וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לובשים יד 2: מה אתם עושים עם הבגדים הישנים ולמה לקנות יד שנייה?

עודכן לאחרונה: 24.8.2023 / 10:11

לקראת 'יום בגדי יד שנייה העולמי' שיחול מחר (25.8) ונועד להעלות את המודעות לחשיבות מחזור בגדים, נחשפים נתונים מסקר שערכה ויצו בקרב ישראלים בנושא. כמה אחוזים באוכלוסייה קונים בגדי יד שניה, מה החסם העיקרי לרכישת פריטי לבוש משומשים ומה יעודד אותנו לקנות יותר?

בגדים צבעוניים. ShutterStock
ממחזרים בגדים: מה עושים עם בגדים ישנים ולמה לקנות יד שנייה?/ShutterStock

'יום בגדי יד שנייה העולמי' יחול מחר, יום שישי 25.8 וציונו נועד להעלות את המודעות לחשיבות מחזור הבגדים באמצעות פעילויות חברתיות כמו תרומת בגדים לעמותות, החלפת בגדים עם חברים וקרובי משפחה, קניית בגדים בחנויות יד שניה או מכירת בגדים לחנויות כאלה ועוד.

סקר של ויצו שמערך בנושא המודעות למחזור בגדים ותרומתם לחנויות יד שניה, מגלה נתונים על התנהגות הישראלים ורמת המודעות בנושא.

על פי תוצאות הסקר, ניראה כי שני שליש (69%) מהציבור תרם בעבר בגדים או כסף לחנויות יד שניה, חמישית (21%) מהציבור קנה בגדים בחנות יד שניה החסם העיקרי לקניית בגד יד שנייה: שימוש קודם על ידי מישהו אחר; המוטיבציות העיקריות לקנייה: קרבה למיקום החנויות ומחירים אטרקטיביים

אישה מחזיקה סוודרים מקופלים. ShutterStock
שני שליש (69%) מהציבור תרם בעבר בגדים או כסף לחנויות יד שניה/ShutterStock

למה לא? האיכות, המיקום והאסתטיקה

מהסקר עולה כי 28% מהנשים ציינו כי רכשו בגדים בחנות יד שנייה לעומת 13% בלבד מהגברים,
23% מהציבור היהודי ציין כי רכש בגדים בחנות יד שנייה לעומת 8% בלבד בקהל הערבי,
בנוסף, 25% מהרווקות/רווקים ציינו כי רכשו ביגוד יד שנייה לעומת 17% מהנשואים/נשואות.

הסקר בדק את החסמים לקניית ביגוד יד שנייה ומצא כי החסם העיקרי העומד על 79% הינו שימוש קודם על ידי מישהו אחר, חסם נוסף שעמד על 33% היה שאין חנות יד שנייה בסביבת מגוריהם, ואילו 14% מהנשאלים ציינו שאיכות הבגדים מהווה חסם עבורם.

בקרב אלו שלא קנו ביגוד בחנויות יד שניה, 39% ציינו כי המוטיבציה העיקרית שעשויה לגרום להם לקנות היא נגישות החנויות בקרבת סביבתם, 36% ציינו ידיעה כי המחירים אטרקטיביים, 25% ציינו שחשוב להם לדעת שמרבית הרווחים נתרמים לעמותות שונות, ו 18% ציינו כי הידיעה שקניית בגד יד שנייה תעזור לשמור על כדור הארץ תגרום להם לרכוש בחנות יד שנייה.

sheen-shitof

בהנחה בלעדית

החברה הישראלית שהמציאה את מסירי השיער עושה זאת שוב

בשיתוף Epilady
סטודנטים עם בגדים. ShutterStock
למה כן בגדים יד שנייה? המחיר האטרקטיבי, הפריטים הייחודיים והתרומה לחברה ולסביבה/ShutterStock

למה כן? מחיר אטרקטיבי, ייחודיות ותרומה

בקרב אלה שקנו בעבר ביגוד בחנויות יד שניה, המוטיבציות העיקריות שעשויות לעודד קניה נוספת: 74% ציינו מחירים אטרקטיביים, 52% ציינו קרבה פיזית למיקומן של החנויות, 49% ציינו מציאת פריטים ייחודיים בחנויות, 40% ציינו כי יקנו בחנות יד שנייה אם ידעו שמרבית הרווחים נתרמים לעמותות שונות, ו 37% התייחסו לחשיבות השמירה על כדור הארץ.

לדברי יו"ר ויצו ישראל אורה כורזים: "ממצאי הסקר ממחישים עד כמה הציבור הרחב מודע לחשיבות תרומת בגדים וציוד לחנויות יד שנייה אך מצד שני חושש לרכוש בעצמו בשל חסמים הנובעים מחוסר מודעות לתהליך הסינון והמיון הקפדני שעוברים הפריטים הנתרמים לחנות יד שנייה בטרם הם מוצעים למכירה. אצלנו ניתן למצוא פריטים איכותיים במחירים חברתיים כאשר יתרת התרומות עוברות למחזור".

כורזים מסבירה: "רשת הביגודית של ויצו הינה רשת בגדי יד-שנייה הגדולה בישראל, הנותנת מענה לשילוב בין אופנה וסטיילינג לערכים של תרומה לחברה, שמירה על איכות הסביבה וכדור הארץ, קיימות ומחזור, וכל זאת תוך מתן מקום והזדמנות לגיל השלישי להתנדבות בעלת ערך ומשמעות חברתית רבה עבור החברה בישראל.

כל הכנסות הביגודית מיועדות לסיוע לנשים, נערות וילדים יוצאי מעגל האלימות במשפחה. אנו מזמינים את כולם לבוא ולחגוג אתנו בסייל ובסטייל את יום בגדי יד שנייה העולמי".

ארגון ויצו, הארגון החברתי הגדול בישראל, מפעיל מאז 1950 את רשת חנויות יד השנייה - "הביגודית". זוהי רשת חברתית בפריסה ארצית על פני 45 חנויות מקריית שמונה ועד אילת, המופעלת בעזרתן של כ- 1,000 מתנדבות בסניפי ויצו. כל הכנסות הביגודית מיועדות לנשים, נערות וילדים הנמצאים במעגל האלימות והרווחה.

בחניות הביגודית של ויצו יחגגו את יום בגדי יד שנייה העולמי במהלך הימים הקרובים (24-25.8) בהפנינג מכירות עם סיילים, הטבות ייחודיות ומבצעי 1+1 .

סידור ארון בגדים. ShutterStock
שילוב בין אופנה וסטיילינג לערכים של תרומה לחברה ושמירה על איכות הסביבה/ShutterStock

תורמים ומתוגמלים

התרומות המגיעות אל סניפי ויצו ממוינות בקפידה ע"י מתנדבות, התרומות הראויות עוברות למכירה בחנויות והבגדים הבלויים מועברים למחזור. המתנדבות עוברות הכשרות קבועות ומסודרות על מנת להעניק שירות מקצועי ואדיב לבאי הביגודיות.

ויצו מקפידה לנצל את כל התרומות עד תום למען המטרה החברתית החשובה ולמען שמירה על הסביבה. בגדים, נעלים, אביזרים, כלי מטבח, משחקים וספרים המגיעים אל הביגודיות נבדקים בקפידה ואף עוברים "שיפוצים ככל הניתן" ומועברים לחנות למכירה ולשימוש חוזר.

מחירי הפריטים בביגודיות נעים בממוצע: 10-40 שקל. ישנם פריטים שנמכרים גם ב-5 שקל בקטגוריות מסוימות וישנם מותגי יוקרה שנמכרים בסכומים של עד 100 שקל.

חשוב להדגיש כי אנשים המופנים אל חנויות הביגודית מהרווחה זכאים לקבל פריטים ללא תשלום עבור כל אחד מבני המשפחה, ארבע פעמים בשנה.

הסקר נערך על ידי מכון המחקר רושינק. מדובר בסקר אינטרנטי בקרב 501 משיבים; מדגם אקראי, ארצי ומייצג, של ישראלים דוברי עברית בגילאי 16 עד 64, המחוברים לאינטרנט. הסקר כלל ייצוג הולם לארבעה קהלים: כללי, חרדי, ערבי ודוברי רוסית.

לרשימת הביגודיות ושעות הפתיחה: כנסו לכאן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully