וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

צבי חפץ רכש מחצית ממניות משפחת רויכמן בערוץ החדשות

רוני קורן-דינר

11.3.2003 / 16:00

לפני יומיים רכשו חפץ ומלשנקו 11.5% ממניות הערוץ מידי חברת פורמולה ושילמו עבור כל אחת מהעסקות 800 אלף דולר

עו"ד צבי חפץ ואיש העסקים איגור מלשנקו חתמו על עסקה לרכישת מחצית ממניות משפחת רויכמן בסך 11.5% בחברת "חדשות ישראל", זכיינית ערוץ החדשות הייעודי. לפני מספר ימים חתמו חפץ ומלשנקו על הסכם דומה עם חברת פורמולה , וכעת יש בידיהם 23% ממניות הערוץ - החזקות שהופכות אותם לבעלי המניות הגדולים בערוץ.

עבור כל אחת מהעסקאות שילמו חפץ ומלשנקו כ-800 אלף דולר, כלומר לפי שווי חברה של 7.3 מיליון דולר לחדשות ישראל. חפץ ומלשנקו מקורבים לאיל המדיה היהודי-רוסי ולדימיר גוסינסקי. חפץ הוא נציגו ויד ימינו של גוסינסקי ב"מעריב" (לגוסינסקי 27% ממניות העיתון), בטלעד ובעסקיו האחרים בישראל, ואילו מלשנקו שימש בעבר כנשיא רשת הטלוויזיה NTV שהקים גוסינסקי ברוסיה וכבכיר בתאגיד "מדיה-מוסט" שבבעלותו.

גוסינסקי עצמו הוא בעל מניות בחברת IGB (יחד עם יצחק קאול ושלמה נס), המחזיקה ב-12.5% ממניות "חדשות ישראל". עם זאת, כבעל החזקות ב"מעריב" ובטלעד, גוסינסקי מנוע על פי תנאי הזיכיון להחזיק יותר מ-5% בערוץ החדשות בטרם ייפרד מהחזקותיו בעיתון ובערוץ 2. בנוסף - גם אם ייפרד מהחזקות אלו - הרי שכמשקיע זר הוא מנוע מלהחזיק באופן ישיר או עקיף בלמעלה מ-33% ממניות הערוץ ו/או להיות בעל השליטה בו. מועצת הכבלים והלוויין טרם אישרה את ההסכמים בין חפץ, משפחת רויכמן ופורמולה. בכירים במועצה מסרו כי יהיה עליהם לבדוק ביסודיות את הקשרים העסקיים בין חפץ, מלשנקו וגוסינסקי בטרם יאשרו את ההסכמים.

בעסקה עם פורמולה גבר חפץ על איש העסקים האמריקאי-יהודי רון לאודר במירוץ על רכישת המניות, לאחר שלאודר היה על סף חתימה. גורמים בחדשות ישראל אמרו כי העסקה עם לאודר התעכבה ולכן הוחלט לחתום עם חפץ.

חברת חדשות ישראל, זכיינית הערוץ, מנסה מזה תקופה ארוכה להתגבר על חילוקי דעות פנימיים בין המשקיעים ולגבש תוכנית עסקית וקונספט תוכני לערוץ. המחלוקות הללו מנעו, בין השאר, את שינוי הסכם המייסדים, כך שמשקיעים חיצוניים יוכלו להיכנס ולרכוש נתחים משמעותיים. עקב כך החלו בשבועות האחרונים חלק מהמשקיעים, בהם קבוצת פורמולה (23%), ורויכמן (23%) להתעניין במכירת החזקותיהם בערוץ. העסקות עם חפץ ומלשנקו, להערכת אותם גורמים, עשויות להתניע מחדש את פיתוח הערוץ.

על פי הזיכיון, הערוץ היה אמור לעלות לאוויר ב-1 במארס, לאחר שהמועד נדחה כבר מספר פעמים. לאחרונה שוב נדחה המועד למספר חודשים לא ידוע. לפני שבועיים הזהיר ראש מינהלת הסדרת השידורים לציבור, עו"ד יורם מוקדי, כי אם בתוך כחודשיים לא תחול התקדמות במצבו של הערוץ, מועצת הכבלים עשויה לדרוש את ביטול הרישיון.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully