וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המומחים הזרים זורמים לישראל, אבל כיצד תשפיע המהפכה המשפטית?

3.8.2023 / 9:49

פריחת ההייטק, ופרויקטים גדולים דוגמת הרכבת הקלה, יחד עם עבודה יעילה של רשות האוכלוסין, הביאו לגידול מאסיבי של כניסת מומחים זרים לישראל. האם המהפכה המשפטית תעצור את הזרם? על דבר אחד מסכימים כולם: החודשים הקרובים יכריעו

בווידאו: מחאת עובדי הייטק בעד ישראל דמוקרטית ובית משפט עצמאי/יותם רונן

זינוק חד בשיעור של 41.5% במספר אשרות העבודה שנתנו לבעלי מקצועות ומומחים זרים בחמש השנים האחרונות - כך עולה מנתונים שמתפרסמים בבלעדיות בוואלה! כסף. על פי הפירוט, בשנת 2018 ניתנו על ידי רשות האוכלוסין וההגירה 13,265 אשרות עבודה לסוגיהן השונים, בעוד במהלך שנת 2022, נכנסו לישראל לא פחות מ - 18,770 זרים. מסיכום כלל הנתונים עולה כי במצטבר, במהלך התקופה 2018 - 2023 (עד חודש יוני) ניתנו בסך הכול 86,740 אשרות עבודה.

צלילה לתוך המספרים מלמדת כי במהלך התקופה האמורה נכנסו לישראל 1,512 זרים, תחת אשרת עבודה שקשורה לעבודתם בהייטק. מספר הבוגרים האקדמאים עמד על 27 בלבד, ואילו מספרם של אלו שהועסקו לפרק זמן של עד 90 ימים, מסתכם ב 271. לצד זאת, היקף האוכלוסיה של מי ששהו בשטחי ישראל לפרק זמן של עד שנה גבוה באופן ניכר ומגיע ל-1,209. גם מספר חד ספרתי של סטודנטים, חמישה בסך הכול, קיבלו אשרת עבודה.

הרכבת הקלה ציר ז'בוטינסקי פתח תקווה. ראובן קסטרו
עבודות הרכבת הקלה הביאו עימן הרבה מומחים מחו"ל/ראובן קסטרו

בשורה התחתונה - בשנת 2018 נכנסו לישראל 174 'הייטקיסטים' זרים ואילו בשנת 2022 זינק מספרם ל-475. הסיבה לקפיצה נעוצה גם בהחלטת ממשלה שנתקבלה בשנת 2017, במסגרת "התוכנית הלאומית להגדלת כוח ־ אדם מיומן לתעשיית ההייטק" , בה הוחלט בין היתר, על ביצוע מהלכים שונים ובכללם הגדלת מספר הסטודנטים הלומדים במקצועות רלוונטיים באקדמיה, הבאת מומחים זרים מחו"ל, עידוד עלייה, פיתוח תוכניות לשילוב אוכלוסיות בייצוג חסר והוצאת התוכניות הללו אל הפועל.

כך למשל, בין היתר, תוקנו תקנות העובדים הזרים, כך שכל הפטורים להם זכאים מעסיקי מומחים זרים בישראל על פי תקנות אלו יתאפשרו גם למעסיקי חברות הייטק שאושרו על ידי הרשות הלאומית לחדשנות טכנולוגית. בנוסף, בהמשך לעבודת משרד הכלכלה והתעשייה לפעול לטיוב הליך הכניסה של מומחים זרים בהייטק לישראל, פורסם נוהל המפרט את הקריטריונים להכרה בחברות ישראליות כחברות הייטק: לעניין הבאת מומחה זר בהיי־טק .

עו"ד זרי חזן, מבכירי עו"ד בישראל בתחום ההגירה ועובדים זרים, המכהן כיו"ר וועדת ההגירה ועובדים זרים בישראל בלשכת עורכי הדין, מציין: "רשות החדשנות ורשות האוכלוסין פעלו במסירות ומקצועיות רבה מאוד, מה שהוביל להקלה ולייעול משמעותי של הליך מתן אשרות 'להייטקיסטים' זרים. בין היתר, לדבריו "פורסם נוהל שנועד להסדיר את אופן קבלת האישור הנדרש לשם הכרה קבלת ההיתר מרשות האוכלוסין וההגירה ביחס להבאת מומחה זר בהייטק". כמו כן, מציין חזן כי מנגנון הטיפול שהוקם לצורך מתן אשרות מומחים להייטק, פועל בהצלחה .

sheen-shitof

עוד בוואלה!

פריצות הדרך, הטיפולים ומה צופן העתיד? כל מה שצריך לדעת על סוכרת

בשיתוף סאנופי
עו"ד זרי חזן. אוהד רומנו,
"רשות האוכלוסין פעלה ביעילות". עו"ד זרי חזן/אוהד רומנו

לצד האמור, מספרם של ההייטקיסטים הזרים מבין כלל מקבלי האשרות אינו גבוה. על פי הנתונים, מספרם של המומחים הלא אקדמאים, בתחומים אחרים, שקבלו בשנים האחרונות אשרת עבודה, עומד על 11,042 ואילו מספר האקדמאים - על 15,677. באילו מקצועות עיקריים הועסקו אותם מומחים?

עו"ד חזן מסביר כי לא מעט מהם הועסקו בשורה של פרויקטים בתחום התשתיות התת קרקעיות, בהם נדרש ידע ופרקטיקה שלא קיים בקרב מומחים מקומיים. כך למשל, פרויקט הרכבת הקלה שהצריך העסקה של קשת מומחים זרים. בנוסף, ענף אחר שהצריך יבוא אנשי מקצוע זרים הינו תחום המסעדנות: לא פחות מ - 1,693 אשרות עבודה נתנו לשפים זרים במהלך שנת 2022 , שמועסקים על פי הערכה בכ- 360 מסעדות. העסקת שף מומחה מחו"ל כרוכה עבור המעסיק בעלויות הכוללת אגרות קבועות, כיסוי מגורים, ביטוחים ותשלומי חשבונות. וכך, מדובר בעלות חודשית בסך 28-25 אלף שקל.

בכל הנוגע לעולם התרבות, על פי הנתונים, 1,168 אמנים קבלו אשרת עבודה. גם יהלומנים זרים, ככל מומחה אחר, צריכים אשרת עבודה. על פי הנתונים, מספר האשרות שנתנו, מסתכם ב 191. ומה בנוגע לרופאים? נתוני רשות האוכלוסין מלמדים כי במהלך השנים האחרונות, לא פחות מ - 1,130 רופאים זרים הגיעו לישראל לצורכי עבודה. גם ספורטאים לא מעטים נמנו על מקבלי האשרות: המדובר במצטבר על 2,564.

הגעת מומחים זרים לישראל 2018-2023. דוברות רשות האוכלוסין וההגירה,
נתוני רשות האוכלוסין וההגירה, מ-2018 עד יוני 2023/דוברות רשות האוכלוסין וההגירה

האם לרפורמה יש השפעה?

לצד כל האמור, בלתי אפשרי כרגע לבחון באופן מהימן, כיצד השפיעה הרפורמה המשפטית על תנועת המומחים הזרים לישראל שכן הנתונים מתייחסים לפרק הזמן של עד חודש יוני 2023. בחלק מהקטגוריות ניתן לראות כי קיימת מגמת ירידה מסוימת, אולם בחלק האחר ניכר כי הקצב נשמר ואף צפוי לעלות. כך או אחרת, נתונים מהימנים ניתן יהיה לקבל רק בתום השנה הנוכחית.

עו"ד חזן מסכם: "רשות האוכלוסין ושאר הגופים שעוסקים בתחום שילבו ידיים בשנים האחרונות והוציאו לפועל לא מעט מהלכים חיוביים ביותר, שהקלו משמעותית על כניסת מומחים זרים - מה שתרם לכלכלה הישראלית. כל מומחה זר שמגיע לישראל, מותיר כאן ידע. כולי תקווה כי המגמה תימשך ואף תתעצם".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully