ההנהלה להתוות מדיניות ולקבוע אמות מידה איכותיות לסגירת יחידות דואר בהתאם לכללי הפריסה שנקבעו ברישיון כגון: היקפי ביקוש, חלופות שירות, זמני המתנה ביחידות סמוכות, קיומם של מרכזי מסירה וכדומה.

לא זו אף זו, גם מודלים אלטרנטיביים לסניפים שנסגרו יושמו בעצלתיים ובערים בודדות בלבד, והיערכות ויישום שירותים מקוונים או דיגיטליים חלף השירותים שהופסקו - נדחו או יושמו באופן שלא נתן מענה ראוי לצרכי הציבור.

ירידה משמעותית בהכנסות החברה בתחום הסחר. מעיון בהחלטות ובפרוטוקולים עולה כי היו"ר לא קיים ולו דיון ייעודי אחד ממוקד בפיתוח עסקי של החברה ובפיתוח מנועי צמיחה למעט קבלת דיווחי הנהלה על שוק הסחר המקוון, על הפער בין ההכנסות בשוק הסחר לתחזיות, החשש מעזיבת לקוחות בתחום הסחר, מאיבוד הכנסות וכו'. נמצא כי יו"ר הדירקטוריון לא הנחה את הדירקטוריון להתוות מדיניות ברורה ולדון בנושא הפיתוח העסקי של החברה הן בתחום הסחר המקוון, הן בתחום בנק הדואר והן בתחום אספקת שירותים חדשים המשיקים לליבת הפעילות של החברה ושיהיה בהם כדי להביא להגדלה בהכנסותיה.

אי פיתוח עסקי וחוסר התוויית המדיניות בנושא זה ובפרט בשוק הסחר המקוון הבינלאומי, הביא לירידה משמעותית בהכנסות החברה בשנת 2022 והמגמה המשיכה בשנת 2023 בשיעור נמוך יותר, בין היתר, מאחר וההכנסות מתחום זה נשחקו באופן משמעותי בשנת 2022. לעומת זאת בשנת 2021 הכנסות מתחום זה עלו ל- 688.5 מיליון שקל מ- 614.3 מיליון שקל בשנת 2020.

מגמה זו התהפכה בשנת 2022 וההכנסות ירדו אף מתחת לרמה של שנת 2020 שכזכור הייתה שנת קורונה, והסתכמו בכ-570.1 מיליון ₪. נתונים אלו מצביעים על העובדה שהיו"ר לא התווה לחברה מדיניות בתחום צומח זה על אף שקיבל דיווחים לאורך כל שנת 2022 על הפגיעה בהכנסות החברה מתחום זה נוכח אי התמודדות עם התחרות ונוכח רמת שירות ירודה.

היו"ר לא פעל לקידום שירותים חדשים בתחומי הליבה של החברה ולא נמצאו פעולות בנושאים אלו.
וזאת למרות שבשנת 2022 ובתחילת שנת 2023 פעל המשרד בראשות השר על מנת לעדכן את האסדרה בתחום הדואר ובנק הדואר לעידן הנוכחי, המאופיין בירידה בכמות המכתבים לצד עליה בכמות החבילות.

בין היתר, המשרד הסיר מגבלות תחרותיות מחברת הדואר ובכלל כך, הסיר את פיקוח מהתשלומים בעד מרבית שירותי הדואר ובנק הדואר, איפשר לחברה להציע הצעות ערך של שירותי הדפסה ומשלוח דבר דואר, איפשר לחברה לתת שירותים חדשים ללא צורך בקבלת אישור מראש וצמצם את רשימת השירותים הבסיסיים.

כל אלו, יחד עם קידום הליך ההבראה של חברת הדואר ומתכונת הפרטתה, נועדו, בין היתר, לאפשר לחברת הדואר להתחרות במגרש משחקים מאוזן ולשפר את השירות לציבור, אך כאמור, לא בוצעו פעולות בנושא מצד היו"ר. בדומה לכך, גם בתחום פיתוח הדואר כסוכנות ביטוח, מסקירת פרוטוקולי דירקטוריון החברה, לא נמצאו דיווחים על החלטות שהתקבלו בנושא.

היוניקורן של דואר ישראל. עמוד האינסטגרם של דואר ישראל,
היוניקורן של דואר ישראל דוהר לבג"ץ/עמוד האינסטגרם של דואר ישראל

עתירה לבג"ץ נגד ההדחה

מדואר ישראל נמסר: "החברה מתכוונת לעתור באופן מיידי לבג"ץ, על מנת לעצור את הניסיון הלא חוקי לסיום כהונת יו"ר הדירקטוריון.

ניסיון ההדחה נועד לשרת מניעים פוליטיים פסולים ולבוא חשבון עם מי שניקו תרבות ארוכת שנים של מינויים פוליטיים וסידור ג'ובים לחברים. ניסיון ההדחה מהווה פגיעה בחברה, בעובדיה, בלקוחותיה ובציבור כולו, ופוגע בהפרטת החברה שיצאה לדרך רק בשבוע שעבר וכל כך קריטית לעתיד החברה."

כאמור, בית המשפט הורה למדינה להשיב לדברים בתוך שלושה שבועות (9.8) אך החליט שלא להוציא צו ביניים שימנע את ההליך.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully